
Honda Dio (2020-2024) Specifications
| Mileage (City) | 55 kmpl |
| Displacement | 109.51 cc |
| Engine Type | Fan Cooled, 4 Stroke, SI Engine |
| No. of Cylinders | 1 |
| Max Power | 7.76 PS @ 8000 rpm |
| Max Torque | 9 Nm @ 4750 rpm |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Fuel Capacity | 5.3 L |
| Fuel Type | Petrol |
Honda Dio (2020-2024) Features
| Seat Opening Switch | Yes |
| External Fuel Filling | Yes |
| Shutter Lock | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Analogue |
| Tripmeter | Analogue |
| Fuel gauge | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Kerb Weight | 105 kg |
| Fuel Tank | 5.3 L |
Honda Dio (2020-2024) Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Fan Cooled, 4 Stroke, SI Engine |
| Displacement | 109.51 cc |
| Max Torque | 9 Nm @ 4750 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Starting | Kick and Self Start |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Automatic |
| Gear Box | CVT |
| Bore | 47.0 mm |
| Stroke | 63.1 mm |
| Compression Ratio | 10.0+0.2 |
| Emission Type | BS6.2 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue |
| Speedometer | Analogue |
| Tripmeter | Analogue |
| Odometer | Analogue |
| Shutter Lock | Yes |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Carry Hook | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Shutter Lock | Yes |
| Seat Opening Switch | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| External Fuel Filling | Yes |
| Odometer | Analogue |
| Tripmeter | Analogue |
| Fuel Gauge | Analog |
| Pass Switch | Yes |
| Additional Features | Seat Length - 650 mm, Viscous Paper Filter, Position Lamp, Side Stand Engine Cut Off (Optional), Silent Start with ACG, eSP Technology, Front Pocket, Split Grab Rail, Stylish Muffler Protector |
| Carry Hook | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| City Mileage | 55 kmpl |
| Highway Mileage | 59.5 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 723 mm |
| Length | 1808 mm |
| Height | 1150 mm |
| Fuel Capacity | 5.3 L |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Wheelbase | 1260 mm |
| Kerb Weight | 105 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Halogen |
| Taillight | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 130 mm |
| Rear Brake Diameter | 130 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 7.76 PS @ 8000 rpm |
| Drive Type | Belt Drive |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Suspension |
| Suspension Rear | 3-Step Adjustable, Spring Loaded Hydraulic |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Tyre Size | Front :-90/90-12, Rear :-90/100-10 |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm, Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Steel Metal |
| Frame | Under Bone |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Underpinnings
Compare Specs of Dio (2020-2024) Alternatives
Rs.81,750* Onwards
Rs.73,550* Onwards
Rs.74,369* Onwards
Rs.79,885* Onwards
Rs.76,960* Onwards
Rs.88,339* Onwards
Rs.99,490* Onwards
Rs.77,200* Onwards
Comfort User Reviews of Honda Dio (2020-2024)
Based on208 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (208)
- Comfort (81)
- Mileage (85)
- Performance (55)
- Looks (55)
- Engine (32)
- Experience (32)
- More...
- Latest
- This is an excellent vehicleThis is an excellent vehicle that runs.Wonderfully body types best parts. Likely dio dlx comfortable sit long life the color of the vehicle is very beautiful and wheels or especially impressive power full headlights smooth on road best driving experience weight less vehicle condition so good like this.Read More1
- Diobs6 hondaI'm very interested in this bike very comfortable for family and friends nice millage low cost of maintenance and i love the furthers best scooter under 1 lakh and main thing is new led Head light that smoothness HONDA DIO BS6 the best i ever seen in scooter THANK YOU HONDA continue the same model bs 6Read More
- very good and more comfortable to rideI was bought my dio bike in 2022 year. I feel very comfortable to ride i couldn't like non gears bikes but dio is such powerful and tremendous and maintainance cost is very low we can easily maintain the bike and safety is also very good and mileage is also getting iam expected the pickup of the bike is very beautiful and the engine sound is very beautiful and its meltingRead More
- HONDA DIO BIKEIt's good and I used to use it for 4 years and the comfort has been nice and the bike has been good the one and only discomfort is that petrol tank capacity and the riding comfort is good and it is good and the bike is good and the power of the engine is nice and we used to take a ride for every where thank u for reviewingRead More
- It's a first experience & My first MachineIt's a first experience & my first scooter dio it's a great pleasure to got my scooter and my first family bike also dio is my favourite scooter and my first scooter also mileage level is ok comfort level is absolutely super and pickup is also good dio is a favourite scooter for youngsters price is also ok finally bio is My Favourite scooterRead More
- I’ve been riding a hondaI’ve been riding a honda dio over a year now.its been fantastic experience .A sleek and reliable scooter and it’s gives smooth ride and good mileage per liter my dio gives 45 to 50 km and comfortable to drives is average because we can’t drive long time and ample storage and it’s perfect for commutes and value for moneyRead More
- While driving this bike myWhile driving this bike my back bone is very comfortable.The look of the bike very unique while compare with other by colour wise,style wise and mainly performance wise.This bike will change our driving experience.The one thing is must to change means "mileage" based on the mileage wise our bike will perform low.Read More
- Good and cost efficientGives good mileage 45-50 just simple low maintenance for this scooty comfortable with two to four people especially for boys. Pickup is super. Price is actually a good price. In this segment no one will beat this scooter. Overall it suits for stunt practice also. Look and view is awesome for the bikers loves scooty.Read More
- Dio can be categorised asDio can be categorised as an family-durable scooter. The mileage is too good for an 10 year old vehicle which is around 40 for me. The red charming color stands out in the traffic, which helps to gain some attention for who needs some popularity. I gain more confidence while driving dio due to their wheels and grip, also the effective breaking and comfort in the scooter.Read More
- This scooty was very niceThis scooty was very nice to drive, more comfortable and high stability to drive, scooty on owner control, every one can easily drive, learner also can learn with deo scooty. Without side mirror can we drive in heavy traffic easyly ,it was very very light weight, more comfortable to overtake other vehiclesRead More
- View All Honda Dio (2020-2024) Reviews
Honda Dio (2020-2024) Colours
Honda Dio (2020-2024) is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Honda Dio (2020-2024) Questions & answers
Q) What type of brakes does Honda Dio have?
By Bikedekho Experts on 22 Aug 2024
A) The Honda Dio is equipped with Drum Brakes at front and rear wheels.
Reply on this answerView all Answer
Q) What is the fuel tank capacity of Honda Dio?
By Bikedekho Experts on 10 Jun 2024
A) The fuel tank capacity of Dio is 5.3 L.
Reply on this answerView all Answer
Q) What is the kerb weight of Honda Dio?
By Bikedekho Experts on 24 Apr 2024
A) The kerb weight of Honda Dio is 103 kg.
Reply on this answerView all Answers (2)
Q) What is the ground clearance of Honda Dio?
By Bikedekho Experts on 16 Apr 2024
A) Honda Dio 125 offers ground clearance of 171 mm.
Reply on this answerView all Answers (2)
Q) What is the weight of Honda Dio?
By Bikedekho Experts on 10 Apr 2024
A) The weight of Honda Dio is 103 kg.
Reply on this answerView all Answers (2)
Did you find this information helpful?
Honda Dio (2020-2024) Brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Popular Honda Two Wheelers
- Scooters
- Bikes
Honda ActivaRs 75,583* Onwards
Honda Activa eRs 1,18,147* Onwards
Honda Activa 125Rs 89,406* Onwards
Honda Dio 125Rs 87,258* Onwards
Honda DioRs 70,309* Onwards
Honda SP125Rs 88,528* Onwards
Honda ShineRs 81,502* Onwards
Honda CB350 H'nessRs 1,92,700* Onwards
Honda UnicornRs 1,13,605* Onwards
Honda CB350RSRs 1,97,500* Onwards
Upcoming Honda Scooters & Bikes
- Scooters
- Bikes
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience