30 Images
4 Colours

Bajaj Pulsar NS 125 STD
Key Specs & Features of Pulsar NS 125 STD
| Engine | 124.45 cc |
| Power | 12 PS |
| Torque | 11 Nm |
| Mileage | 64.75 kmpl |
| Kerb Weight | 145 kg |
| Brakes | Disc |
- Braking Type Combi Brake System
- DRLs
- Service Due Indicator
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Fuel gauge
- Tachometer Analogue
- Key Specs
- Top Features
Bajaj Pulsar NS 125 STD Latest Updates
Bajaj Pulsar NS 125 STD Price: The price of the Bajaj Pulsar NS 125 STD in Delhi is Rs 94,188 (Ex-showroom). To know more about the Bajaj Pulsar NS 125 STD images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
Bajaj Pulsar NS 125 STD mileage : It returns a certified mileage of 64.75 kmpl.
Bajaj Pulsar NS 125 STD Colours: This variant is available in 4 colours: Beach Blue,Fiery Orange,Burnt Red,Pewter Grey.
Bajaj Pulsar NS 125 STD Engine and Transmission: It is powered by 124.45 cc engine and puts a power of 12 PS . Torque remains at 11 Nm .
Bajaj Pulsar NS 125 STD vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider TVS Raider Drum, which is priced at Rs 95,611, TVS Apache RTR 160 RM Drum Black Edition, which is priced at Rs 1,35,336 and Honda SP125 STD, which is priced at Rs 1,04,055.
Bajaj Pulsar NS 125 STD Price
| Ex-Showroom Price | Rs.94,188 |
| RTO | Rs.7,535 |
| Bike Insurance | Rs.6,339 |
| On-Road Price in delhi | Rs.1,08,062 |
Bajaj Pulsar NS 125 Colours
Bajaj Pulsar NS 125 STD is available in the following colours in India. View all Pulsar NS 125 STD, Pulsar NS 125 BT, Pulsar NS 125 BT ABS images with different colour options on BikeDekho.
Beach Blue
Fiery Orange
Burnt Red
Pewter Grey
Bajaj Pulsar NS 125 Mileage
Bajaj Pulsar NS 125 STD gives a mileage of 56.46 kmpl in highway, as tested by our experts.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 64.75 kmpl |
Bajaj Pulsar NS 125 STD Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | 4-Stroke, SOHC 4-Valve, Air Cooled, BSVI Compliant DTS-i Ei Engine |
| Displacement | 124.45 cc |
| Max Torque | 11 Nm @ 7000 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Kick and Self Start |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet Multiplate |
| Gear Box | 5 Speed |
| Bore | 52 mm |
| Stroke | 58.6 mm |
| Compression Ratio | 10+/- 0.5 : 1 |
| Emission Type | BS6.2 |
| Gear Shifting Pattern | 1 Down 4 Up |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Caliper - Front | 2 Piston |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Clock | Digital |
| Passenger Footrest | Yes |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Braking Type | Combi Brake System |
| Service Due Indicator | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Digital |
| Passenger Footrest | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Real Time Mileage Indicator | Yes |
| Saree Guard | Yes |
| Shift Light | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| City Mileage | 64.75 kmpl |
| Highway Mileage | 56.46 kmpl |
| Overall Mileage | 64.75 kmpl |
| Acceleration (0-80 Kmph) | 12.27s |
| Acceleration (0-100 Kmph) | 25.85s |
| Quarter Mile | 21.15 |
| Roll-ons (30-70 kmph) | 7.81s |
| Roll-ons (40-80 kmph) | 10.53s |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Commuter Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 810 mm |
| Length | 2018 mm |
| Height | 1078 mm |
| Fuel Capacity | 12 L |
| Fuel Reserve | 2.6 L |
| Ground Clearance | 178 mm |
| Wheelbase | 1370 mm |
| Kerb Weight | 145 kg |
| Seat height | 805 mm |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grab Rail | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Halogen |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| DRLs | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 240 mm |
| Rear Brake Diameter | 130 mm |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 25 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 25 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 28 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 32 psi |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| 0-40 Kmph (sec) | 3.28s |
| 0-100 Kmph (sec) | 25.85s |
| Top Speed | 103 kmph |
| Power to Weight Ratio (PS/tonne) | 83.3 |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 12 PS @ 8500 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Capacity | 12V / 4AH |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Mono shocks |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Tyre Size | Front :-90/90-17 Rear :-120/80-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Perimeter |
| Tyre Type | Tubeless |
| 1st Service | 500-750 Km / 30-45 Days |
| 2nd Service | 4500-5000 Km / 8 Months |
| 3rd Service | 9500-10000 Km / 1 Year |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 5 Years or 75,000 Km |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| Digital Display Type | LCD Connectivity |
| No. of Tripmeters | 2 |
| Stand Alarm | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| High beam indicator | Yes |
| Malfunction Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
- Console Features
Compare Variants of Bajaj Pulsar NS 125
Bajaj Pulsar NS 125 STD Images and Videos
- Images
- Videos
Bajaj Pulsar NS 125 | Pros, Cons and Should You Buy one | The newest, smallest NS bike | In Hindi
Bajaj Pulsar NS 125 STD User Reviews
- All (404)
- Looks (194)
- Mileage (163)
- Comfort (149)
- Performance (115)
- Engine (85)
- Power (85)
- More...
- Latest
- Bajaj Ns 125Best performance and handling. Style is also superb and many more. Mileage is also good, the seating position of the bike is amazing. Ns 125 is a sport bike which appear with twinspark engine, the rich grey color looks gorgeous. Ground clearance of this bike is more than any another in 125 cc segment bike.Read More4 1
- Balanced Bike with Style and FeaturesI picked this bike because I wanted good balance of style and performance. NS 125 looked sporty and was easy to ride. I also liked the Bajaj brand. The price was good and the bike had all features I wanted. The bike was available in my favorite blue color so I chose it happily. Riding this bike has been the good experience. It is smooth and easy to control. I use it daily for the work and the shopping. It runs well even on rough roads. The engine noise is the low and the seat is comfortable for long rides. I feel confident and safe when riding it. It is perfect for my daily needs. Yes I recommend this bike to anyone looking for a simple bike. It is easy to ride and does not consume much fuel. My family and friends also like it a lot. I think this is great bike for students and working people who want good bike at low price.Read More
- Overall goodI am using the pulser NS 125 and really like it's sporty look, mileage, and smooth handling. Only issue is the seat comfort for a long ride is very good. but no gear indicator is available. But the performance is good and breaks are also decent. And it feels light and easy to use in traffic. I like this one.Read More1
- Best in segmentLonger rides more than 100km is painful, stiff gears. But better for city ride, daily ride, better mileage. Bike can achieve speed of 110+ on highways. My personal record 118km/h. Bike is properly maintained in authorised showroom. All parts are flawless and you can check it while meeting. Highway stability is good due to sporty design and weight.Read More1
- Good bikesVery comfortable and super look of the bike and milage is awesome you guys who want to buy s new bike the surely u can go with pulsar NS 125 Very comfortable and super look of the bike and milage is awesome you guys who want to buy s new bike the surely u can go with pulsar NS 125 that is come with power full engineRead More
- Ns 125 is og of the segmentI am a owner of ns 125 an the bike is awesome . In the matter of power styling looks and speed the allrounder is only one in the prize and segment the ns 125 pulser by bajaj it has decent comfort but it has raw power bulky looks and heavy weight of 144kg in one line the bike is very very good for youngsters.Read More
- MAST BIKE HAIGood bike NICE LOOK AND BEST MILAGE LOOKING SO GOOD IN ALL COLOUR AND DESIGN IS SO GOOD AND ITS LOOK LIKE A REAL BIKE STREET BIKE AND DESIGN IS SO COOL FOR ALL PEPOLE AND DRIVE IS SO SMOOTH AND MILAGE SO GOOD BEST OPTION FOR CITY AND VILLAGE FOR DRIVE IN BOTH OF THEM AND DRIVE SMOOTH IN CITY.Read More
- GREAT BIKE IN THIS SEGMENTSmooth Ride, Good Milage overall Worth the Price, Nice Bike in this price range with a Sporty Look, The ride is comfortable with the nice pickup, 12K km Ride, It is very Nice Bike, I Like it very much, The Seat comfort is too good and looks are Excellent. Its is batter then any 125cc bike Present. All the details look good.Read More
- It is best bike on this rangeI have pulsar 125 and it's is amazing bike... Performance is ten on ten... Colour, design,milege ,is amazing Comfort, looks all are top notch ..... I was using this bike since last 3 years and I'll surely suggest you.... It's average is nearly 50 km / liter and it is very good mileage for a sport bike ..Read More1 1
- Bajaj Pulsar NS 125 veryBajaj Pulsar NS 125 very friendly Mileage 50kmpl, this bike seats are very comfortable and stylish seats. This bike very easy to kick start. Very powerful design like a boss of all bikes. This bike very much maintenance costs. This bike looking like a dragon head. This silencer voice like very proudly sound.Read More1
Top 10 Bikes in India
Royal Enfield Hunter 350Rs1,59,558* Onwards
Royal Enfield Continental GT 650Rs4,03,511* Onwards
Royal Enfield Bullet 350Rs1,92,223* Onwards
Royal Enfield Classic 350Rs2,12,064* Onwards
TVS RaiderRs95,611* Onwards
TVS Apache RTR 160Rs1,35,336* Onwards
Honda SP 125Rs1,04,055* Onwards
Yamaha R15 V4Rs1,96,355* Onwards
Hero Splendor PlusRs89,957* Onwards
TVS RoninRs1,48,742* Onwards
Bajaj Pulsar NS 125 Competitors
Rs.82,860* Onwards
Rs.1,12,640* Onwards
Rs.88,528* Onwards
Rs.77,557* Onwards
Rs.92,111* Onwards
Bajaj Pulsar NS 125 News
Bajaj Showrooms in Delhi
- Chetak Showroom - Pul Pehladpur
A-14,Block B1, S-9, Mehrauli Badarpur Road New Delhi 110044 Mobile : 9793400000 Email : d14320.sales@chetak-india.com Delhi [State Code : 07]
- Global Trade Park (14325)
13/2, Khasra 33, Delhi North, 110040
Users Also Viewed
- Bajaj Pulsar NS 125
- Specifications
- User Reviews
- Bikes Loan EMI
- Dealers
More Bike Options to Consider
Trending Bajaj Bikes
- Popular
- Upcoming
