Hero Maestro Edge 110
Hero Maestro Edge 110 Price
The following details are indicative and subject to change.
| Maestro Edge 110 Alloy Wheel FI ZX 110.9 cc DISCONTINUED | NA | |
| Maestro Edge 110 Alloy Wheel FI VX 110.9 cc DISCONTINUED | NA | |
| Maestro Edge 110 Drum Brake Alloy Wheel FI 45 kmpl110.9 cc DISCONTINUED | ₹68,117 | |
| Maestro Edge 110 Alloy Wheel FI 45 kmpl110.9 cc DISCONTINUED | ₹68,816 | |
| Maestro Edge 110 100 Million Edition 110.9 cc DISCONTINUED | ₹70,798 |
Explore Similar Scooters
TVS NTORQ 125Rs.81,250* Onwards
TVS JupiterRs.73,400* Onwards
Honda Activa 6GRs.74,369* Onwards
Suzuki Access 125Rs.78,984* Onwards
Yamaha RayZR 125 Fi HybridRs.74,960* Onwards
Honda Activa 125Rs.88,339* Onwards
Yamaha Fascino 125 Fi HybridRs.76,500* Onwards
Honda Dio 125Rs.84,620* Onwards
Hero Maestro Edge 110 Key Specs & Features
| Engine | 110.9 cc |
| Power | 8.15 PS |
| Torque | 8.7 Nm |
| Kerb Weight | 112 kg |
| Brakes | Drum |
| Tyre Type | Tubeless |
- Braking Type Integrated Braking System
- Charging Point
- Boot Light
- External Fuel Filling
- Service Due Indicator
- LED Tail Light
- Speedometer Analogue
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
Hero Maestro Edge 110 Colours
Hero Maestro Edge 110 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
100 Million Special Edition
Seal Silver ZX
Scarlet Red
Pearl Fedeless White
Panther Black
Techno Blue
Candy Blazing Red
Midnight Blue ZX
Hero Maestro Edge 110 Gallery
Hero Maestro Edge 110 has 17 images, view picture gallery of Maestro Edge 110 which includes 360 view of Scooters.
Hero Maestro Edge 110 User Reviews
- All (24)
- Comfort (12)
- Seat (7)
- Looks (7)
- Mileage (7)
- Experience (6)
- Price (5)
- More...
- Latest
- Best ScooterThe Hero Maestro Edge is a stylish Practical scooter perfect for daily use it offer's smooth experience good mailge And handle feature like external fuel filling and a digital console . it's reliable and comfortable overall.with a 4.7 out of 5 You can buy this if you want a best scooter under this budget.Read More1
- Looks goodI have personally used maestro scooter.i will rate 10 out of 8....milage 1 liter petrol 40..........2
- Great comfort for ridingVery comfortable to ride in Bangalore traffic, good seating position, and decent mileage make it the preferred commuter.2
- Good ScooterThis one was easy to select because of the stunning and stylish looks. Amazing performance and that too in a very impressive price bracket. It is worth considering this. A few things could be better but yes overall it is a great vehicle and I am loving it.Read More
- Nice Looking VehicleIt is a good sporty looking vehicle with amazing power and performance. The features of this vehicle are simply great and it is one of the best scooters in this segment.
- Not For Daily UseVery poor mileage and service cost are too high, best suitable for the long drive, seat comfort is good. Overall not for daily use.6
- Fantastic To Ride With Great Features1. Great mileage 1. Good fuel economy 2. Stylish design 1. Bold looks 2. Edgy Design 3. Loaded with great features Best in class features 1. People can mention things like mobile charging, service reminder, side stand indicator, tubeless tyres, boot light, large boot space, Diamond cut Alloy Wheels, Striking LED Insignia, External Fuel Filling, Disc Brake with IBS, Telescopic Front Suspension 4. Technologically Advanced 1. Hero xSens Technology – A smart sensor Technology 2. Fi Tech 3. Powerful 125cc Engine 5. Riding comfort is good 1. Wider Seat / Enhanced seating comfort 2. Comfortable for both rider & pillion 3. Easy to ride / Easy to Manoeuvre 6. Trustworthy brand 1. Gives good resale value 2. Trust of Hero 3. In-built 5 Year Warranty 4. Low Maintenance 7. Driveability on all kinds of roads 8. Wide range of Colours Hashtags: #HeroMaestroEdge125 #HeroMaestroEdge110 (as applicable) Sample Review Headlines/Suggestions: 1. Fantastic to ride with great features; 2. Great for long drives 3. Good Pick-up and Performance 4. Stylish looks that get many complimentsRead More
- Hero Maestro Edge 110It is a very good scooter with a super performance. Good mileage and low maintenance cost and price are also low.1
- Outstanding PerformanceNice experience 0 trouble in 4 years, not even a single day passed that I have faced any problem regarding my scooter.
- Best Choice in 2 WheelersGood Fuel Economy, Great Sitting Comfort, Great Value of Money, Gives Good Resale Value & Suits My Personality.
- View All Hero Maestro Edge 110 Reviews
Hero Maestro Edge 110 Mileage
The ARAI claimed mileage of Hero Maestro Edge 110 is 45 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 45 kmpl |
Ask anything & get answer in 48 hours
Hero Maestro Edge 110 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Air Cooled, 4-Stroke, SI Engine |
| Displacement | 110.9 cc |
| Max Torque | 8.7 Nm @ 5750 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Starting | Kick and Self Start |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Dry, Centrifugal |
| Ignition | Electronic Control Unit |
| Gear Box | Variomatic Drive |
| Emission Type | bs6-2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| Speedometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | XSens Technology, |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Carry hook | Yes |
| Underseat storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Braking Type | Integrated Braking System |
| Charging Point | Yes |
| Service Due Indicator | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| External Fuel Filling | Yes |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Additional Features | XSens Technology, |
| Carry Hook | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Boot Space | Yes |
| Width | 715 mm |
| Length | 1843 mm |
| Height | 1188 mm |
| Fuel Capacity | 5 L |
| Saddle Height | 775 mm |
| Ground Clearance | 155 mm |
| Wheelbase | 1261 mm |
| Kerb Weight | 112 kg |
| Load Carrying Capacity | 130 kg |
| Additional Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Halogen |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| LED Taillights | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 8.15 PS @ 7250 rpm |
| Drive Type | Belt Drive |
| Battery Type | Lead Acid |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Hydraulic Shock Absorber |
| Suspension Rear | Unit Swing with Spring Loaded Hydraulic Damper |
| Brakes Front | Drum |
| Brakes Rear | Drum |
| Tyre Size | Front :-90/90 - 12 Rear :-90/100 - 10 |
| Wheel Size | Front :-304.8mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Motor & Battery
- Underpinnings
Hero Maestro Edge 110 Questions & answers
A) For the availability and prices of the spare parts, we'd suggest you to connect ... Read More
A) Exchange of a vehicle would depend on certain factors such as kilometres driven... Read More
A) Hero Maestro Edge 110 has a saddle height of 775mm. A person with an average ... Read More
A) Selecting between Honda Activa 6G and Hero Maestro Edge 110 would depend on ... Read More
A) The tyre size of Hero Maestro Edge 110 BS6 is 90/90 - 12 Rear:-90/100 - 10. The ... Read More
Hero Maestro Edge 110 Latest Updates
Hero MotoCorp has hiked prices for its motorcycles and scooters once again. Its most affordable bike now gets the most bump in premium.
Hero Maestro Edge 110 BS6 Price:
The Hero Maestro Edge 110 BS6 is available in four variants: base ZX, Prismatic, Connected and top-end Prismatic + Connected. The base model costs Rs 66,820, whereas the top variant retails at Rs 85,748 (all prices, ex-showroom Delhi).
Hero Maestro Edge 110 BS6 Features:
The Hero Maestro Edge 110 BS6 comes with an external fuel filler cap, making refuelling an easy affair. For extra practicality, it also gets an apron-mounted multi-function key slot, a utility hook, a lockable hook below the seat, and an underseat USB charger along with a boot light. Its semi-digital instrument cluster comes with a service reminder, side stand indicator and tripmeter, apart from the standard set information.
Hero Maestro Edge 110 BS6 Engine:
The BS6 model of the Hero Maestro Edge 110 is powered by a 110. 9cc single-cylinder fuel-injected engine. It produces as much power as the BS4 model: 8. 15PS at 7500rpm. That said, the peak torque of 8. 75Nm at 5500rpm is 0. 05Nm more than the BS4 version.
Hero Maestro Edge 110 BS6 Suspension & Brakes:
The Hero Maestro Edge 110 BS6 continues with the same foundations as its predecessor. It features a telescopic front fork with a 12-inch front wheel for a comfortable ride. The rear uses a single shock absorber linked to a smaller 10-inch alloy wheel. The scooter rolls on 90-section tubeless tyres at both ends. Hero has equipped the Maestro Edge 110 with drum brakes at both ends with CBS as standard. Sadly, the company does not offer a front disc even as an option. The scooter is 2kg heavier than the BS4 model, tipping the scales at 112kg kerb.
Hero Maestro Edge 110 BS6 Rivals:
The Hero Maestro Edge 110 BS6 rivals popular 110cc scooters, such as the TVS Jupiter and Honda Activa 6G. In its price range, you can also take a look at the Hero Splendor Plus, Bajaj Platina 110 H-Gear, TVS Star City Plus, and the Honda Dio BS6.
Hero Maestro Edge 110 Brochure
Trending Hero Scooters
- Popular
- Upcoming
Hero Destini 125Rs 76,438* Onwards
Hero Pleasure PlusRs 69,766* Onwards
Hero Xoom 125Rs 81,994* Onwards
Hero Xoom 160Rs 1,37,898* Onwards
Hero Xoom 110Rs 73,551* Onwards


