
SVITCH CSR 762 All Specifications & Features
The SVITCH CSR 762 is powered by 3 kW PMSM Motor. The SVITCH CSR 762 takes to get fully charged its 3.6 Kwh battery . The Price of SVITCH CSR 762 starts at Rs 1,89,999 It is available in one variants, STD.
Shortlist
Rs.1,89,999*
EMI starts from ₹5,676
SVITCH CSR 762 Specifications
| Range | 190 km/charge |
| Motor Power | 3 kW |
| Motor Type | PMSM |
| Max Power | 10.19 PS @ 3800 rpm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Body Type | Electric Bikes, Sports Bikes |
| Fuel Type | Electric |
SVITCH CSR 762 Features
| Braking Type | Combi Brake System |
| Charging Point | Yes |
| Mobile Connectivity | Bluetooth,WiFi |
| Riding Modes | Yes |
| LED Tail Light | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Transmission | Automatic |
| Kerb Weight | 155 kgFront :-300 mm,Rear :-300 mm |
What’s Included with SVITCH CSR 762
| Mobile Application | Yes |
SVITCH CSR 762 App Features
| Calls & Messaging | Yes |
| Low battery alert | Yes |
SVITCH CSR 762 Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 2 |
| Motor Power | 3 kW |
| Range (Eco Mode) | 130 km/charge |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Bluetooth Connectivity | Bluetooth,WiFi |
| Call/SMS Alerts | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Music Control | Yes |
| OTA | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat storage | 40 L |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Braking Type | Combi Brake System |
| Charging Point | Yes |
| Internet Connectivity | Yes |
| Operating System | Svitch OS |
| Mobile Application | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Clock | Yes |
| Riding Modes | Yes |
| EBS | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Bikes, Sports Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Saddle Height | 805 mm |
| Wheelbase | 1430 mm |
| Kerb Weight | 155 kgFront :-300 mm,Rear :-300 mm |
| Load Carrying Capacity | 200 kg |
| Additional Storage | 40 L |
| Removable Battery Weight | 15 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| LED Taillights | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 300 mm |
| Rear Brake Diameter | 280 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 120 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | PMSM |
| Peak Power | 10.19 PS @ 3800 rpm |
| Torque (Wheel) | 240 Nm |
| Torque (Motor) | 56 Nm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 3.6 Kwh |
| Swappable Battery | Yes |
| Water Proof Rating | IP67 (Battery) |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 190 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Charging At Charging Station | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Monoshock |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Tyre Size | Front :-110/80 Rear :-140/80 |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Carbon steel skeleton frame |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Mobile Application | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Calls & Messaging | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What’s Included
- App Features
Compare Specs of CSR 762 Alternatives
Comfort User Reviews of SVITCH CSR 762
Based on7 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (7)
- Comfort (3)
- Performance (3)
- Experience (3)
- Power (2)
- Style (1)
- Showroom (1)
- More...
- Latest
- Super bike compair to all otherSuper bike compair to all of other bike it's marvellous comfortable with finishing touches on the body and mind blowing performance such as a lot of time to explore in seating capacity for Kids and other family members. Bhai iska jawab nahi. Aisi alishan bike aur kahi nahi milegi. Apna sapna bike bike yahi bikeRead More
- svitch csr 762 : a purchase with unmatched rangebuying this was such a t expierernce for me after exploring for some bikes this caught my attention when i decided to buy it and got to showroom it was a very much excited and that excitement was worth it the bike is good which do lack sometimes but its comfort and safety and its range is what makes it worth itRead More
- Great ExperienceIt stands as the most powerful electric bike I've ever ridden. With appealing styles and comfort, the 3 kW power ensures an exhilarating experience, even on highways.
- View All SVITCH CSR 762 Reviews
Popular Electric Bikes
Rs.1,11,422* Onwards
Rs.1,07,400* Onwards
Rs.1,47,999* Onwards
Rs.1,19,546* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards
SVITCH CSR 762 Colours
SVITCH CSR 762 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
SVITCH CSR 762 Questions & answers
Q) What is the max speed of SVITCH CSR 762?
A) The max speed of SVITCH CSR 762 is 120 km/Hr.
Q) What is the driving range of SVITCH CSR 762?
A) The driving range of SVITCH CSR 762 is 190 km/charge.
Q) What is the Curb weight of SVITCH CSR 762?
A) The curb weight of CSR 762is 155 kgFront :-300 mm,Rear :-300 mm.
Q) What is the battery type of SVITCH CSR 762?
A) SVITCH CSR 762 uses the best Lithium-ion battery.
Q) What are the Color options of SVITCH CSR 762?
A) SVITCH CSR 762 comes with 3 color options - Molten Mercury, Black Diamond, Scarlet Red.
Did you find this information helpful?
SVITCH CSR 762 Brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Popular SVITCH BIKE Two Wheelers
SVITCH BIKE CSR 762Rs 1,89,999* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience