JHEV Delta V6
Rs.1,51,999
Ex-showroom price in Delhi
EMI starts from ₹4,987
Don't miss out on the best offers this April
JHEV Delta V6 Price
The price of JHEV Delta V6 in India starts at Rs. 1,51,999 . JHEV Delta V6 comes with 1 variants.
| Delta V6 STD 85 km/Hr120-150 km/charge3-4 Hr | ₹1,51,999 |
JHEV Delta V6 Key Specs & Features
| Range | 120-150 km/charge |
| Battery Capacity | 3.24 Kwh |
| Top Speed | 85 km/Hr |
| Battery Warranty | 3 Years or 40,000 Km |
| Motor Power | 3 kW |
| Brakes | Double Disc |
- Charging Point
- Riding Modes
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
| Battery Warranty | 3 Years or 40,000 Km |
| Motor Warranty | 3 Years |
| Charger Warranty | 1 Year |
| Anti theft alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
- App Features
- All Specifications
View More Specifications
JHEV Delta V6 comparison with similar Bikes
JHEV Delta V6 Rs.1,51,999* Onwards 2 Reviews | Rs.1,99,000* Onwards 32 Reviews | Rs.1,99,000* Onwards 186 Reviews | Rs.1,39,950* Onwards 370 Reviews | Rs.1,04,999* Onwards 122 Reviews | Rs.1,49,000* Onwards 12 Reviews | Rs.1,29,999* Onwards 52 Reviews | Rs.1,99,999* Onwards 43 Reviews | Rs.1,16,499* Onwards 11 Reviews |
| Riding Range120-150 km/charge | Riding Range154 km/charge | Riding Range211 km/charge | Riding Range150 km/charge | Riding Range151 km/charge | Riding Range211 km/charge | Riding Range160-200 km/charge | Riding Range316 km/charge | Riding Range140 km/charge |
| Battery Capacity3.24 Kwh | Battery Capacity3.91 Kwh | Battery Capacity7.1 Kwh | Battery Capacity3.24 Kwh | Battery Capacity3.5 Kwh | Battery Capacity7.1 Kwh | Battery Capacity4 Kwh | Battery Capacity8 Kwh | Battery Capacity3.4 Kwh |
| Power3 kW | Power15.4 kW | Power27 kW | Power4.1 kW | Power13 kW | Power27 kW | Power5 kW | Power52 kW | Power7.5 kW |
| Charging Time3-4 Hr | Charging Time2.16 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time4.6 Hr | Charging Time- | Charging Time3-4 Hr | Charging Time3.7 Hr | Charging Time5 Hr |
| Top Speed85 km/Hr | Top Speed115 km/Hr | Top Speed155 km/Hr | Top Speed85 km/Hr | Top Speed116 km/Hr | Top Speed145 km/Hr | Top Speed80 km/Hr | Top Speed154 km/Hr | Top Speed95 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor60 Nm | Torque Motor90 Nm | Torque Motor170 Nm | Torque Motor- | Torque Motor100 Nm | Torque Motor- | Torque Motor105 Nm | Torque Motor- |
| Motor Type- | Motor TypePermanent Magnet Synchronous Motor | Motor TypePermanent Magnet AC Motor | Motor TypeMid Drive | Motor Type- | Motor TypePermanent Magnet AC Motor | Motor TypeBLDC | Motor Type- | Motor Type- |
| Weight- | Weight124 kg | Weight197 kg | Weight115 kg | Weight- | Weight197 kg | Weight- | Weight- | Weight143 kg |
| Currently Viewing | Delta V6 vs Flying Flea C6 | Delta V6 vs F77 | Delta V6 vs RV400 | Delta V6 vs Roadster | Delta V6 vs X47 Crossover | Delta V6 vs Ranger | Delta V6 vs Roadster Pro | Delta V6 vs Rorr EZ Sigma |
Avg. Drive per day30 kms
10 kms200 kms
Electricity PriceRs.8.5
Rs.2/UnitRs.24/Unit
- Running CostRs. /kms
- Saving per monthRs.
