![Honda SP 125 [2019-2024] All Specifications & Features Honda SP 125 [2019-2024] All Specifications & Features](https://cdn.bikedekho.com/processedimages/honda/sp-125/640X309/sp-125646c75592a63c.jpg?tr=w-230)
Honda SP 125 [2019-2024] Stand Out Features
![Honda SP 125 [2019-2024] Stand Out Features](https://cdn.bikedekho.com/pwa/img/spacer3x2.png)
Full-digital console is easy to read and packed with information
![Honda SP 125 [2019-2024] Stand Out Features](https://cdn.bikedekho.com/pwa/img/spacer3x2.png)
Fit-and-finish levels are top-notch
![Honda SP 125 [2019-2024] Stand Out Features](https://cdn.bikedekho.com/pwa/img/spacer3x2.png)
Engine is extremely fuel efficient
Honda SP 125 [2019-2024] Specifications
| Mileage (Overall) | 60 kmpl |
| Displacement | 123.94 cc |
| Engine Type | 4 stroke, SI Engine |
| No. of Cylinders | 1 |
| Max Power | 10.87 PS @ 7500 rpm |
| Max Torque | 10.9 Nm @ 6000 rpm |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Fuel Capacity | 11.2 L |
| Body Type | Commuter Bikes |
| Fuel Type | Petrol |
Honda SP 125 [2019-2024] Features
| Braking Type | Combi Brake System |
| Service Due Indicator | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Transmission | Manual |
| Kerb Weight | 116 kg |
| Fuel Tank | 11.2 L |
| Seat Height | 790 mm |
What’s Included with Honda SP 125 [2019-2024]
| Vehicle Warranty | 3 Years |
Honda SP 125 [2019-2024] Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | 4 stroke, SI Engine |
| Displacement | 123.94 cc |
| Max Torque | 10.9 Nm @ 6000 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Starting | Kick and Self Start |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Multiple Wet Clutch |
| Gear Box | 5 Speed |
| Bore | 50 mm |
| Stroke | 63.1 mm |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Emission Type | BS6.2 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Braking Type | Combi Brake System |
| Service Due Indicator | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Additional Features | Gear position Indicator, Eco Indicator. |
| Passenger Footrest | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 60 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Commuter Bikes |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 785 mm |
| Length | 2020 mm |
| Height | 1103 mm |
| Fuel Capacity | 11.2 L |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Wheelbase | 1285 mm |
| Kerb Weight | 116 kg |
| Seat height | 790 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 130 mm |
| Rear Brake Diameter | 130 mm |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 25 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 25 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 33 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 41 psi |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 100 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 10.87 PS @ 7500 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Capacity | 12V / 4AH |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Hydraulic Type |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Tyre Size | Front :-80/100-18 Rear :-100/80-18 |
| Wheel Size | Front :-457.2 mm,Rear :-457.2 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Diamond Type |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 3 Years |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- What's Included
Compare Specs of SP125 [2019-2024] Alternatives
Rs.82,860* Onwards
Rs.1,12,640* Onwards
Rs.92,111* Onwards
Rs.94,188* Onwards
Rs.88,528* Onwards
Rs.76,177* Onwards
Rs.90,800* Onwards
Rs.58,977* Onwards
Comfort User Reviews of Honda SP 125 [2019-2024]
Based on460 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (460)
- Comfort (152)
- Mileage (215)
- Looks (154)
- Performance (118)
- Engine (90)
- Price (60)
- More...
- Latest
- 125 cc bikes Demon SP125I like to purchase A Family Bike Then I see that sp125 Bike It's Looks And Stylish My Mind changed to sp125 Then mileage and Confirm for family and long usage 28/10/2025 4 years I ride total kms 95619 Excellent No boring Too ride its definitely Suitable for aged and youngsters fully safety bike Nineteen thousand kms Ride smoothly I like to change engine spare Now fully changed new part at my bike Yes sure .....I recommended this Bike for every one ...who sees To mileage and Comfortable and Stylish and heavy duty ... Choose sp125 Bike so Most people Purchase sp125bike yours life is so good thenRead More2 1
- Sp 125 is The best bikeVery good Bike No engine Problem no mentanance disk quality is very good . And the most point is millage is very good long drive good bike . And firing is very smooth . Very comfortable bike. No engine problem. Best part is different types of colour is available. And digital speedometer is very goodRead More
- Nice it's a very goodNice it's a very good it's very good quality it's ver cheap price nice things on it it's very very comfortable it's a very safe for ride it's a best company it's has a high mileage it's a very nice design it's a very profitable deal tu buy this it's a very nice Nice it's a very a good I am very happy to buy thisRead More
- Fantastic bikeIt's was a amazing bike superb quality & comfort, good mileage, Good for long drive. Disk brakes are also good, Honda engine is known for its reliability & service after sales service are also great best power & mileage bike it's for all youngster sports look bike ,overall best mileage & comfortable bike.Read More
- This HONDA SP 125 IThis HONDA SP 125 I t's a family bike, very comfortable to ride long, it give more mileage, it's perfomance is very good at all, I have riding this bike at last two years I love this bike everyone can buy this bike this bike will give you positive energy and then maintenance cost is very low soo I love it the bike look like an Dynamic type tank that gives more pick upRead More
- Brand new bikeOverall, the bike tre marlin is an a fantastic bike that delivers solid performance, if you talking of milega that is good and very comfortable bike, Even the family feels comfortable on this bike, and it looks very nice brother, and it will run comfortably in low maintenance, overall that is good for man/ boyRead More1
- Honda Sp 125I brought this bike because of stylish look as well as mileage.... This bike having low maintenance cost and No compromise in mileage.... because getting 70-75KM/L without any issue. Not only that, for comfort this is the best bike for riding. Without any trouble total 150Kg to 180Kg (rider + pillion) can ride at a time.Read More1
- Best bikesIt's a family bike, very comfortable to ride long, it give more mileage, it's perfomance is very good at all, I have riding this bike at last two years I love this bike everyone can buy this bike this bike will give you positive energy and then maintenance cost is very low soo I love it the bike look like an Dynamic type tank that gives more pick upRead More
- Bought a brand new bikeBought a brand new bike for my father this year. Used it more than 10k KMs. He is feeling comfortable when he rides the bike. He usually drive 20-25 KMs daily. It is good family vehicle and use it for multiple purposes.services done properly. Good mileage and good pickup. No backpain when we drive for a long distance.Read More
- Family starOne of the Best comfort and mileage bike. The engine reliability is a best portion of the Honda and comfort seating for rider and pillion seating. Most comfortable for a city usage and easy to maintaining and maintain is reasonable for this one. Honda really work in a best family two wheeler and comfortRead More
- View All Honda SP 125 [2019-2024] Reviews
Honda SP 125 [2019-2024] Colours
Honda SP 125 [2019-2024] is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Honda SP 125 [2019-2024] Questions & answers
Q) What is the engine displacement of the Honda SP 125?
By Bikedekho Experts on 17 Nov 2023
A) The engine displacement of the Honda SP 125 is 123.94 cc.
Reply on this answerView all Answer
Q) What is the on-road price in Pune?
By Dillip on 15 Nov 2023
A) The Honda SP 125 is priced from INR 86,017 - 90,567 (Ex-showroom Price in New ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) How many gears does Honda SP 125 have?
By Bikedekho Experts on 22 Oct 2023
A) The Honda SP 125 is equipped with a 5-speed gearbox.
Reply on this answerView all Answer
Q) What is the fuel tank capacity of the Honda SP 125?
By Bikedekho Experts on 9 Oct 2023
A) He fuel tank capacity of Honda SP 125 is 11.2 L.
Reply on this answerView all Answer
Q) What is the on-road price?
By Dillip on 26 Sep 2023
A) The Honda SP 125 is priced from INR 86,017 - 90,567 (Ex-showroom Price in New ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Did you find this information helpful?
Honda SP 125 [2019-2024] Brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Popular Honda Two Wheelers
- Bikes
- Scooters
Honda SP125Rs 88,528* Onwards
Honda ShineRs 81,502* Onwards
Honda CB350 H'nessRs 1,92,700* Onwards
Honda UnicornRs 1,13,605* Onwards
Honda CB350RSRs 1,97,500* Onwards
Honda ActivaRs 75,583* Onwards
Honda Activa eRs 1,18,147* Onwards
Honda Activa 125Rs 89,406* Onwards
Honda Dio 125Rs 87,258* Onwards
Honda DioRs 70,309* Onwards
Upcoming Honda Bikes & Scooters
- Bikes
- Scooters
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience