Aprilia SR 125 hp.e
- The SR 125 hp.e is a sporty 125cc scooter from Aprilia.
- Gets the same design as the SR125, but comes with more features.
Aprilia SR 125 hp.e Price
| SR 125 hp.e STD 90 kmph40 kmpl124.45 cc | ₹1,11,419 |
Aprilia SR 125 hp.e Key Specs & Features
| Engine | 124.45 cc |
| Power | 10.60 PS |
| Torque | 10.4 Nm |
| Mileage | 40 kmpl |
| Kerb Weight | 118 kg |
| Brakes | Disc |
- Braking Type Combi Brake System
- DRLs
- Boot Light
- Service Due Indicator
- Mobile Connectivity Bluetooth
- Clock
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Tachometer Digital

5.5-inch colour TFT console

One of the few scooters in its segment to get 14-inch alloy wheels
- Key Specs
- Top Features
- Stand Out Features
- All Specifications
Pros & Cons
Good Things
- Gets a sporty, sleek design
- Features a premium-looking RS457-inspired TFT display
- It is one of the most powerful 125cc scooters in India
Could Be Better
- A larger underseat storage could’ve made it more practical
Aprilia SR 125 hp.e comparison with similar Scooters
Aprilia SR 125 hp.e Rs.1,11,419* Onwards | Rs.1,15,322* Onwards 483 Reviews | Rs.81,750* Onwards 1590 Reviews | Rs.1,07,606* Onwards 140 Reviews | Rs.74,369* Onwards 1158 Reviews | Rs.79,885* Onwards 126 Reviews | Rs.76,960* Onwards 307 Reviews | Rs.1,01,944* Onwards 1 Reviews | Rs.1,17,047* Onwards 82 Reviews |
| Mileage40 kmpl | MileageNot Applicable | Mileage47 kmpl | MileageNot Applicable | Mileage59.5 kmpl | Mileage45 kmpl | Mileage71.33 kmpl | Mileage48 kmpl | MileageNot Applicable |
| Engine124.45 cc | EngineNot Applicable | Engine124.8 cc | EngineNot Applicable | Engine109.51 cc | Engine124 cc | Engine125 cc | Engine124 cc | EngineNot Applicable |
| Power10.60 PS @ 7400 rpm | Power4.4 kW | Power9.5 PS @ 7000 rpm | PowerNot Applicable | Power7.99 PS @ 8000 rpm | Power8.42 PS @ 6500 rpm | Power8.2 PS @ 6500 rpm | Power8.42 PS @ 6500 rpm | Power4.3 kW |
| Top Speed90 kmph | Top Speed75 km/Hr | Top Speed90 kmph | Top Speed63 km/Hr | Top Speed85 kmph | Top Speed90 kmph | Top Speed91 kmph | Top Speed- | Top Speed80 km/Hr |
| Torque10.4 Nm @ 6200 rpm | Torque33 Nm | Torque10.6 Nm @ 5500 rpm | TorqueNot Applicable | Torque9.05 Nm @ 5500 rpm | Torque10.2 Nm @ 5000 rpm | Torque10.3 Nm @ 5000 rpm | Torque10.2 Nm @ 5250 rpm | Torque22 Nm |
| Weight118 kg | Weight110 kg | Weight111 kg | WeightNot Applicable | Weight106 kg | Weight106 kg | Weight99 kg | Weight114 kg | Weight125 kg |
| Currently Viewing | SR 125 hp.e vs iQube | SR 125 hp.e vs NTORQ 125 | SR 125 hp.e vs Chetak | SR 125 hp.e vs Activa | SR 125 hp.e vs Access 125 | SR 125 hp.e vs RayZR 125 Fi Hybrid | SR 125 hp.e vs Burgman Street | SR 125 hp.e vs Rizta |
Aprilia SR 125 hp.e News & Updates
Aprilia SR 125 hp.e Colours
Aprilia SR 125 hp.e is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Matte Black
Glossy Mazda Grey and Matte Black
Glossy Red and Matte Black
Aprilia SR 125 hp.e Gallery
Aprilia SR 125 hp.e has 34 images, view picture gallery of SR 125 hp.e .
Aprilia SR 125 hp.e Mileage
The ARAI claimed mileage of Aprilia SR 125 hp.e is 40 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 40 kmpl |
Ask anything & get answer in 48 hours
Aprilia SR 125 hp.e Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Single cylinder, 4 stroke, SOHC 3 valve |
| Displacement | 124.45 cc |
| Max Torque | 10.4 Nm @ 6200 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 3 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Electronic Injection |
| Clutch | Self Ventilating Dry Centrifugal Clutch |
| Gear Box | CVT |
| Bore | 52 mm |
| Stroke | 58.6 mm |
| Compression Ratio | 10:1 |
| Emission Type | BS6.2 |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Connectivity | Bluetooth |
| Navigation | Yes |
| Roadside Assistance | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Carry Hook | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Braking Type | Combi Brake System |
| Service Due Indicator | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Carry Hook | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Saree Guard | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 40 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Boot Space | Yes |
| Width | 806 mm |
| Length | 1985 mm |
| Height | 1261 mm |
| Fuel Capacity | 6 L |
| Fuel Reserve | 1.2 L |
| Ground Clearance | 155 mm |
| Wheelbase | 1365 mm |
| Kerb Weight | 118 kg |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grab Rail | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 220 mm |
| Rear Brake Diameter | 140 mm |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 26 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 26 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 29 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 32 psi |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | high |
| Top Speed | 90 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 10.60 PS @ 7400 rpm |
| Drive Type | Belt Drive |
| Battery Capacity | 12V / 5AH |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Hydraulic Shock absorber with five position adjustable |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Tyre Size | Front :-120/70-14, Rear :- 120/70-14 |
| Wheel Size | Front :-355.6 mm,Rear :-355.6 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Tubular chassis |
| Tyre Type | Tubeless |
| 1st Service | 250-750 Kms/15-30 Days |
| 2nd Service | 2500-3000 Kms/75-90 Days |
| 3rd Service | 5500-6000 Kms/165-180 Days |
| 4th Service | 8500-9000 Kms |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 5 Years or 60,000 Km |
| Roadside Assistance | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Navigation assist | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| Display Size | 5.5 Inch |
| Digital Display Type | TFT Connectivity |
| Brightness Control | Yes |
| No. of Tripmeters | 2 |
| Stand Alarm | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| High beam indicator | Yes |
| Engine Temperature Indicator | Yes |
| Malfunction Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
- Console Features
Aprilia SR 125 hp.e Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) The Aprilia SR 125 hp.e can achieve a top speed of 90 kmph, making it suitable ... Read More
Aprilia SR 125 hp.e Latest Updates
July 15, 2025: Aprilia has launched the SR 125 hp.e in India. The scooter gets a 5.5-inch coloured TFT, and is available in three colour options: Matt Black, Glossy Mazda Grey + Matt Black, and Glossy Red + Matt Black.
Similar Scooters Like Aprilia SR 125 hp.e
Rs.89,406* Onwards
Rs.87,258* Onwards
Rs.1,10,350* Onwards
Rs.1,13,482* Onwards
Rs.1,29,999* Onwards
Rs.1,25,679* Onwards
Rs.1,12,543* Onwards
Aprilia SR 125 hp.e Brochure
Aprilia SR 125 hp.e Price in India
- Nearby
- Popular
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Sahibabad | Rs.1,29,705* |
| Ghaziabad | Rs.1,29,705* |
| New Delhi | Rs.1,26,999* |
| Noida | Rs.1,29,705* |
| Muradnagar | Rs.1,29,705* |
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Bangalore | Rs.1,39,872* |
| Mumbai | Rs.1,28,942* |
| Pune | Rs.1,28,942* |
| Hyderabad | Rs.1,30,425* |
| Chennai | Rs.1,34,034* |
Trending Aprilia Scooters
- Popular
- Upcoming
Aprilia SR 160Rs 1,20,692* Onwards
Aprilia SR 175 hp.eRs 1,22,521* Onwards
Aprilia SXR 125Rs 1,21,907* Onwards
Aprilia SXR 160Rs 1,32,174* Onwards
Aprilia SR StormRs 1,07,196* Onwards