Running cost for Diesel Rs. /kms
*EV cost figures are indicative, basis Electric Vehicle's mileage and electricity cost*You also need to consider other charges like maintenance, service, equipments, vehicle cost, insurance and taxes
JHEV Delta V6 Colours
JHEV Delta V6 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Red
JHEV Delta V6 Gallery
JHEV Delta V6 has 17 images, view picture gallery of Delta V6 .
Test Rides Available
- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

JHEV Delta V6 User Reviews
Based on2 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (2)
- Performance (2)
- Lights (1)
- Latest
- Light on the pocketThis bike delivers a smooth ride with awesome bottom and midline performance and lots of thrills. I would definitely refer this for being a nice and well rounded daily commuter EV
- Good looking and riding good work affordable priceNice👍👍👍👏good work nice performance light teel light head light is good horn brack performance is good
- View All JHEV Delta V6 Reviews
JHEV Delta V6 Range
The ARAI claimed range of JHEV Delta V6 is 120-150 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 120-150 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
JHEV Delta V6 Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 3 kW |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Keyless Ignition | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Riding Modes | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Bikes, Commuter Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Removable Battery Weight | 24 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 85 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Drive Type | Belt Drive |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 3.24 Kwh |
| Battery Warranty | 3 Years or 40,000 Km |
| Reverse Assist | Yes |
| Motor Warranty | 3 Years |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 120-150 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Hydraulic |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Battery Warranty | 3 Years or 40,000 Km |
| Charger Warranty | 1 Year |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What’s Included
- App Features
JHEV Delta V6 Questions & answers
Q) Does JHEV Delta V6 need a license?
A) Yes, it is required to have a driving license to drive JHEV Delta V6.
Q) What is the range offered by JHEV Delta V6 on a full charge?
A) JHEV Delta V6 offers range of 120-150 km/charge.
Q) How much time JHEV Delta V6 will take to charge?
A) JHEV Delta V6 will take total 3-4 Hr to charge from 0-100 percent.
Q) What is the top speed of JHEV Delta V6?
A) Top speed of JHEV Delta V6 is 85 km/Hr.
Q) What is the battery capacity of JHEV Delta V6?
A) Battery Capacity of JHEV Delta V6 is 3.24 Kwh.
Q) When will the JHEV Delta V6 launch?
A) The JHEV Delta V6 was launched on Feb, 2024
Q) What will be the lowest down payment for JHEV Delta V6?
A) The lenders generally finance 90% of the value of the . Some customers might be eligible for 100...
Best Electric Bikes
- Popular
- Upcoming
JHEV Delta V6 Summary
The JHEV Delta V6 is an electric bike, available in 1 variant, at a starting price of Rs 1,51,999. The battery capacity of the JHEV Delta V6 STD is 3.24 Kwh.The Delta V6 comes with a Disc brake up front and Disc brake at the rear. You can buy the Delta V6 in 1 colour - Red.
Similar Bikes Like JHEV Delta V6
Rs.1,29,950* Onwards
Rs.1,19,990* Onwards
Rs.1,20,000* Onwards
Rs.1,49,999* Onwards
Rs.1,22,328* Onwards
Rs.1,27,922* Onwards
Rs.1,84,999* Onwards
Rs.1,18,699* Onwards
Rs.1,28,601* Onwards
Did you find this information helpful?
Calculate EMI
Your monthly EMI
₹4,987Edit EMI
Interest calculated at 9.7% for 36 months
JHEV Delta V6 Brochure
Download the Delta V6 brochure for comprehensive details on technical specifications, features, variants, and available colours.
JHEV Delta V6 Price in India
Trending JHEV Bikes
JHEV Delta R3Rs 1,69,999* Onwards
JHEV Delta E5Rs 1,45,999* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
Ă—
We need your city to customize your experience

