
Aprilia SR 125 All Specifications & Features
The Aprilia SR 125 is powered by a 124.45 cc Air Cooled engine which produces 10.11 PS @ 7300 rpm of power. It has a fuel tank of 6 L and a claimed mileage of 40 kmpl. The Aprilia SR 125 starts at Rs 1,12,543 Rs (ex-showroom, Delhi). It is available in one variants.
Aprilia SR 125 Stand Out Features

Rides on big 14-inch wheels, wrapped with wide 120-section tyres.

Gets a sporty-looking single-piece seat, with a sharp contour in the middle.

Has a generous 6-litre fuel tank, bigger than most rivals.
Aprilia SR 125 Specifications
| Mileage (Overall) | 40 kmpl |
| Displacement | 124.45 cc |
| Engine Type | Single cylinder, 4 Stroke,SOHC 3 valve |
| No. of Cylinders | 1 |
| Max Power | 10.11 PS @ 7300 rpm |
| Max Torque | 10.33 Nm @ 5500 rpm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Fuel Capacity | 6 L |
| Fuel Type | Petrol |
Aprilia SR 125 Features
| Braking Type | Combi Brake System |
| Boot Light | Yes |
| Service Due Indicator | Yes |
| Clock | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Transmission | Automatic |
| Kerb Weight | 118 kg |
What’s Included with Aprilia SR 125
| Vehicle Warranty | 5 Years or 60,000 Km |
Aprilia SR 125 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Single cylinder, 4 Stroke,SOHC 3 valve |
| Displacement | 124.45 cc |
| Max Torque | 10.33 Nm @ 5500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 3 |
| Starting | Kick and Self Start |
| Clutch | Self Ventilating Dry - Centrifugal Clutch |
| Ignition | Electronic EMS |
| Gear Box | CVT |
| Bore | 52 mm |
| Stroke | 58.6 mm |
| Compression Ratio | 9.2:1 |
| Emission Type | bs6-2.0 |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Caliper - Front | 2 Piston |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Clock | Yes |
| Passenger Backrest | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Carry hook | Yes |
| Underseat storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Braking Type | Combi Brake System |
| Service Due Indicator | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Carry Hook | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Real Time Mileage Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 40 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Boot Space | Yes |
| Width | 806 mm |
| Length | 1985 mm |
| Height | 1261 mm |
| Fuel Capacity | 6 L |
| Saddle Height | 780 mm |
| Ground Clearance | 155 mm |
| Wheelbase | 1365 mm |
| Kerb Weight | 118 kg |
| Additional Storage | Yes |
| Engine Oil | 800 ml |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grab Rail | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 220 mm |
| Rear Brake Diameter | 140 mm |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 1.8 kg/cm2 / 26 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 1.8 kg/cm2 / 26 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 2.0 kg/cm2 / 29 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 2.2 kg/cm2 / 32 psi |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 90 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 10.11 PS @ 7300 rpm |
| Drive Type | Belt Drive |
| Battery Type | Lead Acid |
| Battery Capacity | 12V / 5AH |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Front fork with 30 mm inner tube |
| Suspension Rear | Mono shock absorber |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Drum |
| Tyre Size | Front :-120/70-14, Rear :- 120/70-14 |
| Wheel Size | Front :-355.6 mm, Rear :-355.6 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Tubular chassis with open single cradle |
| Tyre Type | Tubeless |
| 1st Service | 250-750 Kms/15-30 Days |
| 2nd Service | 2500-3000 Kms/75-90 Days |
| 3rd Service | 5500-6000 Kms/165-180 Days |
| 4th Service | 8500-9000 Kms |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Vehicle Warranty | 5 Years or 60,000 Km |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| No. of Tripmeters | 2 |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| High Beam Indicator | Yes |
| Engine Temperature Indicator | Yes |
| Malfunction Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- What’s Included
- Console Features
Compare Specs of SR 125 Alternatives
Comfort User Reviews of Aprilia SR 125
- All (50)
- Comfort (15)
- Mileage (19)
- Performance (18)
- Looks (15)
- Engine (11)
- Experience (9)
- More...
- Latest
- what a rideThe most comfortable racing scooter ever been made feels like your riding sports bike and vibe is so flaunting that it makes you the show stealer and show stopper, all in all my experience in buying this is way too beyond expectations and the sound produced from this beast is on next level. No other scooters of this generations can beat out of it as it can.Read More
- Overall experience is very goodThe Aprilia SR 125 performs well, manages easy speeds up to 85 kmph without any threat, the large wheels and well tuned suspension of the scooter makes it easier to ride on rough terrains. Brakes are reliable due to the presence of ABS, and due to its high ground clearance, it offers an interesting riding position, allowing a better view and stability at high speeds. Within varying terrains and long periods of riding, this scooter is undoubtedly the greatest in terms of comfort, functionality and power.Read More1
