![Honda Unicorn [2020-2024] All Specifications & Features Honda Unicorn [2020-2024] All Specifications & Features](https://cdn.bikedekho.com/processedimages/honda/unicorn-bs6/640X309/unicorn-bs66247e2aa48829.jpg?tr=w-230)
Honda Unicorn [2020-2024] Specifications
| Mileage (Overall) | 60 kmpl |
| Displacement | 162.71 cc |
| Engine Type | 4 stroke, SI, BS-VI Engine |
| No. of Cylinders | 1 |
| Max Power | 13.46 PS @ 7500 rpm |
| Max Torque | 14.58 Nm @ 5500 rpm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Fuel Capacity | 13 L |
| Body Type | Commuter Bikes |
| Fuel Type | Petrol |
Honda Unicorn [2020-2024] Features
| ABS | Single Channel |
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Analogue |
| Tripmeter | Analogue |
| Tachometer | Analogue |
| Transmission | Manual |
| Kerb Weight | 139 kg |
| Fuel Tank | 13 L |
| Seat Height | 798 mm |
What’s Included with Honda Unicorn [2020-2024]
| Vehicle Warranty | 3 Years |
Honda Unicorn [2020-2024] Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | 4 stroke, SI, BS-VI Engine |
| Displacement | 162.71 cc |
| Max Torque | 14.58 Nm @ 5500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Starting | Kick and Self Start |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Multiplate Wet Clutch |
| Gear Box | 5 Speed |
| Bore | 57.3 mm |
| Stroke | 63.096 mm |
| Compression Ratio | 10.0:0.1 |
| Emission Type | BS6.2 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue |
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Analogue |
| Tripmeter | Analogue |
| Odometer | Analogue |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Analogue |
| Odometer | Analogue |
| Tripmeter | Analogue |
| Fuel Gauge | Analog |
| Pass Switch | Yes |
| Additional Features | Side Stand Engine Cut off, Seat Length - 715 mm |
| Passenger Footrest | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 60 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Commuter Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 756 mm |
| Length | 2081 mm |
| Height | 1103 mm |
| Fuel Capacity | 13 L |
| Ground Clearance | 187 mm |
| Wheelbase | 1335 mm |
| Kerb Weight | 139 kg |
| Seat height | 798 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Halogen |
| Taillight | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 240 mm |
| Rear Brake Diameter | 130 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 106 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 13.46 PS @ 7500 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Capacity | 12V / 4AH |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Hydraulic Type (Monoshock) |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| ABS | Single Channel |
| Tyre Size | Front :-80/100-18 Rear :-100/90-18 |
| Wheel Size | Front :-457.2 mm,Rear :-457.2 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Diamond Type |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 3 Years |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- What's Included
Compare Specs of Unicorn [2020-2024] Alternatives
Rs.82,860* Onwards
Rs.1,12,640* Onwards
Rs.87,255* Onwards
Rs.94,188* Onwards
Rs.88,528* Onwards
Rs.90,800* Onwards
Rs.86,567* Onwards
Rs.81,502* Onwards
Comfort User Reviews of Honda Unicorn [2020-2024]
Based on155 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (155)
- Comfort (81)
- Mileage (65)
- Performance (41)
- Looks (40)
- Maintenance (27)
- Engine (23)
- More...
