SVITCH CSR 762
SVITCH CSR 762 Price
| CSR 762 STD 120 km/Hr190 km/charge | ₹1,89,999 |
SVITCH CSR 762 Key Specs & Features
| Range | 190 km/charge |
| Battery Capacity | 3.6 Kwh |
| Kerb Weight | 155 kg<p><strong>Front :-</strong>300 mm,</p><strong>Rear :-</strong>300 mm</p> |
| Top Speed | 120 km/Hr |
| Motor Power | 3 kW |
| Motor | PMSM |
- Braking Type Combi Brake System
- Charging Point
- Mobile Connectivity Bluetooth,WiFi
- Riding Modes
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
| Mobile Application | Yes |
| Calls & Messaging | Yes |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
- App Features
- All Specifications
SVITCH CSR 762 comparison with similar Bikes
SVITCH CSR 762 Rs.1,89,999* Onwards 7 Reviews | Rs.1,39,950* Onwards 370 Reviews | Rs.1,29,999* Onwards 52 Reviews | Rs.1,99,999* Onwards 43 Reviews | Rs.2,39,000* Onwards 7 Reviews | Rs.1,49,999* Onwards 126 Reviews | Rs.1,29,950* Onwards 22 Reviews | Rs.1,54,999* Onwards 12 Reviews | Rs.1,83,308* Onwards 27 Reviews |
| Riding Range190 km/charge | Riding Range150 km/charge | Riding Range160-200 km/charge | Riding Range316 km/charge | Riding Range200 km/charge | Riding Range187 km/charge | Riding Range80-150 km/charge | Riding Range109 km/charge | Riding Range172 km/charge |
| Battery Capacity3.6 Kwh | Battery Capacity3.24 Kwh | Battery Capacity4 Kwh | Battery Capacity8 Kwh | Battery Capacity5.4 Kwh | Battery Capacity4.4 Kwh | Battery Capacity3.24 Kwh | Battery Capacity3.97 Kwh | Battery Capacity5 Kwh |
| Power3 kW | Power4.1 kW | Power5 kW | Power52 kW | Power22 kW | Power8 kW | Power3 kW | Power6.37 kW | Power11.5 kW |
| Charging Time- | Charging Time- | Charging Time3-4 Hr | Charging Time3.7 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time4.5 Hr | Charging Time5 Hr | Charging Time6 Hr |
| Top Speed120 km/Hr | Top Speed85 km/Hr | Top Speed80 km/Hr | Top Speed154 km/Hr | Top Speed135 km/Hr | Top Speed100 km/Hr | Top Speed85 km/Hr | Top Speed95 km/Hr | Top Speed105 km/Hr |
| Torque Motor56 Nm | Torque Motor170 Nm | Torque Motor- | Torque Motor105 Nm | Torque Motor70 Nm | Torque Motor52 Nm | Torque Motor- | Torque Motor45 Nm | Torque Motor- |
| Motor TypePMSM | Motor TypeMid Drive | Motor TypeBLDC | Motor Type- | Motor TypeIPMSM | Motor TypeIPMSM | Motor TypeMid Drive | Motor TypePMSM | Motor TypeInterior Permanent Magnet Synchronous Machine |
| Weight155 kg<p><strong>Front :-</strong>300 mm,</p><strong>Rear :-</strong>300 mm</p> | Weight115 kg | Weight- | Weight- | Weight177 kg | Weight- | Weight115 kg | Weight- | Weight168 Kg |
| Currently Viewing | CSR 762 vs RV400 | CSR 762 vs Ranger | CSR 762 vs Roadster Pro | CSR 762 vs T 30 | CSR 762 vs Rorr | CSR 762 vs RV400 BRZ | CSR 762 vs Ferrato Disruptor | CSR 762 vs Aera |
SVITCH CSR 762 Videos
00:04:25Upcoming Electric Two-wheelers Of 2023 | Svitch CSR762, TVS iQube ST, Orxa Mantis And MoreJan 06, 20235.32k ViewsBy BikeDekho
- Running CostRs. / kms
- Saving per monthRs.
SVITCH CSR 762 Colours
SVITCH CSR 762 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Molten Mercury
Black Diamond
Scarlet Red
SVITCH CSR 762 Gallery
SVITCH CSR 762 has 11 images, view picture gallery of CSR 762 .
SVITCH CSR 762 User Reviews
- All (7)
- Performance (3)
- Experience (3)
- Comfort (3)
- Power (2)
- Style (1)
- Safety (1)
- More...
- Latest
- Super bike compair to all otherSuper bike compair to all of other bike it's marvellous comfortable with finishing touches on the body and mind blowing performance such as a lot of time to explore in seating capacity for Kids and other family members. Bhai iska jawab nahi. Aisi alishan bike aur kahi nahi milegi. Apna sapna bike bike yahi bikeRead More
- svitch csr 762 : a purchase with unmatched rangebuying this was such a t expierernce for me after exploring for some bikes this caught my attention when i decided to buy it and got to showroom it was a very much excited and that excitement was worth it the bike is good which do lack sometimes but its comfort and safety and its range is what makes it worth itRead More
- Great ExperienceIt stands as the most powerful electric bike I've ever ridden. With appealing styles and comfort, the 3 kW power ensures an exhilarating experience, even on highways.
- The Electric Bike Is StylishThe electric bike is stylish, powerful and safe. I recently had the incredible opportunity to experience the CSR 762 electric superbike, and it truly exceeded my expectations. The sleek design and cutting-edge technology make it a standout in the electric motorcycle world. The performance is exceptional, offering a thrilling and smooth ride.Read More1
- Good PerformanceI recently had the incredible opportunity to experience the CSR 762 electric superbike, and it truly exceeded my expectations. The sleek design and cutting-edge technology make it a standout in the electric motorcycle world. The performance is exceptional, offering a thrilling and smooth ride.Read More1
- SVITCH CSR 762 - Extraordinary looksSVITCH CSR 762 has extra ordinary looks which makes it super awesome. Waiting for the launch of this electric bike as the price range also seems to be okay for this kind of bike6 3
- Great Deal CSR 762Svitch CSR 762 has excellent look and seems features too. The price range is very nominal. Best bike in the bike arena.4 3
- View All SVITCH CSR 762 Reviews
SVITCH CSR 762 Range
The ARAI claimed range of SVITCH CSR 762 is 190 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 190 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
SVITCH CSR 762 Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 2 |
| Motor Power | 3 kW |
| Range (Eco Mode) | 130 km/charge |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Connectivity | Bluetooth,WiFi |
| Call/SMS Alerts | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Music Control | Yes |
| OTA | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat Storage | 40 L |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Braking Type | Combi Brake System |
| Charging Point | Yes |
| Internet Connectivity | Yes |
| Operating System | Svitch OS |
| Mobile Application | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Clock | Yes |
| Riding Modes | Yes |
| EBS | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Bikes, Sports Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Wheelbase | 1430 mm |
| Kerb Weight | 155 kgFront :-300 mm,Rear :-300 mm |
| Load Carrying Capacity | 200 kg |
| Removable Battery Weight | 15 kg |
| Seat height | 805 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 300 mm |
| Rear Brake Diameter | 280 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 120 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | PMSM |
| Peak Power | 10.19 PS @ 3800 rpm |
| Torque (Wheel) | 240 Nm |
| Torque (Motor) | 56 Nm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 3.6 Kwh |
| Swappable Battery | Yes |
| Water Proof Rating | IP67 (Battery) |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 190 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Charging At Charging Station | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Monoshock |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Tyre Size | Front :-110/80 Rear :-140/80 |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Carbon steel skeleton frame |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Mobile Application | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Calls & Messaging | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
SVITCH CSR 762 Questions & answers
Best Electric Bikes
- Popular
- Upcoming
SVITCH CSR 762 Latest Updates
The CSR 762 will be the first electric motorcycle from Svitch that has built a name selling electric bicycles. The Gujarat based EV maker first unveiled the CSR 762 in November 2021 and now the bike has been officially ‘re-launched’.
CSR 762 Price
The Svitch 762 is priced at Rs 1,89,999 ex-showroom and is offered in 3 colours: Scarlett Red, Black Diamond and Molten Mercury
CSR 762 Features
The CSR 762 may feature all LED illumination, a fully digital console that supports standard features like Bluetooth connectivity, turn-by-turn navigation, anti-theft alert, last-location tracking, crash alert, ride analytics etc. The EV is said to get six riding modes - three basic riding modes, one parking assist mode, a reverse and a sports mode.
CSR 762 Powertrain
The CSR will house a 3kW motor with a peak output of 10kW with a claimed top speed of 110kmph. The EV will be powered by a 3. 7kWh NMC battery pack and a claimed range of 160km to the charge.
CSR Specifications
It uses a conventional telescopic fork and monoshock. The braking hardware comprises a 300mm front and 280mm rear disc from ByBre with combined braking system for safety. The kerb weight is 155kg. The seat height will be an accessible 810mm.
CSR Rivals
The CSR 762 will go up against the Tork Kratos, another more affordable electric bike in the market is the Revolt RV400. But you also have other electric scooter alternatives like the Ather 450X, Ola S1, Bajaj Chetak and the TVS iQube Electric.
Similar Bikes Like SVITCH CSR 762
Rs.1,49,900* Onwards
Rs.1,98,000* Onwards
Rs.1,69,999* Onwards
Rs.1,50,900* Onwards
Rs.1,84,999* Onwards
Rs.1,45,000* Onwards
Rs.1,49,999* Onwards
Rs.1,51,999* Onwards
Rs.1,45,999* Onwards
SVITCH CSR 762 Brochure
SVITCH CSR 762 Price in India
- Nearby
- Popular
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Sahibabad | Rs.1,96,600* |
| Ghaziabad | Rs.1,96,600* |
| New Delhi | Rs.1,96,600* |
| Noida | Rs.1,96,600* |
| Muradnagar | Rs.1,96,600* |
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Bangalore | Rs.1,96,663* |
| Mumbai | Rs.1,96,663* |
| Pune | Rs.1,96,663* |
| Hyderabad | Rs.1,96,663* |
| Chennai | Rs.1,96,663* |

