14 Images
1 Colours

Ola Roadster 6 kWh
Key Specs & Features of Roadster 6 kWh
| Range | 248 km/charge |
| Battery Capacity | 6 Kwh |
| Top Speed | 126 km/Hr |
| Motor Power | 13 kW |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
- Navigation
- ABS Single Channel
- Charging Point
- Mobile Connectivity Bluetooth,WiFi
- Riding Modes
- Traction Control
- Cruise Control
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
| Roadside Assistance | Yes |
| Mobile Application | Yes |
| Calls & Messaging | Yes |
| Navigation assist | Yes |
| Low battery alert | Yes |

The diamond-cut alloy wheels look quite premium

LED projector headlight looks futuristic

The TFT console looks quite premium
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
- App Features
- Stand Out Features
Ola Roadster 6 kWh Latest Updates
Ola Roadster 6 kWh Price: The price of the Ola Roadster 6 kWh in Delhi is Rs 1,39,999 (Ex-showroom). To know more about the Ola Roadster 6 kWh images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
Ola Roadster 6 kWh Colours: This variant is available in 1 colours: STD.
Ola Roadster 6 kWh vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider TVS Raider Drum, which is priced at Rs 95,611, TVS Apache RTR 160 RM Drum Black Edition, which is priced at Rs 1,35,336 and Honda SP125 STD, which is priced at Rs 1,04,055.
Ola Roadster 6 kWh Price
| Ex-Showroom Price | Rs.1,39,999 |
| Bike Insurance | Rs.8,759 |
| PM E-DRIVE | - Rs.5,000 |
| On-Road Price in delhi | Rs.1,43,758 |
Ola Roadster Colours
Ola Roadster 6 kWh is available in the following colours in India. View all Roadster 3.5 kWh, Roadster 4.5 kWh, Roadster 6 kWh images with different colour options on BikeDekho.
STD
Ola Roadster Mileage
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Electric | 248 km/charge |
Ola Roadster 6 kWh Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 13 kW |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Connectivity | Bluetooth,WiFi |
| Navigation | Yes |
| Call/SMS Alerts | Yes |
| Roadside Assistance | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Music Control | Yes |
| OTA | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Hill Hold | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Clock | Digital |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Internet Connectivity | Yes |
| Operating System | MoveOS 5 |
| Mobile Application | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Clock | Digital |
| Riding Modes | Yes |
| Traction Control | Yes |
| Additional Features | Riding Modes - Hyper | Sport | Normal | Eco, Krutrim Voice Assistant, Park Assist, Group Navigation, DIY Mode, Tamper Alert |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Bikes, Roadster Bikes, Commuter Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Projector Headlights | LED Projector |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| 0-40 Kmph (sec) | 2.6s |
| Top Speed | 126 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 6 Kwh |
| Water Proof Rating | IP67 |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 248 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Charging At Charging Station | Yes |
| Charging Network / Battery Swapping Network | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Standard Fork |
| Suspension Rear | Monoshock |
| Front Brake | Double Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Single Channel |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Roadside Assistance | Yes |
| Mobile Application | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Calls & Messaging | Yes |
| Navigation assist | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
Compare Variants of Ola Roadster
Ola Roadster 6 kWh Images and Videos
- Images
- Videos
Ola Roadster electric motorcycle range starts at ?75,000 | PowerDrift QuickEase
Ola Roadster 6 kWh User Reviews
- All (122)
- Looks (49)
- Price (28)
- Comfort (28)
- Mileage (22)
- Performance (21)
- Service (18)
- More...
- Latest
- OLA ROADSTER REVIEWITS A GOOD RIDING EXPERIENCE SINCE I BOUGHT THERE IS NO ISSUES , BUT THE ONLY ISSUE IS SERVICE CENTER , THE SWITCH FROM ICE TO EV IS A GOOD THING BCOZ OF THE COST EFFICIENT IN REDUCE OF FUEL AND RIDING COMFORT IS TOO GOOD AND REAR MONO SUSPENSION IS IMPROVED FROM ROADSTER X+ AND X , THE ROADSTER IS GOOD ENOUGH TO BUY AND CONSIDER UNDER 1.5 PRICE SEGMENT , BCOZ THE OLA S1 PRO 3RD GEN COST ABOVE 1.5 LAKH AND THE ROADSTER LAUNCH PRICE IS 1.05 LAKHRead More7 7
- Osm 😍😍😍Very Useful and budget-friendly bike I really love it and the design of this bike is ultimate. I refer my Friends and family to purchase this bike.. and it's also good for long route travel because it's going more than 200 kilometres. Very impressive design and looking very rough and tough.. really love it.😍Read More2 1
- Review about ola roadstar 6kwVery good bike km range is also good but charging time is very time taking very long hours and speed is all good fastly till 70 it goes very fast and after 70 it increases the very slowly and looks and features and all the things is very good features r also very goof looks also very good overall good bikeRead More2 1
- Ola Roadster is Awesome, go for it...It's a fabulous bike, since it is launched I was waiting to purchase it and it is definitely recommend to everyone. Battery backup is good as well and the look of the bike is superb. Definately a budget friendly for the middle class people. Also the brakes are double disc and very very safe for bikers...Read More2
- Compact beast!From the time i am experienced this awesome ride, i just can't wait to have my own roadster. Looks, range, power every segment is well balanced. Ola will reach new heights with roadster range. Must mention is the price range! Ola has offered a tremendous vehicle in such affordable price! In one word... I am loving it 😍Read More1
- Low maintenance costGood electric scooter and low maintenance cost and eco friendly, zero emissions, zero air pollution and cost effective,no fuel required just charge at home and long running anywhere, helpfull government schemes and traffic and speed maintain very easily, you can use this as for the delivery purpose.Read More1
- Good EV BikeOverall it's a good EV bike. All is Okay but main concern is maintainance or after sales service. If it's improve after sales service then it is ready to capture the EV market. Ola is more focusing on sales but if it focus on after sales service i think their will be no competitor of Ola on this field.Read More3
- Awesome...It is best bike under that cost. First most electric likeable bike. I love it. people just want to ride only electric vehicles due to high cost of fuel. In electric vehicle they want durability, range, bhp, power, looks etc. That's all features in this bike which people's want. I recommend for this bike to purchase it.Read More1
- Trending bikeIt's very nice good performance stylish It's perfect for collage students This bike will reduce the fuel cost and giving good mileage the bikes performance also so good It is a most comfortable bike for collage students And rapido and Swiggy driver Compared to other bike's this bike looking stylishRead More3 1
- Ek dum top class bikeEk dum top class bike h lookwise comfortable lightweight overall sub kuch okkk h other bike ke comparison me launch hone ka hi wait kar raha hu me bhi kharidna chahta hu dekhte h kab tak aati h bazar me baki ride karne ke bad hi pata chalega kesi bike h dikhne me to feature bike lag rahi h mere ko to yah bike good lagti hRead More
Top 10 Electric Bikes in India
- Electric
Ultraviolette F77Rs3,27,364* Onwards - Electric
Revolt RV400Rs1,45,721* Onwards - Electric
Royal Enfield Flying Flea C6Rs2,90,240* Onwards - Electric
Ultraviolette X47 CrossoverRs2,66,293* Onwards - Electric
Oben Rorr EvoRs1,14,633* Onwards - Electric
Komaki RangerRs1,35,592* Onwards - Electric
Ola Roadster XRs96,219* Onwards - Electric
Ola Roadster X+Rs1,06,398* Onwards - Electric
Ola Roadster ProRs2,16,418* Onwards - Electric
Oben Rorr EZ SigmaRs1,24,838* Onwards
Ola Roadster Competitors
Rs.82,860* Onwards
Rs.1,12,640* Onwards
Rs.88,528* Onwards
Rs.76,177* Onwards
Rs.1,27,690* Onwards
Ola Roadster News
Ola Electric Showrooms in Delhi
- OLA Electric Store - Kondli
C-1/24-25 Ground Floor New Kondli Mayur Vihar Phase -3, Delhi, 110096
- OLA Electric Store - Sat Bari
86/40, Near Axis Bank Atm, Satbari, Chhatarpur Road, Delhi, 110074
- OLA Electric Store - Palam GolChakar Road
Wz-184-D Palam Village, Near Golchakkar New Delhi, 110045
- OLA Electric Store - Bawana
H.No 724, Kh.No -199, Main Kanjhawala Road Near Canara Bank Bawana, Delhi, 110039
- OLA Electric Store - Kair
Plot No-1 And 2,Kh No-40,Ground Floor Main Road Dabar Enclave, Anand Vihar Jaffarpur Kalan Near Rawta More, Delhi, 110073
Users Also Viewed
- Ola Roadster
- Specifications
- User Reviews
- Bikes Loan EMI
- Dealers
More Bike Options to Consider
Trending Ola Electric Bikes
- Popular
- Upcoming
