Vespa 150
Vespa 150 Price
| 150 Single Tone 93 kmph149.5 cc | ₹1,39,526 | ||
| 150 Dual Tone 93 kmph149.5 cc | ₹1,41,477 | ||
| 150 Officina 8 93 kmph149.5 cc | ₹1,49,000 | ||
| 150 Tech 93 kmph149.5 cc | ₹1,93,374 | ||
| 150 Qala 149.5 cc | ₹1,93,374 |
Vespa 150 Key Specs & Features
| Engine | 149.5 cc |
| Power | 11.42 PS |
| Torque | 11.66 Nm |
| Kerb Weight | 115 kg |
| Brakes | Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
- ABS Single Channel
- DRLs
- Keyless Ignition
- Clock
- Speedometer Analogue
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital

One of the most beautiful scooters out there

Gets a powerful 150cc motor

Available in 8 colour options
- Key Specs
- Top Features
- Stand Out Features
- All Specifications
Pros & Cons
Good Things
- Looks iconic
- Thick wheels keep it stable
- Is available in some exciting colour options
Could Be Better
- The pricing is a bit too high
- Doesn't get a lot of features
Vespa 150 comparison with similar Scooters
Vespa 150 Rs.1,39,526* Onwards 2 Reviews | Rs.1,11,422* Onwards 483 Reviews | Rs.1,09,400* Onwards 13 Reviews | Rs.1,07,400* Onwards 140 Reviews | Rs.1,01,944* Onwards | Rs.1,47,999* Onwards 74 Reviews | Rs.75,999* Onwards 82 Reviews | Rs.88,339* Onwards 143 Reviews | Rs.1,18,147* Onwards 95 Reviews |
| Mileage- | MileageNot Applicable | Mileage40 kmpl | MileageNot Applicable | Mileage- | MileageNot Applicable | MileageNot Applicable | Mileage47 kmpl | MileageNot Applicable |
| Engine149.5 cc | EngineNot Applicable | Engine149.7 cc | EngineNot Applicable | Engine124 cc | EngineNot Applicable | EngineNot Applicable | Engine123.92 cc | EngineNot Applicable |
| Power11.42 PS @ 7500 rpm | Power4.4 kW | Power13.2 PS @ 7000 rpm | PowerNot Applicable | Power8.42 PS @ 6500 rpm | Power6.4 kW | Power4.3 kW | Power8.42 PS @ 6500 rpm | Power6 kW |
| Top Speed93 kmph | Top Speed75 km/Hr | Top Speed104 kmph | Top Speed63 km/Hr | Top Speed- | Top Speed90 km/Hr | Top Speed80 km/Hr | Top Speed90 kmph | Top Speed80 km/Hr |
| Torque11.66 Nm @ 6100 rpm | Torque140 Nm | Torque14.2 Nm @ 5500 rpm | TorqueNot Applicable | Torque10.2 Nm @ 5250 rpm | Torque26 Nm | Torque22 Nm | Torque10.5 Nm @ 5000 rpm | Torque22 Nm |
| Weight115 kg | Weight110 kg | Weight115 kg | WeightNot Applicable | Weight114 kg | Weight108 kg | Weight125 kg | Weight107 kg | Weight118 kg |
| Currently Viewing | 150 vs iQube | 150 vs NTorq 150 | 150 vs Chetak | 150 vs Burgman Street | 150 vs 450X | 150 vs Rizta | 150 vs Activa 125 | 150 vs Activa e |
Vespa 150 Colours
Vespa 150 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Nero Black
Pearl White
Grigio Grey
Rosso Red
Special Edition Qala
Blue Energico
Verde Amabile
Matte Metallic Blue
Vespa 150 Gallery
Vespa 150 has 25 images, view picture gallery of 150 .
Vespa 150 User Reviews
- All (2)
- Performance (1)
- Looks (1)
- Comfort (1)
- Price (1)
- Mileage (1)
- Engine (1)
- More...
- Latest
- Head turnerThe performance is not as good as the competitor in the 125 cc but the 150cc does the job well. The styling is geat and stands out of the crowd if you compare it with any other brands in the market it’s an iconic brand and will never get out of fashion in the market if you want a style statement just go for itRead More2 1
- Good but not bestIf I have to describe this scooter~this scooter is made for classic looks or classy vibes. If you look for mileage then I would like to say it will be not a better option for you. Not too much comfortable but comfortable and very smooth engine... And price is too much high do I really need to invest that much for a scooter!Read More1
- View All Vespa 150 Reviews
Ask anything & get answer in 48 hours
Vespa 150 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Single Cylinder 4 stroke, Air Cooled, SOHC, 3 valves Fl |
| Displacement | 149.5 cc |
| Max Torque | 11.66 Nm @ 6100 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 3 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Electronic Injection |
| Clutch | Self ventilating dry And Centrifugal clutch |
| Ignition | Electronics EMS |
| Gear Box | CVT |
| Bore | 58 mm |
| Stroke | 56.6 mm |
| Compression Ratio | 9.5.5:1 |
| Emission Type | bs6-2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| Roadside Assistance | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Keyless Ignition | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Clock | Yes |
| Passenger Backrest | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Carry hook | Yes |
| Underseat storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Mobile Application | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Carry Hook | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 690 mm |
| Length | 1770 mm |
| Height | 1140 mm |
| Fuel Capacity | 7.4 L |
| Saddle Height | 770 mm |
| Wheelbase | 1290 mm |
| Kerb Weight | 115 kg |
| Additional Storage | Yes |
| Engine Oil | 700 ml |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| DRLs | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 200 mm |
| Rear Brake Diameter | 140 mm |
| Tyre Brand | MRF And Eurogrip |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 26 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 26 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 29 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 32 psi |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 93 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 11.42 PS @ 7500 rpm |
| Drive Type | Belt Drive |
| Battery Type | Lead Acid |
| Battery Capacity | 12V / 5AH |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Aircraft derived hydraulic single side arm from suspension with Anti Dive characteristics |
| Suspension Rear | Dual Effect hydraulic shock absorber with four position adjustable |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Drum |
| ABS | Single Channel |
| Tyre Size | Front :-110/70-11, Rear :-120/70-10 |
| Wheel Size | Front :-279.4 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Monocoque Chassis |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Vehicle Warranty | 5 Years or 60,000 Km |
| Roadside Assistance | Yes |
| Mobile Application | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| No. of Tripmeters | 2 |
| Stand Alarm | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- What’s Included
- Console Features
Vespa 150 Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) The Vespa 150 is equipped with ABS (Anti-lock Braking System), ensuring superior... Read More
A) The Vespa 150 comes with a sleek semi-digital instrument console, offering a ... Read More
A) The Vespa 150 features an aircraft-derived hydraulic single-side arm front ... Read More
Vespa 150 Summary
Vespa 150 is a scooter with a starting price of Rs 1,39,526. It is available in India in 5 variants and 11 colours with high end variant price starting from Rs 1,93,374. 150 is powered by a 149.5 cc BS6-2.0 engine which develops a power of 11.42 PS and a torque of 11.66 Nm. It has Disc front brakes and Drum rear brakes. The weight of Vespa 150 is 115 kg and comes with a fuel tank capacity of 7.4 L.
Similar Scooters Like Vespa 150
Rs.1,40,320* Onwards
Rs.1,37,898* Onwards
Rs.1,20,692* Onwards
Rs.1,29,999* Onwards
Rs.1,12,543* Onwards
Rs.1,32,174* Onwards
Rs.1,07,902* Onwards
Rs.1,07,196* Onwards
Rs.1,11,419* Onwards
Rs.1,21,907* Onwards
Vespa 150 Brochure
Vespa 150 Price in India
Trending Vespa Scooters
- Popular
- Upcoming

Vespa GTSNot yet confirmed Expected Launch
Vespa PrimaveraNot yet confirmed Expected Launch

