
Honda Motocompacto All Specifications & Features
Share Your Views
Shortlist
Price to be announced
Expected Launch Date - Not yet confirmed
Honda Motocompacto Specifications
| Range | 19.31 km/charge |
| Motor Power | 490 W |
| Motor Type | Permanent magnet, Direct drive |
| Charging Time | 3.5 Hr |
| Body Type | Electric Scooters |
| Fuel Type | Electric |
Honda Motocompacto Features
| Kerb Weight | 18.73 kg |
| Seat Height | 622.3 mm |
Honda Motocompacto Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 490 W |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 436.88 mm |
| Length | 967.74 mm |
| Height | 889 mm |
| Wheelbase | 741,68 mm |
| Kerb Weight | 18.73 kg |
| Seat height | 622.3 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 24 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | Permanent magnet, Direct drive |
| Drive Type | Front wheel drive |
| Battery Capacity | 0.74 Kwh |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 19.31 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Performance
- Motor & Battery
- Range
Popular Electric Scooters
Rs.1,15,322* Onwards
Rs.1,07,606* Onwards
Rs.1,17,047* Onwards
Rs.1,50,546* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards
Honda Motocompacto Questions & answers
Q) What is the max speed of Honda Motocompacto?
A) The max speed of Honda Motocompacto is 24 km/Hr.
Q) What is the driving range of Honda Motocompacto?
A) The driving range of Honda Motocompacto is 19.31 km/charge.
Q) What is the Curb weight of Honda Motocompacto?
A) The curb weight of Motocompactois 18.73 kg.
Q) What is the battery type of Honda Motocompacto?
A) Honda Motocompacto uses the best Lithium-ion battery.
Q) What is the seat height of Honda Motocompacto?
A) The sear height of Honda Motocompacto is 622.3 mm.
Did you find this information helpful?
Popular Honda Two Wheelers
- Scooters
- Bikes
Honda ActivaRs 75,583* Onwards
Honda Activa eRs 1,18,147* Onwards
Honda Activa 125Rs 89,406* Onwards
Honda Dio 125Rs 87,258* Onwards
Honda DioRs 70,309* Onwards
Honda SP125Rs 88,528* Onwards
Honda ShineRs 81,502* Onwards
Honda CB350 H'nessRs 1,92,700* Onwards
Honda UnicornRs 1,13,605* Onwards
Honda CB350RSRs 1,97,500* Onwards
Upcoming Honda Scooters & Bikes
- Scooters
- Bikes
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience