Honda CB1000 Hornet SP
Honda CB1000 Hornet SP Price
| CB1000 Hornet SP STD 230 kmph17 Kmpl1000 cc | ₹13,29,390 |
Honda CB1000 Hornet SP Key Specs & Features
| Engine | 1000 cc |
| Power | 157.17 PS |
| Torque | 107 Nm |
| Mileage | 17 Kmpl |
| Kerb Weight | 212 kg |
| Brakes | Double Disc |
- ABS Dual Channel
- DRLs
- Mobile Connectivity Bluetooth
- Riding Modes
- Quick Shifter
- Navigation
- Service Due Indicator
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
| Navigation assist | Yes |

The 5-inch TFT console looks and feels quite premium

The headlight section looks quite aggressive
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- Stand Out Features
- All Specifications
Pros & Cons
Good Things
- The inline-four engine should have a very smooth riding experience.
- The bike has all the needed electronic riding aids like a traction control system for rider safety.
- It also gets a bidirectional quickshifter as standard.
Could Be Better
- Looks may not appeal to everyone
Honda CB1000 Hornet SP comparison with similar Bikes
Honda CB1000 Hornet SP Rs.13,29,390* Onwards 2 Reviews | Rs.9,99,000* Onwards 2 Reviews | Rs.10,86,300* Onwards 18 Reviews | Rs.12,49,000* Onwards 6 Reviews | Rs.14,42,000* Onwards 3 Reviews | Rs.9,88,400* Onwards 3 Reviews | Rs.9,22,412* Onwards 2 Reviews | Rs.12,95,000* Onwards 6 Reviews | Rs.12,79,000* Onwards 1 Reviews |
| Mileage17 Kmpl | Mileage20.83 kmpl | Mileage19.2 kmpl | Mileage23.6 kmpl | Mileage17.85 kmpl | Mileage20.4 kmpl | Mileage23.25 kmpl | Mileage18.9 kmpl | Mileage17.85 kmpl |
| Engine1000 cc | Engine948 cc | Engine765 cc | Engine636 cc | Engine1099 cc | Engine660 cc | Engine755 cc | Engine937 cc | Engine1099 cc |
| Power157.17 PS @ 11000 rpm | Power125 PS @ 9500 rpm | Power120 PS @ 11500 rpm | Power124 PS @ 13000 rpm | Power136 PS @ 9000 rpm | Power95 PS @ 11250 rpm | Power91.77 PS @ 9500 rpm | Power111.4 PS @ 9250 rpm | Power136 PS @ 9000 rpm |
| Top Speed230 kmph | Top Speed195 kmph | Top Speed220 kmph | Top Speed250 kmph | Top Speed249 kmph | Top Speed220 kmph | Top Speed205 kmph | Top Speed200 kmph | Top Speed- |
| Torque107 Nm @ 9000 rpm | Torque98.6 Nm @ 7700 rpm | Torque80 Nm @ 9500 rpm | Torque69 Nm @ 11000 rpm | Torque113 Nm @ 7600 rpm | Torque69 Nm @ 8250 rpm | Torque75 Nm @ 7250 rpm | Torque93 Nm @ 6500 rpm | Torque113 Nm @ 7600 rpm |
| Weight212 kg | Weight212 kg | Weight189 kg | Weight198 kg | Weight235 kg | Weight201 kg | Weight192 kg | Weight188 kg | Weight221 kg |
| Currently Viewing | CB1000 Hornet SP vs Z900 | CB1000 Hornet SP vs Street Triple 765 | CB1000 Hornet SP vs Ninja ZX-6R | CB1000 Hornet SP vs Ninja 1100SX | CB1000 Hornet SP vs Daytona 660 | CB1000 Hornet SP vs CB750 Hornet | CB1000 Hornet SP vs Monster | CB1000 Hornet SP vs Z1100 |
Honda CB1000 Hornet SP News & Updates
Honda CB1000 Hornet SP Colours
Honda CB1000 Hornet SP is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Pearl Igneous Black
Honda CB1000 Hornet SP Gallery
Honda CB1000 Hornet SP has 19 images, view picture gallery of CB1000 Hornet SP which includes 360 view of Bikes.
Honda CB1000 Hornet SP User Reviews
- All (2)
- Comfort (2)
- Looks (2)
- Performance (2)
- Mileage (2)
- Suspension (1)
- Pickup (1)
- More...
- Latest
- powerful or premium, honda CB1000 hornet sp mastI bought this bike because I wanted a powerful and stylish bike that would ride smoothly on the highway. its look and design feel very premium, and honda trust is also there. the suspension feels a bit stiff in the city but overall handling is perfect the ride experience has been quite pleasant so far. the engine is smooth, and the pickup is robust. it easily maintains speeds of 140+ on the highway without any vibration . comfort is also good, and long rides do not cause back pain. mileage is a bit low , but its decent considering the performance. i would definitely recommend this to anyone who wants both power and performance. A bit expensive and average mileage, but worth it for the ride feel and looks. if you prefer highway riding or weekends rides, this bike is absolutely perfect.Read More4 1
- Segment killerNice machine overall decent mileage segment killer and the performance is legit best in this segment the black colour looks classy and the white isn’t that great although its the personal choice of person and yes the comfortability can be improved but overall great machine and yes a top class job by hondaRead More2 2
- View All Honda CB1000 Hornet SP Reviews
Honda CB1000 Hornet SP Mileage
The ARAI claimed mileage of Honda CB1000 Hornet SP is 17 Kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 17 Kmpl |
Ask anything & get answer in 48 hours
Honda CB1000 Hornet SP Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | 4 Stroke, 16 Valves, Inline-Four DOHC, Liquid-Cooled |
| Displacement | 1000 cc |
| Max Torque | 107 Nm @ 9000 rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Assist And Slipper Clutch |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 76 mm |
| Stroke | 55.1 mm |
| Compression Ratio | 11.7:0.2 |
| Emission Type | BS6.2 |
| Gear Shifting Pattern | 1 Down 5 Up |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Caliper - Front | 4 Piston |
| Caliper - Rear | 1 Piston |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Connectivity | Bluetooth |
| Navigation | Yes |
| Call/SMS Alerts | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Clock | Digital |
| Passenger Footrest | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Mobile Application | Yes |
| Service Due Indicator | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Digital |
| Riding Modes | Yes |
| Quick Shifter | Yes |
| Additional Features | Honda RoadSync, Honda Selectable Torque Contral (HSTC) |
| Passenger Footrest | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Hazard Lights | Yes |
| Shift Light | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 17 Kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Sports Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 790 mm |
| Length | 2140 mm |
| Height | 1085 mm |
| Fuel Capacity | 17 L |
| Fuel Reserve | 3.7 L |
| Ground Clearance | 135 mm |
| Wheelbase | 1455 mm |
| Kerb Weight | 212 kg |
| Seat height | 809 mm |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grab Rail | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Projector Headlights | LED Projector |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 310 mm |
| Rear Brake Diameter | 240 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 230 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 157.17 PS @ 11000 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Capacity | 12V / 6.3AH |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | SHOWA SFF-BP™ Forks |
| Suspension Rear | Öhlins™ TTX Monoshock |
| Front Brake | Double Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-120/70-17,Rear :-180/55-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Double Beam |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Mobile Application | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Calls & Messaging | Yes |
| Navigation assist | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| Display Size | 5 Inch |
| Digital Display Type | TFT |
| No. of Tripmeters | 2 |
| Stand Alarm | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
- Console Features
Honda CB1000 Hornet SP Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) Yes, the Honda CB1000 Hornet SP, with its inline-four 999cc engine, offers ... Read More
A) The Honda CB1000 Hornet SP comes with a 6-speed gearbox, providing smooth gear ... Read More
A) The Honda CB1000 Hornet SP offers advanced safety features like riding modes, a ... Read More
A) Yes, the Honda CB1000 Hornet SP features an assist and slipper clutch. It ... Read More
A) The Honda CB1000 Hornet SP comes with five riding modes – Standard, Sport, ... Read More
Honda CB1000 Hornet SP Latest Updates
June 23, 2025: Honda sold 6 units of the CB1000 Hornet SP in India in May 2025.
June 19, 2025: Currently there are no offers on the CB1000 Hornet SP, but you can reach out to your nearest dealer to check if they are offering any discounts or other deals.
June 1, 2025: Honda has not mentioned a waiting period for the CB1000 Hornet SP in India however, contact your nearest Big Wing dealership for more information.
May 23, 2025: Honda has launched the CB1000 Hornet in India for Rs 12,35,900. Bookings for the bike have now been opened at Honda BigWing Topline dealerships and deliveries will begin from June 2025.
Honda CB1000 Hornet SP Brochure
Honda CB1000 Hornet SP Price in India
Trending Honda Bikes
- Popular
- Upcoming
Honda SP125Rs 88,528* Onwards
Honda ShineRs 81,502* Onwards
Honda CB350 H'nessRs 1,92,700* Onwards
Honda UnicornRs 1,13,605* Onwards
Honda CB350RSRs 1,97,500* Onwards

