
Bajaj Dominar 400 All Specifications & Features
The Bajaj Dominar 400 is powered by a 349.13 cc Liquid Cooled engine which produces 40.6 PS @ 9000 rpm of power. It has a fuel tank of 13 L and a . The Bajaj Dominar 400 starts at Rs 2,03,214 Rs (ex-showroom, Delhi). It is available in one variants.
Shortlist
Rs.2,03,214*
EMI starts from ₹6,701
Bajaj Dominar 400 Stand Out Features

Bright LED headlight

Unique performance cruiser design

Loops for bungee cords offered as standard
Bajaj Dominar 400 Specifications
| Mileage | - |
| Displacement | 349.13 cc |
| Engine Type | 4 stroke, Liquid cooled, Single Cylinder, DOHC |
| No. of Cylinders | 1 |
| Max Power | 40.6 PS @ 9000 rpm |
| Max Torque | 33.2 Nm @ 7500 rpm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel Capacity | 13 L |
| Body Type | Cruiser Bikes |
| Fuel Type | Petrol |
Bajaj Dominar 400 Features
| ABS | Dual Channel |
| DRLs | Yes |
| Mobile Connectivity | Bluetooth |
| Riding Modes | Rain,Road,Off-Road,Sports |
| Traction Control | Yes |
| Navigation | Yes |
| Adjustable Windshield | Yes |
| Service Due Indicator | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
Bajaj Dominar 400 App Features
| Navigation assist | Yes |
Bajaj Dominar 400 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | 4 stroke, Liquid cooled, Single Cylinder, DOHC |
| Displacement | 349.13 cc |
| Max Torque | 33.2 Nm @ 7500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet, Multiplate with Assist & Slipper Clutch |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 89 mm |
| Stroke | 56.1 mm |
| Emission Type | BS6.2 |
| Gear Shifting Pattern | 1 Down 5 Up |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers this May
Features
| Instrument Console | Digital |
| Connectivity | Bluetooth |
| Navigation | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Clock | Yes |
| Passenger Backrest | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Service Due Indicator | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Riding Modes | Rain,Road,Off-Road,Sports |
| Traction Control | Yes |
| Windscreen | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Exhaust Heat Shield | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Cruiser Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 834 mm |
| Length | 2151 mm |
| Height | 1243 mm |
| Fuel Capacity | 13 L |
| Ground Clearance | 157 mm |
| Wheelbase | 1452 mm |
| Kerb Weight | 190 kg |
| Seat height | 800 mm |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grab Rail | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 230 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Power to Weight Ratio (PS/tonne) | 214.1 PS/tonne |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 40.6 PS @ 9000 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Capacity | 12V / 8AH |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic, 43 mm USD Fork, Wheel Travel - 135 mm |
| Suspension Rear | Multi-step Adjustable Mono Shock with Nitrox, Wheel Travel - 110 mm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-110/70-17 Rear :-150/60-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Beam Type Perimeter Frame |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Navigation assist | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| Digital Display Type | LCD |
| Stand Alarm | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| High beam indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- App Features
- Console Features
Last Updated : 1 days ago
Compare Specs of Dominar 400 Alternatives
Comfort User Reviews of Bajaj Dominar 400
Based on1 User Review
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (1)
- Engine (1)
- Mileage (1)
- RPM (1)
- Pickup (1)
- Latest
- Most Helpful
- Buying the bike is easy but skills must be impThis bike totally worth my money and it satisfied my soul, actually my first bike is Honda sp 125 and this is my second bike I'm totally obsessed with this beast very smooth on highways and road this as a off road also. It gives good mileage on highways and in cities riding with maintaining a good rpm limits the mileage is good, actually I didn't bought this for mileage just for the adrenaline. The engine is also smooth after going long rides also. This bike only suitable for a big guys because the initial pickup of this bike is mad and it pull you backwards while giving throttle, if you mistakenly gave full throttle then you're ended with a rocket roll be careful and use helmet.Read More7
- View All Bajaj Dominar 400 Reviews
Bajaj Dominar 400 Colours
Bajaj Dominar 400 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Bajaj Dominar 400 Questions & answers
Q) What is the Ex-Showroom Price of Bajaj Dominar 400?
A) The Ex-Showroom price of Dominar 400 in Delhi is 2,03,214.
Q) What is the fuel tank capacity of Bajaj Dominar 400?
A) The fuel tank capacity of Dominar 400 is 13 L.
Q) What is the Curb weight of Bajaj Dominar 400?
A) The curb weight of Dominar 400is 190 kg.
Q) What is the Body style of Bajaj Dominar 400?
A) The Body Style of Dominar 400 is cruiser.
Q) What is the ground clearance of Bajaj Dominar 400?
A) Bajaj Dominar 400 offers ground clearance of 157 mm.
Q) What are the Color options of Bajaj Dominar 400?
A) Bajaj Dominar 400 comes with 2 color options - Black, Green.
Did you find this information helpful?
Bajaj Dominar 400 Brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Popular Bajaj Two Wheelers
- Bikes
- Scooters
Bajaj Pulsar 125Rs 87,255* Onwards
Bajaj Pulsar N160Rs 1,16,142* Onwards
Bajaj Pulsar NS 125Rs 94,188* Onwards
Bajaj Pulsar 150Rs 1,10,896* Onwards
Bajaj Pulsar NS200Rs 1,34,809* Onwards
Bajaj ChetakRs 1,07,606* Onwards
Bajaj Chetak C2501Rs 96,504* Onwards
Latest Bajaj Bikes & Scooters
- Bikes
- Scooters
Bajaj Pulsar NS400ZRs 1,80,092* Onwards
Bajaj Dominar 400Rs 2,03,214* Onwards
Bajaj Pulsar 180Rs 1,22,490* Onwards
Bajaj Pulsar 125Rs 87,255* Onwards
Bajaj Pulsar NS200Rs 1,34,809* Onwards
Bajaj ChetakRs 1,07,606* Onwards
Bajaj Chetak C2501Rs 96,504* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience