JHEV Delta R3
Rs.1,69,999
Ex-showroom price in Delhi
EMI starts from ₹5,510
Don't miss out on the best offers this May
JHEV Delta R3 Price
The price of JHEV Delta R3 in India starts at Rs. 1,69,999 . JHEV Delta R3 comes with 1 variants.
| Delta R3 STD 90 km/Hr140-150 km/charge3-4 Hr | ₹1,69,999 |
JHEV Delta R3 Key Specs & Features
| Range | 140-150 km/charge |
| Battery Capacity | 4.32 Kwh |
| Top Speed | 90 km/Hr |
| Battery Warranty | 3 Years or 40,000 Km |
| Motor Power | 3 kW |
| Brakes | Double Disc |
- Charging Point
- Riding Modes
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
| Battery Warranty | 3 Years or 40,000 Km |
| Motor Warranty | 3 Years |
| Charger Warranty | 1 Year |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
- App Features
- All Specifications
View More Specifications
JHEV Delta R3 comparison with similar Bikes
JHEV Delta R3 Rs.1,69,999* Onwards 3 Reviews | Rs.1,39,950* Onwards 370 Reviews | Rs.1,29,999* Onwards 52 Reviews | Rs.1,99,999* Onwards 43 Reviews | Rs.1,16,499* Onwards 11 Reviews | Rs.1,49,999* Onwards 126 Reviews | Rs.1,29,950* Onwards 22 Reviews | Rs.1,54,999* Onwards 12 Reviews | Rs.1,83,308* Onwards 27 Reviews |
| Riding Range140-150 km/charge | Riding Range150 km/charge | Riding Range160-200 km/charge | Riding Range316 km/charge | Riding Range140 km/charge | Riding Range187 km/charge | Riding Range80-150 km/charge | Riding Range109 km/charge | Riding Range172 km/charge |
| Battery Capacity4.32 Kwh | Battery Capacity3.24 Kwh | Battery Capacity4 Kwh | Battery Capacity8 Kwh | Battery Capacity3.4 Kwh | Battery Capacity4.4 Kwh | Battery Capacity3.24 Kwh | Battery Capacity3.97 Kwh | Battery Capacity5 Kwh |
| Power3 kW | Power4.1 kW | Power5 kW | Power52 kW | Power7.5 kW | Power8 kW | Power3 kW | Power6.37 kW | Power11.5 kW |
| Charging Time3-4 Hr | Charging Time- | Charging Time3-4 Hr | Charging Time3.7 Hr | Charging Time5 Hr | Charging Time- | Charging Time4.5 Hr | Charging Time5 Hr | Charging Time6 Hr |
| Top Speed90 km/Hr | Top Speed85 km/Hr | Top Speed80 km/Hr | Top Speed154 km/Hr | Top Speed95 km/Hr | Top Speed100 km/Hr | Top Speed85 km/Hr | Top Speed95 km/Hr | Top Speed105 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor170 Nm | Torque Motor- | Torque Motor105 Nm | Torque Motor- | Torque Motor52 Nm | Torque Motor- | Torque Motor45 Nm | Torque Motor- |
| Motor Type- | Motor TypeMid Drive | Motor TypeBLDC | Motor Type- | Motor Type- | Motor TypeIPMSM | Motor TypeMid Drive | Motor TypePMSM | Motor TypeInterior Permanent Magnet Synchronous Machine |
| Weight- | Weight115 kg | Weight- | Weight- | Weight143 kg | Weight- | Weight115 kg | Weight- | Weight168 Kg |
| Currently Viewing | Delta R3 vs RV400 | Delta R3 vs Ranger | Delta R3 vs Roadster Pro | Delta R3 vs Rorr EZ Sigma | Delta R3 vs Rorr | Delta R3 vs RV400 BRZ | Delta R3 vs Ferrato Disruptor | Delta R3 vs Aera |
Avg. Drive per day30 kms
10 kms200 kms
Electricity PriceRs.8.5
Rs.2/UnitRs.24/Unit
- Running CostRs. / kms
- Saving per monthRs.
Running cost for Diesel Rs. /kms
*EV cost figures are indicative, basis Electric Vehicle's mileage and electricity cost*You also need to consider other charges like maintenance, service, equipments, vehicle cost, insurance and taxes
JHEV Delta R3 Colours
JHEV Delta R3 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Red
JHEV Delta R3 Gallery
JHEV Delta R3 has 17 images, view picture gallery of Delta R3 .
JHEV Delta R3 User Reviews
Based on3 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (3)
- Looks (1)
- Mileage (1)
- Showroom (1)
- Noise (1)
- Speed (1)
- Pickup (1)
- More...
- Latest
- I like this bike too muchIt was so easy to buy and not much time spend in paper work this is so beautiful bike I like it the most if I got a chance to buy a new bike I will prefer myself to buy this bike because there is a wonderful experience in driving on the road and there is no disturbance of noise because it is noise freeRead More1
- Awesome price company design topGood good looking bhai awesome looking unbelievable super electric bike very good bike good range widget showroom purchase superbikes sapnon Ki gadi kam se kam rate mein please visit showroom nearest top speed super pickup awesome.Read More1
- Truly Exceptional.This bike is truly exceptional. With its impressive mileage and stylish appearance, it stands out. The features, especially the speedometer, are excellent, adding to its allure.Read More
- View All JHEV Delta R3 Reviews
JHEV Delta R3 Range
The ARAI claimed range of JHEV Delta R3 is 140-150 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 140-150 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
JHEV Delta R3 Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 3 kW |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Keyless Ignition | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Riding Modes | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Bikes, Sports Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Removable Battery Weight | 35 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 90 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Drive Type | Belt Drive |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 4.32 Kwh |
| Battery Warranty | 3 Years or 40,000 Km |
| Reverse Assist | Yes |
| Motor Warranty | 3 Years |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 140-150 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Hydraulic |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Battery Warranty | 3 Years or 40,000 Km |
| Charger Warranty | 1 Year |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
JHEV Delta R3 Questions & answers
Q) Does JHEV Delta R3 need a license?
A) Yes, it is required to have a driving license to drive JHEV Delta R3.
Q) What is the range offered by JHEV Delta R3 on a full charge?
A) JHEV Delta R3 offers range of 140-150 km/charge.
Q) How much time JHEV Delta R3 will take to charge?
A) JHEV Delta R3 will take total 3-4 Hr to charge from 0-100 percent.
Q) What is the top speed of JHEV Delta R3?
A) Top speed of JHEV Delta R3 is 90 km/Hr.
Q) What is the battery capacity of JHEV Delta R3?
A) Battery Capacity of JHEV Delta R3 is 4.32 Kwh.
Q) When will the JHEV Delta R3 launch?
A) The JHEV Delta R3 was launched on Feb, 2024
Q) What will be the lowest down payment for JHEV Delta R3?
A) The lenders generally finance 90% of the value of the . Some customers might be eligible for 100...
Best Electric Bikes
- Popular
- Upcoming
JHEV Delta R3 Summary
The JHEV Delta R3 is an electric bike, available in 1 variant, at a starting price of Rs 1,69,999. The battery capacity of the JHEV Delta R3 STD is 4.32 Kwh.The Delta R3 comes with a Disc brake up front and Disc brake at the rear. You can buy the Delta R3 in 1 colour - Red.
Similar Bikes Like JHEV Delta R3
Rs.1,49,900* Onwards
Rs.1,45,000* Onwards
Rs.1,50,900* Onwards
Rs.1,27,922* Onwards
Rs.1,28,601* Onwards
Rs.1,49,999* Onwards
Did you find this information helpful?
Calculate EMI
Your monthly EMI
₹5,510Edit EMI
Interest calculated at 9.7% for 36 months
JHEV Delta R3 Brochure
Download the Delta R3 brochure for comprehensive details on technical specifications, features, variants, and available colours.
JHEV Delta R3 Price in India
- Nearby
- Popular
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Sahibabad | Rs.1,90,314* |
| Ghaziabad | Rs.1,90,314* |
| New Delhi | Rs.1,90,314* |
| Noida | Rs.1,90,314* |
| Muradnagar | Rs.1,90,314* |
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Bangalore | Rs.1,90,505* |
| Mumbai | Rs.1,90,505* |
| Pune | Rs.1,90,505* |
| Hyderabad | Rs.1,90,505* |
| Chennai | Rs.1,90,505* |
Trending JHEV Bikes
JHEV Delta E5Rs 1,45,999* Onwards
JHEV Delta V6Rs 1,51,999* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

