
Flying Flea C6 (Royal Enfield) All Specifications & Features
The Flying Flea C6 (Royal Enfield) is powered by 15.4 kW Permanent Magnet Synchronous Motor Motor. The Flying Flea C6 (Royal Enfield) takes 2.16 Hr to get fully charged its 3.91 Kwh battery . The Price of Flying Flea C6 (Royal Enfield) starts at Rs 2,79,000 It is available in one variants, STD.
Shortlist
Rs.2,79,000*
EMI starts from ₹7,947
Flying Flea C6 (Royal Enfield) Stand Out Features

Features: ABS, TC, TFT Touchscreen

Fast charging: ~1 km range per minute of charge

Lightweight: just 124 kg
Flying Flea C6 (Royal Enfield) Specifications
| Range | 154 km/charge |
| Motor Power | 15.4 kW |
| Motor Type | Permanent Magnet Synchronous Motor |
| Charging Time | 2.16 Hr |
| Max Power | 15.4 kW @ 3500 rpm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Body Type | Electric Bikes |
| Fuel Type | Electric |
Flying Flea C6 (Royal Enfield) Features
| ABS | Dual Channel |
| Switchable ABS | Yes |
| Mobile Connectivity | Bluetooth |
| Traction Control | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Navigation | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Kerb Weight | 124 kg |
What’s Included with Flying Flea C6 (Royal Enfield)
| Mobile Application | Yes |
Flying Flea C6 (Royal Enfield) App Features
| Navigation assist | Yes |
| Low battery alert | Yes |
Flying Flea C6 (Royal Enfield) Specifications
Engine and Transmission
| Cooling System | Air Cooled |
| Motor Power | 15.4 kW |
| Starting | Push Button Start |
| Caliper - Front | 2 Piston |
| Caliper - Rear | 1 Piston |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers this May
Features
| Instrument Console | Digital |
| Connectivity | Bluetooth |
| Navigation | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Seat Type | Single |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Switchable ABS | Yes |
| Mobile Application | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Traction Control | Yes |
| Additional Features | On-Board Charger, Wireless Mobile Charging, Remote Tip Over Alert |
| Vehicle Location Tracking | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 831 mm |
| Length | 2089 mm |
| Height | 1122 mm |
| Ground Clearance | 207 mm |
| Wheelbase | 1366 mm |
| Kerb Weight | 124 kg |
| Seat height | 823 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 260 mm |
| Rear Brake Diameter | 220 mm |
| Tyre Brand | Ceat |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 115 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | Permanent Magnet Synchronous Motor |
| Peak Power | 15.4 kW @ 3500 rpm |
| Torque (Motor) | 60 Nm |
| Drive Type | Belt Drive |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 3.91 Kwh |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 154 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Girder Linkage Type Hydraulic Twin Suspention, Wheel Travel - 100 mm |
| Suspension Rear | Direct Acting, Mono Shock, Internal Floating Piston, Wheel Travel - 110 mm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-90/90-19, Rear :-90/90-19 |
| Wheel Size | Front :-482.6 mm,Rear :-482.6 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Mobile Application | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Navigation assist | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| Touch Screen Display | Yes |
| Display Size | 3.5 Inch |
| Digital Display Type | TFT |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
- Console Features
Last Updated : 1 months ago
Compare Specs of Flying Flea C6 Alternatives
Comfort User Reviews of Flying Flea C6 (Royal Enfield)
Based on32 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (32)
- Comfort (3)
- Looks (11)
- Performance (4)
- Mileage (3)
- Price (2)
- Experience (1)
- More...
- Latest
- Bike Boasts Excellent FeaturesThis bike boasts excellent features, providing both comfort and impressive mileage. Overall, it's a great choice for riders seeking quality and performance.
- It Looks StylishThis is an incredibly nice, comfortable, stylish, and good-looking item that you won't want to miss out on!1
- R.EnfueldsThis bike looks great but a bit less on the comfort side and the mileage it gives.1
- View All Flying Flea C6 (Royal Enfield) Reviews
Popular Electric Bikes
Rs.1,15,322* Onwards
Rs.1,10,006* Onwards
Rs.1,17,047* Onwards
Rs.1,50,546* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards
Flying Flea C6 (Royal Enfield) Colours
Flying Flea C6 (Royal Enfield) is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Flying Flea C6 (Royal Enfield) Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
Q) What is the max speed of Flying Flea C6 (Royal Enfield)?
A) The max speed of Flying Flea C6 (Royal Enfield) is 115 km/Hr.
Q) What is the driving range of Flying Flea C6 (Royal Enfield)?
A) The driving range of Flying Flea C6 (Royal Enfield) is 154 km/charge.
Q) What is the Curb weight of Flying Flea C6 (Royal Enfield)?
A) The curb weight of Flying Flea C6is 124 kg.
Q) What is the battery type of Flying Flea C6 (Royal Enfield)?
A) Flying Flea C6 (Royal Enfield) uses the best Lithium-ion battery.
Q) What are the Color options of Flying Flea C6 (Royal Enfield)?
A) Flying Flea C6 (Royal Enfield) comes with 2 color options - Strom Black, Flea Green.
Q) What is the seat height of Flying Flea C6 (Royal Enfield)?
A) The sear height of Flying Flea C6 (Royal Enfield) is 823 mm.
Q) What is the range?
By Bikedekho Experts on 17 Jan 2024
A) It would be unfair to give a verdict here as the Royal Enfield Electric is not ... Read More
Reply on this answerView all Answers (2)
Q) When it will be launched?
By Bikedekho Experts on 16 May 2023
A) As of now there is no official update from the brands end. So, we would request ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Did you find this information helpful?
Flying Flea C6 (Royal Enfield) Brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Popular Royal Enfield Two Wheelers
Royal Enfield Hunter 350Rs 1,37,640* Onwards
Royal Enfield Continental GT 650Rs 3,53,105* Onwards
Royal Enfield Bullet 350Rs 1,64,423* Onwards
Royal Enfield Classic 350Rs 1,85,854* Onwards
Royal Enfield Himalayan 450Rs 3,05,736* Onwards
Upcoming Royal Enfield Bikes
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience