14 Images
1 Colours

Ola Roadster 4.5 kWh
Key Specs & Features of Roadster 4.5 kWh
| Range | 190 km/charge |
| Battery Capacity | 4.5 Kwh |
| Top Speed | 126 km/Hr |
| Motor Power | 13 kW |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
- Navigation
- ABS Single Channel
- Charging Point
- Mobile Connectivity Bluetooth,WiFi
- Riding Modes
- Traction Control
- Cruise Control
- LED Tail Light
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
| Roadside Assistance | Yes |
| Mobile Application | Yes |
| Calls & Messaging | Yes |
| Navigation assist | Yes |
| Low battery alert | Yes |

The diamond-cut alloy wheels look quite premium

LED projector headlight looks futuristic

The TFT console looks quite premium
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
- App Features
- Stand Out Features
Ola Roadster 4.5 kWh Latest Updates
Ola Roadster 4.5 kWh Price: The price of the Ola Roadster 4.5 kWh in Delhi is Rs 1,19,999 (Ex-showroom). To know more about the Ola Roadster 4.5 kWh images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
Ola Roadster 4.5 kWh Colours: This variant is available in 1 colours: STD.
Ola Roadster 4.5 kWh vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider TVS Raider Drum, which is priced at Rs 94,666, Honda SP125 STD, which is priced at Rs 1,04,055 and Hero Splendor Plus Standard, which is priced at Rs 90,570.
Ola Roadster 4.5 kWh Price
| Ex-Showroom Price | Rs.1,19,999 |
| Bike Insurance | Rs.8,402 |
| PM E-DRIVE | - Rs.5,000 |
| On-Road Price in delhi | Rs.1,23,401 |
Ola Roadster Colours
Ola Roadster 4.5 kWh is available in the following colours in India. View all Roadster 3.5 kWh, Roadster 4.5 kWh, Roadster 6 kWh images with different colour options on BikeDekho.
STD
Ola Roadster Mileage
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Electric | 190 km/charge |
Ola Roadster 4.5 kWh Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 13 kW |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Bluetooth Connectivity | Bluetooth,WiFi |
| Navigation | Yes |
| Call/SMS Alerts | Yes |
| Roadside Assistance | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Music Control | Yes |
| OTA | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Hill Hold | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | Riding Modes - Hyper | Sport | Normal | Eco, Krutrim Voice Assistant, Park Assist, Group Navigation, DIY Mode, Tamper Alert |
| Seat Type | Split |
| Clock | Digital |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Internet Connectivity | Yes |
| Operating System | MoveOS 5 |
| Mobile Application | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Clock | Digital |
| Riding Modes | Yes |
| Traction Control | Yes |
| Additional Features | Riding Modes - Hyper | Sport | Normal | Eco, Krutrim Voice Assistant, Park Assist, Group Navigation, DIY Mode, Tamper Alert |
| Passenger Footrest | Yes |
| Display | 6.8 Inch TFT, Touchscreen |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Bikes, Roadster Bikes, Commuter Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Projector Headlights | LED Projector |
| LED Taillights | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| 0-40 Kmph (sec) | 2.6s |
| Top Speed | 126 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 4.5 Kwh |
| Water Proof Rating | IP67 |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 190 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Charging At Charging Station | Yes |
| Charging Network / Battery Swapping Network | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Standard Fork |
| Suspension Rear | Monoshock |
| Brakes Front | Double Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Single Channel |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Roadside Assistance | Yes |
| Mobile Application | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Calls & Messaging | Yes |
| Navigation assist | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What’s Included
- App Features
Compare Variants of Ola Roadster
Ola Roadster 4.5 kWh Images and Videos
- Images
- Videos
Ola Roadster electric motorcycle range starts at ?75,000 | PowerDrift QuickEase
Ola Roadster 4.5 kWh User Reviews
- All (122)
- Looks (49)
- Price (28)
- Comfort (28)
- Mileage (22)
- Performance (21)
- Service (18)
- More...
- Latest
- Bike ReviewOla Bike is a very convenient and budget-friendly travel option, especially for short city rides. The service is quick to book through the Ola app, and bikes usually arrive within a few minutes. The fares are much lower compared to auto-rickshaws or cabs, which makes it perfect for daily commuting, college, or office travel.Read More2 2
- This Ola Bike Is Best For To All CompanyThis ola Bike Looking best And Colour combination and Bike Design is Best And Mileage is Highest and I Enjoyed Test Drive With This Bike So Bike performance is Smooth and Speed Is Lo to high Really smooth such a Good Quality Bike And value For Many Bike And Best Deals And Feature Of Market Enjoy and ThanksRead More1 1
- Value for MoneyThe savings on petrol price is the main highlight of the product. The quality is better than expected. The only concern is the after sale services form company, hope they improve. Apart from that i am really satisfied with the bike. Better than expected. I believe they could have improved the design.Read More2
- A bike of next generationNice product, I think this product is a one step ahead from present. When we travel by this bike the pollution is stopped and no more pollution sewllo. This bike have also a comfortable seat. When we set and drive it it's feel like so much comfortable. This bike also have some good feature , and it's make more comfortable for drive.Read More3
- Ola roadsterIt is like a superbike, and it looks amazing. I like this bike for its design and brand. You can ride this bike and feel a premium ride. thanks, Ola, for launching this kind of electric bike. the model, features, color, and build quality are so good. I have used this bike for the last 5 months and feels so good. Ola is a big brand now and their service quality is so good.Read More2 1
- Good Bike for commutersMy workplace is about 50km away from my home so I was not happy with the E-scooters avail in the market because of their range of kilometers offered is not sufficient if I go in sports mode. moent i saw the first add of Roadstar decided to purchase because of 252km range per charge, price also seemed not much costly, bike is comfortable than scooter so I chose Roadstar. buying experience made me little annoying because of long wait.Read More
- Best bike in electricThis is very nice bike mene or bhi bike dekhi but is bike ki bat alag hai mujhe yia bahut acchi lagi mene Google par isko chek Kiya tabhi se dil ko BHA hai yia bike bike or bhi hai but iski bat he alag hai jis range me yia bike aati hai us range me itna accha product dena vakiy tarif layak bat hai 👍👍Read More1
- Sporty bikeAwesome bike look like a sporty bike amazing milenge charging capacity his a average. Minimum takes a 2 hours to full charge a bike. Plastic material but high quality plastic use by ola company all around body material good . Worth it bike ever in my opinion.ola company give a LED light to bike in front and backRead More
- Love this beautiful bike so lovelyLove this beautiful bike so lovely design love it I think this bike was not be any bike super look super design I think buy me it's good u also buy this osm bike and enjoying your lovely trips killer design looks and so so so beautiful bike in my life it's a very memorable bike and it's very comfortable bikeRead More1 1
- excellent amazing looksamazing product and lo cost best price in this segment and premium or range the best target 🎯 or very amazing looks and feels like good quality a product very likely more than this product is not bad this price and range of vilde so very best product and services industry in no1 segment best product or amazing looksRead More
Top 10 Electric Bikes in India
- Electric
Ultraviolette F77Rs3,21,530* Onwards - Electric
Revolt RV400Rs1,45,721* Onwards - Electric
Ultraviolette X47 CrossoverRs2,66,293* Onwards - Electric
Komaki RangerRs1,35,592* Onwards - Electric
Raptee T 30Rs2,60,588* Onwards - TEST RIDE AVAILABLEElectric
Ola Roadster XRs57,151* Onwards - TEST RIDE AVAILABLEElectric
Ola Roadster X+Rs1,18,222* Onwards - Electric
Ola Roadster ProRs2,16,418* Onwards - Electric
Oben Rorr EZ SigmaRs1,24,838* Onwards - Electric
Oben RorrRs1,58,936* Onwards
Roadster Competitors
Rs.82,000* Onwards
Rs.88,528* Onwards
Rs.76,177* Onwards
Rs.1,12,190* Onwards
Rs.1,26,690* Onwards
Ola Roadster News
Ola Electric Showrooms in Delhi
- OLA Electric Store - Kondli
C-1/24-25 Ground Floor New Kondli Mayur Vihar Phase -3, Delhi, 110096
- OLA Electric Store - Sat Bari
86/40, Near Axis Bank Atm, Satbari, Chhatarpur Road, Delhi, 110074
- OLA Electric Store - Palam GolChakar Road
Wz-184-D Palam Village, Near Golchakkar New Delhi, 110045
- OLA Electric Store - Bawana
H.No 724, Kh.No -199, Main Kanjhawala Road Near Canara Bank Bawana, Delhi, 110039
- OLA Electric Store - Kair
Plot No-1 And 2,Kh No-40,Ground Floor Main Road Dabar Enclave, Anand Vihar Jaffarpur Kalan Near Rawta More, Delhi, 110073
Users Also Viewed
More Bike Options to Consider
Trending Ola Electric Bikes
- Popular
- Upcoming