- Aprilia SR 125: Unleash Your Inner RacerI love this model. The Aprilia SR 125 is a head-turning scooter that offers sporty performance. The sporty design, sharp lines, and bold graphics make it stand out in traffic. It's Mileage is decent, I get around 40-45 kilometers per liter in the city which can be a plus point for budget-conscious riders. The seat is comfortable for short to moderate rides. Overall, the Aprilia SR 125 is a great option.Read More
- Good Innovation With Comfort And TrustabilityI am owning Aprilia SR 125 from last 2 years and I am happy with the riding experience. It has a comfortable seating posture and the mileage is also moderate. The showroom staff was also well educated. I think the pricing could be low after seeing the features and performance of this scooter. I am facing little bit difficult in the maintenance as there are less Aprilia service centre in my area.Read More
- Aprilia SR 125 Dynamic Scooter PerformanceMy Aprilia SR 125 is a tempting excitement in the 125cc scooter class, and I'm delighted with it. As soon as I climbed on, I could tell that the bike was aimed at comfort, thanks to the bountiful legroom, ergonomic posture, and ultra-practical under-seat storage. It provides excellent interpretation and unusual dynamism and effectiveness at a startling 60 km/l. It has a satiny, contemporary face that I like. It has a sprightly, uproarious sense about it. With its well-allowed-out and active innards, the SR 125 is more important than precisely a scooter; it's my quick and stylish accompaniment, hitting the full blend between availability and capability at an accessible freight.Read More1
- Great ExperienceAfter test-riding a few scooters, I decided to buy the Aprilia SR 125. The SR 125 combines Italian design with practicality and performance. The 125cc engine provides adequate power for city riding while returning good mileage. The disk brakes and spring-loaded suspension deliver a comfortable yet engaging ride. The digital instrument cluster makes it easy to view important information while on the go. While not the most spacious scooter The SR 125 has sporty looks and Powerful performance have made it a pleasure to ride daily.Read More
- Best ScooterOverall talking about this super scooter is just awesome. the looks will kill you, and the mileage is 40 which is good enough for a scooter. I experienced more comfort on this scooter than the other scooter.Read More
- Good ChoiceThe Aprilia SR 125 combines dexterity with effectiveness. For newcomers and civic commuters, this adaptable scooter provides a featherlight project and nimble interpretation. Its operative machine provides a snappy and comfortable lift, making it full for fluently negotiating megacity business. The SR 125 is aimed at scooter suckers who value effectiveness and inflexibility. A safe and comfortable trip is assured by the integration of security rudiments. The Aprilia SR 125 is the ideal scooter if you are seeking one that handles well and is effective. It's a statement of elegance and efficiency as well as a means of mobility.Read More
- The Dream ScooterAprilia SR 125 is a lovely scooter that is a dream to have. Its attractive looks and price make it one of the best in the industry. I feel that considering the price that starts at just about 1.25 lakh, it's a boom. Fully packed with comfort and a great experience. Also, it has a high mileage of about 40km. It has an engine of about 125 cc, which provides it great amount of power and torque providing a fabulous experience and smooth ride and making it a wonderful choice for your daily rides.Read More
- Aprilia SR 125 Is A Decent ScooterI think out of all the 125cc engine scooters, Aprilia SR is a decent and practical one which I think would recommend to everyone. The Aprilia SR 125 has some nice features such as a fully digital instrument cluster with an LED headlight, and the 14-inch wheels make driving more pleasurable. The 2023 update has some styling changes as well, as the headlamps have been changed along with a tweaked taillight. The other good thing about SR 125 is that nothing was changed on the engine side so, if we add features to the engine, offers a better and more comforting driving experience. The service centre is very limited.Read More
- View All Aprilia SR 125 Reviews
Aprilia SR 125 Colours
Aprilia SR 125 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Aprilia SR 125 Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) The Aprilia SR125 comes with an underbone chassis that is suspended on a ... Read More
A) For the availability, we would suggest you to please connect with the nearest ... Read More
A) The maximum torque of Aprilia SR 125 is 10.33 Nm @ 5500 RPM.
A) The wheelbase of Aprilia SR 125 is 1365 mm.
A) The kerb weight of Aprilia SR 125 is 118 kg.
Did you find this information helpful?
Popular Aprilia Two Wheelers
- Scooters
- Bikes
Aprilia SR 160Rs 1,20,692* Onwards
Aprilia SR 125 hp.eRs 1,11,419* Onwards
Aprilia SR 175 hp.eRs 1,22,521* Onwards
Aprilia SXR 125Rs 1,21,907* Onwards
Aprilia SXR 160Rs 1,32,174* Onwards
Aprilia RS 457Rs 4,22,229* Onwards
Aprilia Tuono 457Rs 3,97,231* Onwards
Aprilia Tuareg 660Rs 18,85,000* Onwards
Aprilia RSV4Rs 31,26,000* Onwards
Aprilia Tuono 660Rs 17,44,000* Onwards