Seeka SBolt
Rs.1,28,601
Ex-showroom price in Delhi
EMI starts from ₹3,893
Don't miss out on the best offers this April
Seeka SBolt Price
The price of Seeka SBolt in India starts at Rs. 1,28,601 . Seeka SBolt comes with 1 variants.
| SBolt STD 80 km/Hr110-140 km/charge | ₹1,28,601 |
Seeka SBolt Key Specs & Features
| Range | 110-140 km/charge |
| Battery Capacity | 3.6 Kwh |
| Top Speed | 80 km/Hr |
| Battery Warranty | 3 Years |
| Motor Power | 3 kW |
| Motor | BLDC |
- Braking Type Combi Brake System
- Charging Point
- Cruise Control
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
| Battery Warranty | 3 Years |
| Anti theft alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
- App Features
- All Specifications
View More Specifications
Seeka SBolt comparison with similar Bikes
Seeka SBolt Rs.1,28,601* Onwards 1 Reviews | Rs.1,39,950* Onwards 370 Reviews | Rs.1,04,999* Onwards 122 Reviews | Rs.1,49,000* Onwards 12 Reviews | Rs.1,29,999* Onwards 52 Reviews | Rs.88,382* Onwards 37 Reviews | Rs.98,382* Onwards 7 Reviews | Rs.1,16,499* Onwards 11 Reviews | Rs.1,49,999* Onwards 126 Reviews |
| Riding Range110-140 km/charge | Riding Range150 km/charge | Riding Range151 km/charge | Riding Range211 km/charge | Riding Range160-200 km/charge | Riding Range196 km/charge | Riding Range252 km/charge | Riding Range140 km/charge | Riding Range187 km/charge |
| Battery Capacity3.6 Kwh | Battery Capacity3.24 Kwh | Battery Capacity3.5 Kwh | Battery Capacity7.1 Kwh | Battery Capacity3.6 Kwh | Battery Capacity3.5 Kwh | Battery Capacity4.5 Kwh | Battery Capacity3.4 Kwh | Battery Capacity4.4 Kwh |
| Power3 kW | Power4.1 kW | Power13 kW | Power27 kW | Power5 kW | Power7 kW | Power11 kW | Power7.5 kW | Power8 kW |
| Charging Time- | Charging Time- | Charging Time4.6 Hr | Charging Time- | Charging Time3-4 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time5 Hr | Charging Time- |
| Top Speed80 km/Hr | Top Speed85 km/Hr | Top Speed116 km/Hr | Top Speed145 km/Hr | Top Speed80 km/Hr | Top Speed118 km/Hr | Top Speed125 km/Hr | Top Speed95 km/Hr | Top Speed100 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor170 Nm | Torque Motor- | Torque Motor100 Nm | Torque Motor- | Torque Motor58 Nm | Torque Motor58 Nm | Torque Motor- | Torque Motor52 Nm |
| Motor TypeBLDC | Motor TypeMid Drive | Motor Type- | Motor TypePermanent Magnet AC Motor | Motor TypeBLDC | Motor TypeMid Drive Motor Integrated MCU | Motor TypeMid Drive Motor Integrated MCU | Motor Type- | Motor TypeIPMSM |
| Weight- | Weight115 kg | Weight- | Weight197 kg | Weight- | Weight- | Weight- | Weight143 kg | Weight- |
| Currently Viewing | SBolt vs RV400 | SBolt vs Roadster | SBolt vs X47 Crossover | SBolt vs Ranger | SBolt vs Roadster X | SBolt vs Roadster X+ | SBolt vs Rorr EZ Sigma | SBolt vs Rorr |
Avg. Drive per day30 kms
10 kms200 kms
Electricity PriceRs.8.5
Rs.2/UnitRs.24/Unit
- Running CostRs. /kms
- Saving per monthRs.
Running cost for Diesel Rs. /kms
*EV cost figures are indicative, basis Electric Vehicle's mileage and electricity cost*You also need to consider other charges like maintenance, service, equipments, vehicle cost, insurance and taxes
Seeka SBolt Colours
Seeka SBolt is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Piono Black
Highway Red
Seeka SBolt Gallery
Seeka SBolt has 10 images, view picture gallery of SBolt .
Test Rides Available
- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

Seeka SBolt User Reviews
Based on1 User Review
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (1)
- Speed (1)
- Latest
- Seeka SboltSeeka SBolt is very funny and enjoyable for Ride and it has lot milleage and it gives lot Of speed with lost cost
- View All Seeka SBolt Reviews
Seeka SBolt Range
The ARAI claimed range of Seeka SBolt is 110-140 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 110-140 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
Seeka SBolt Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 3 kW |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | Sinewave Controller, RARB Technology |
| Seat Type | Split |
| Passenger Footrest | Yes |
| Charger Output | 3456 W |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Braking Type | Combi Brake System |
| Charging Point | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features | Sinewave Controller, RARB Technology |
| Passenger Footrest | Yes |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Bikes, Commuter Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grab Rail | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 80 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 3.6 Kwh |
| Battery Warranty | 3 Years |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 110-140 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Inverted Type Telescopic |
| Suspension Rear | Mono Shox |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Tyre Size | Front :-110/70-17, Rear :-120/80-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Battery Warranty | 3 Years |
| Vehicle Warranty | 3 Years |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| Stand Alarm | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What’s Included
- App Features
- Console Features
Seeka SBolt Questions & answers
Q) Does Seeka SBolt need a license?
A) Yes, it is required to have a driving license to drive Seeka SBolt.
Q) What is the range offered by Seeka SBolt on a full charge?
A) Seeka SBolt offers range of 110-140 km/charge.
Q) What is the top speed of Seeka SBolt?
A) Top speed of Seeka SBolt is 80 km/Hr.
Q) What is the battery capacity of Seeka SBolt?
A) Battery Capacity of Seeka SBolt is 3.6 Kwh.
Q) When will the Seeka SBolt launch?
A) The Seeka SBolt was launched on Mar, 2024
Q) What will be the lowest down payment for Seeka SBolt?
A) The lenders generally finance 90% of the value of the . Some customers might be eligible for 100...
Q) What will be the monthly EMI for Seeka SBolt?
A) EMIs or Equated Monthly Installments refer to the monthly payments you make to the lender to ...
Best Electric Bikes
- Popular
- Upcoming
Seeka SBolt Summary
The Seeka SBolt is an electric bike, available in 1 variant, at a starting price of Rs 1,28,601. The battery capacity of the Seeka SBolt STD is 3.6 Kwh.The SBolt comes with a Disc brake up front and Disc brake at the rear. As far as safety is concerned, it features Combi Brake System. You can buy the SBolt in 2 colours - Piono Black, Highway Red.
Similar Bikes Like Seeka SBolt
Rs.1,29,950* Onwards
Rs.1,54,999* Onwards
Rs.1,19,990* Onwards
Rs.1,45,999* Onwards
Rs.1,35,000* Onwards
Rs.1,18,000* Onwards
Rs.1,18,699* Onwards
Rs.99,999* Onwards
Rs.1,20,000* Onwards
Rs.1,54,999* Onwards
Did you find this information helpful?
Calculate EMI
Your monthly EMI
₹3,893Edit EMI
Interest calculated at 9.7% for 36 months
Seeka SBolt Brochure
Download the SBolt brochure for comprehensive details on technical specifications, features, variants, and available colours.
Seeka SBolt Price in India
Trending Seeka Bikes
- Popular
- Upcoming
Seeka Sting RayRs 1,04,541* Onwards
Seeka SSeagunRs 1,22,328* Onwards
Seeka Sx150ENot yet confirmed Expected Launch
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