- Latest
- Excellent PerformanceOverall experience has been very good, the riding comfort is excellent for both city and long ride, engine performance is smooth, mileage is decent, service experience also satisfactory with low maintenance cost, worth buying for daily use, mileage is decent, looks are stylish, handling also impressive.Read More
- Best daily commuter bikeI have this honda unicorn since 2.5 yrs. I have the best experience in performance, mileage and comfort. All I can say is best daily commute bike. I regularly service my bike in honda service centre. If you do timely service the bike from honda, you don’t have to worry about anything. I have also took my bike fpr long touring from mumbai to pune , mumbai to nashik also mumbai to vapi with pillion. The best stylish and comfortable bike with best performance and low maintenance.Read More
- I love this bikeI will buy this bike, this bike is my dream middle-class For people this bike style and colour comfort seat no.1 The Honda Unicorn 160 is not a bike that will win you over with its looks or features, but it's a bike that will win you over with its performance. It's the quintessential sensible commuter motorcycle. If your priorities are a battery smooth engine, exceptional comfort, low running costs, and unmatched reliability, the Unicorn 160 is one of the best choices you can make. It's a bike for the mature rider who values substance over style. However, if you're looking for a motorcycle that stands out from the crowd and is packed with the latest technology, you might want to consider its rivals.Read More1
- Family bikeNice bike under budget of middle class family, better for regular travelling and very nice bike according to mileage, pick-up, speed and comfort. Literally I enquired about bikes for regular using and office work, and everyone suggests me Honda unicorn 2024 model. I am buying this bike after diwali.Read More1
- Road king unicorn 160bs6Looking very nice comfort very very nice no back pain riding time no irritation good looking running smooth i buy black colour very nice finishing maintenance unicorn bike low cost and best part of unicorn 2023 model i experience costumer service very well good response good techniciansRead More
- Very Smooth driving And GoodVery Smooth driving And Good Millege Service Centere Friendly Bike Good Conditions No Back Pain And Very Lovely Bike And Another One matter Important Very Use Full Long Drive Suspension Very Comfort Space Very Comfort And over all good But One Think Very Loud Horn No Dont Fit tha Extra Horn Thank To Honda UniconRead More
- Awesome 👍🏻The bike performance is super so comfortable to familys and so happy for buying the bike. The weight of bike is also comfortable and the sensar is working soo energetic and the some times the battery is shutdowning automatically this is the review of the Honda unicorn Thank you so much for the excellent bikeRead More
- Poor mileage and high cost maintenanceA very good looking bike. It gives mileage of only 42 Kms per liter maximum. Its Body balance is very poor hence fell down very frequently. It is very comfortable for long driving. Its maintenance and Servicing is very costly. Once you purchase it, you can not resale it because it has not good market.Read More4
- Bike is so smoothBike is so smooth for riding with classic looks, maintenance cost is so affordable. I've purchased it few months ago and I'm so happy for it. It has all u want, good looks, good mileage, good comfort, good pickup and even good disc break. Riding gives you a good experience in off roads too, it is also a good option for studentsRead More
- About the Honda unicorn(2004)The Honda unicorn is a popular commuter motocycle with 150cc segment and was initially launched in 2004,know for its reliability, fuel efficiency and comfort, the best choice for daily riders. But lacks some modern features like touch start, led lighting and digital console. Overall a good bike for people use it for daily use.Read More
- View All Honda Unicorn [2020-2024] Reviews
Honda Unicorn [2020-2024] Colours
Honda Unicorn [2020-2024] is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Honda Unicorn [2020-2024] Questions & answers
Q) What is the down payment?
By Bikedekho Experts on 26 Dec 2023
A) If you are planning to buy a new bike on finance, then generally, a 10 to 30 ... Read More
Reply on this answerView all Answers (4)
Q) What is the cooling type?
By Bikedekho Experts on 24 Aug 2023
A) The Honda Unicorn features an air-cooled system.
Reply on this answerView all Answer
Q) What is the mileage?
By Bikedekho Experts on 19 Aug 2023
A) The ARAI claimed mileage of Honda Unicorn is 60 kmpl. This is the claimed ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) Does Honda Unicorn come with digital meters?
By Bikedekho Experts on 20 May 2023
A) No, the Honda Unicorn comes with analog meters.
Reply on this answerView all Answer
Q) What is the price in Bangalore?
By Bikedekho Experts on 11 May 2023
A) Honda Unicorn is priced at INR 1.07 Lakh (Ex-showroom price in Bangalore). You ... Read More
Reply on this answerView all Answers (4)
Did you find this information helpful?
Honda Unicorn [2020-2024] Brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Popular Honda Two Wheelers
- Bikes
- Scooters
Honda SP125Rs 88,528* Onwards
Honda ShineRs 81,502* Onwards
Honda CB350 H'nessRs 1,92,700* Onwards
Honda UnicornRs 1,13,605* Onwards
Honda CB350RSRs 1,97,500* Onwards
Honda ActivaRs 75,583* Onwards
Honda Activa eRs 1,18,147* Onwards
Honda Activa 125Rs 89,406* Onwards
Honda Dio 125Rs 87,258* Onwards
Honda DioRs 70,309* Onwards
Upcoming Honda Bikes & Scooters
- Bikes
- Scooters
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience