20 Images
2 Colours
KTM RC 390 GP Edition
Key Specs & Features of RC 390 GP Edition
| Engine | 373.27 cc |
| Power | 43.5 PS |
| Torque | 37 Nm |
| Mileage | 29 kmpl |
| Kerb Weight | 172 kg |
| Brakes | Double Disc |
- ABS Dual Channel
- DRLs
- Mobile Connectivity Bluetooth
- Riding Modes
- Traction Control
- Quick Shifter
- Navigation
- Adjustable Windshield
- Service Due Indicator
- Speedometer Digital
| Navigation assist | Yes |

Adjustable clip-on handlebars

Great electronics package

Polarising design
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- Stand Out Features
KTM RC 390 GP Edition Latest Updates
KTM RC 390 GP Edition Price: The price of the KTM RC 390 GP Edition in Delhi is Rs 3,22,719 (Ex-showroom). To know more about the KTM RC 390 GP Edition images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
KTM RC 390 GP Edition mileage : It returns a certified mileage of 29 kmpl.
KTM RC 390 GP Edition Colours: This variant is available in 2 colours: GP Edition Orange,GP Edition Blue.
KTM RC 390 GP Edition Engine and Transmission: It is powered by 373.27 cc engine and puts a power of 43.5 PS . Torque remains at 37 Nm .
KTM RC 390 GP Edition vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider KTM 250 Duke STD, which is priced at Rs 2,48,686, TVS Apache RR 310 Red Without Quickshifter, which is priced at Rs 2,98,002 and TVS Apache RTR 310 Arsenal Black Base without QuickShifter, which is priced at Rs 2,57,573.
KTM RC 390 GP Edition Price
| Ex-Showroom Price | Rs.3,22,719 |
| RTO | Rs.25,817 |
| Bike Insurance | Rs.22,541 |
| On-Road Price in delhi | Rs.3,71,077 |
KTM RC 390 Colours
KTM RC 390 GP Edition is available in the following colours in India. View all RC 390 GP Edition, RC 390 STD images with different colour options on BikeDekho.
GP Edition Orange
GP Edition Blue
KTM RC 390 Mileage
KTM RC 390 GP Edition gives a mileage of 29 kmpl Overall, as tested by our experts.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 29 kmpl |
KTM RC 390 GP Edition Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Single Cylinder, Liquid Cooled, DOHC, FI Engine |
| Displacement | 373.27 cc |
| Max Torque | 37 Nm @ 7000 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | PASC™ Antihopping Clutch, Mechanically Operated |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 89 mm |
| Stroke | 60 mm |
| Compression Ratio | 12.88:1 |
| Emission Type | BS6.2 |
| Gear Shifting Pattern | 1 Down 5 Up |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Caliper - Front | 4 Piston |
| Caliper - Rear | 1 Piston |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Connectivity | Bluetooth |
| Navigation | Yes |
| Call/SMS Alerts | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Adjustable |
| Body Graphics | Yes |
| Clock | Yes |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Service Due Indicator | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Riding Modes | Yes |
| Traction Control | Yes |
| Quick Shifter | Yes |
| Windscreen | Yes |
| Additional Features | Rider Aids - MTC, Quickshifter+, Cornering ABS, Supermoto, Race Derived Technology |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Saree Guard | Yes |
| Shift Light | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 29 kmpl |
| Acceleration (0-80 Kmph) | 4.42s |
| Acceleration (0-100 Kmph) | 6.49s |
| Roll-ons (30-70 kmph) | 3.65s |
| Roll-ons (40-80 kmph) | 5.13s |
| Braking (60-0 Kmph) | 17.13m |
| Braking (80-0 Kmph) | 30.81m |
| Braking (100-0 Kmph) | 48.22m |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Sports Bikes |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 760 mm |
| Length | 2145 mm |
| Height | 830 mm |
| Fuel Capacity | 13.7 L |
| Fuel Reserve | 1.5 L |
| Ground Clearance | 153 mm |
| Wheelbase | 1340 mm |
| Kerb Weight | 172 kg |
| Seat height | 835 mm |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grab Rail | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Projector Headlights | LED Projector |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Pilot Lamps | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 230 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 29 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 29 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 29 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 30 psi |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| 0-100 Kmph (sec) | 6.49s |
| Top Speed | 169 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 43.5 PS @ 9000 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Capacity | 12V / 8AH |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Wp Apex Usd Forks, 43 mm Diameter |
| Suspension Rear | Wp Apex Monoshock, 10 Step Adjustable |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-110/70-17, Rear :-150/60-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Split Trellis Frame (Tubular), Sub Frame Newly Engineered Bolt On Subframe |
| Tyre Type | Tubeless |
| 1st Service | 1000 Kms/45 Days |
| 2nd Service | 8500 Kms/150 Days |
| 3rd Service | 16000 Kms/240 Days |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 2 Years or 30,000 Km |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Calls & Messaging | Yes |
| Navigation assist | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| Display Size | 5 inch |
| Digital Display Type | TFT |
| No. of Tripmeters | 2 |
| Stand Alarm | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| High beam indicator | Yes |
| Engine Temperature Indicator | Yes |
| Malfunction Indicator | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
- Console Features
Compare Variants of KTM RC 390
KTM RC 390 GP Edition Images and Videos
- Images
- Videos
KTM RC 390 vs TVS Apache RR 310 BTO | Serious sports riders ki pehli pasand? | Real-world Comparison
2022 KTM RC390 | Kitna behtar hai yeh real-world riding mey? | Pros, Cons, & Should You Buy It?
2022 KTM RC 390 Hindi Walkaround | Naye colours, hardware, features aur specifications! | Bikedekho
KTM Cup Season 2 | Making of Champions | S2 E1 - The KTM Dream | PowerDrift
KTM Cup Season 2 | Making of Champions | S2 E2 - The Struggle | PowerDrift
KTM RC 390 GP Edition User Reviews
- All (100)
- Performance (34)
- Power (31)
- Engine (30)
- Looks (28)
- Comfort (25)
- Price (21)
- More...
- Latest
- A delightful experience with my bikeIt's very comfortable bike and I enjoyed it a lot but it's mileage is not a fact ... Because it's very fun to Ride it's engine is so refined that I can easily pull it up in traffic.... It's pick up and top speed is so good and it's graphics designing and electronics are so spoty and usefull ... Highly recommend to ride it onceRead More1
- Bike revieVery good bike Nice and easy to handle Single cylinder, beast, low cost, low maintenance, good service I have been using it for three months. My age is bit poor, but the performance is absolutely good. I would recommend you to buy RC 390 MotoGP edition which comes with orange and Black colour 🥰🥰🥰🥰Read More1
- Insane speedStiff suspension, insane power in top end, looks like a beast, best bike in the segment, u can buy it with your eyes closed
- Standout MotorcycleThe 2022 KTM RC 390 is a standout motorcycle, boasting a potent 373cc single-cylinder engine that delivers 43 horsepower and 27 lb-ft of torque. Its agility, thanks to a short wheelbase and steep rake angle, ensures quick directional changes, while finely tuned suspension strikes a balance between comfort and performance. Affordable yet thrilling, it's an ideal choice for both first-time buyers and experienced riders seeking a dynamic second bike.Read More
- Performance Remains Undeniably Powerful.While the bike boasts a commendable design, it falls slightly short of its predecessor in this aspect. However, its performance remains undeniably powerful.
- An Engineering MarvelA marvel with a top-notch engine and superior brakes. The inclusion of ABS, quick shifter, and comfy seats make it a standout in its class.
- Good BikeFantastic bike power! I have seen it. I think this is the most powerful bike in this price range. I loved it.
- Great ExperienceIt's such a nice bike with pocket-friendly mileage in the 390 category. It's really great for a single rider and any rider who has experience riding other variants than sports bikes can comfortably ride this bike.Read More
- Looks And PerformanceIt's an amazing bike with an aggressive look. This bike is best suited for bike enthusiasts. I am satisfied with this bike.
Top 10 Bikes in India
Royal Enfield Continental GT 650Rs4,03,511* Onwards
Royal Enfield Hunter 350Rs1,59,558* Onwards
Royal Enfield Bullet 350Rs1,92,223* Onwards
Royal Enfield Classic 350Rs2,12,064* Onwards
TVS RaiderRs95,611* Onwards
TVS Apache RTR 160Rs1,35,336* Onwards
Honda SP 125Rs1,04,055* Onwards
Yamaha R15 V4Rs1,96,355* Onwards
Hero Splendor PlusRs90,570* Onwards
TVS RoninRs1,48,742* Onwards
KTM RC 390 Competitors
Rs.2,17,401* Onwards
Rs.2,61,240* Onwards
Rs.2,24,490* Onwards
Rs.3,17,000* Onwards
Rs.2,85,000* Onwards
KTM RC 390 News
Users Also Viewed
More Bike Options to Consider
Trending KTM Bikes
- Popular
- Upcoming
