25 Images
6 Colours
Vespa S 150 Single Tone
Key Specs & Features of S 150 Single Tone
| Engine | 149.5 cc |
| Power | 11.42 PS |
| Torque | 11.66 Nm |
| Brakes | Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
| Cylinders | 1 |
- Braking Type Combi Brake System
- Keyless Ignition
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Key Specs
- Top Features
Vespa S 150 Single Tone Latest Updates
Vespa S 150 Single Tone Price: The price of the Vespa S 150 Single Tone in Delhi is Rs 1,42,602 (Ex-showroom). To know more about the Vespa S 150 Single Tone images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
Vespa S 150 Single Tone Colours: This variant is available in 6 colours: Arancio Impulsivo,Black And White,Giallo Yellow,Nero Black,Pearl White,Verde Ambizioso.
Vespa S 150 Single Tone Engine and Transmission: It is powered by 149.5 cc engine and puts a power of 11.42 PS . Torque remains at 11.66 Nm .
Vespa S 150 Single Tone vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Suzuki Access 125 Standard Edition, which is priced at Rs 95,800, TVS iQube 2.2 kWh, which is priced at Rs 1,18,068 and Bajaj Chetak 3001, which is priced at Rs 1,15,886.
Vespa S 150 Single Tone Price
| Ex-Showroom Price | Rs.1,42,602 |
| RTO | Rs.11,408 |
| Two Wheeler Insurance | Rs.7,261 |
| On-Road Price in delhi | Rs.1,61,271 |
Vespa S Colours
Vespa S 150 Single Tone is available in the following colours in India. View all S 125 Single Tone, S 125 Oro, S 125 Dual Tone, S 150 Single Tone, S 150 Oro, S 150 Dual Tone, S Tech 125, S Tech 150 images with different colour options on BikeDekho.
Arancio Impulsivo
Black And White
Giallo Yellow
Nero Black
Pearl White
Verde Ambizioso
Vespa S 150 Single Tone Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Single Cylinder 4 stroke, Air Cooled, SOHC, 3 valves Fl |
| Displacement | 149.5 cc |
| Max Torque | 11.66 Nm @ 6100 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Electronic Injection |
| Bore | 58 mm |
| Stroke | 56.6 mm |
| Emission Type | bs6-2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Roadside Assistance | Yes |
| Keyless Ignition | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Braking Type | Combi Brake System |
| Mobile Application | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Passenger Footrest | Yes |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 690 mm |
| Length | 1770 mm |
| Height | 1290 mm |
| Fuel Capacity | 7.4 L |
| Saddle Height | 770 mm |
| Additional Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 200 mm |
| Rear Brake Diameter | 140 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 93 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 11.42 PS @ 7500 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Aircraft derived hydraulic single side arm front suspension with anti-dive characteristics |
| Suspension Rear | Rear suspension with dual-effect hydraulic shock absorber with four position adjustable |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Drum |
| Tyre Size | Front :-110/70-11, Rear :-120/70-10 |
| Wheel Size | Front :-279.4 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Vehicle Warranty | 5 Years or 60,000 Km |
| Roadside Assistance | Yes |
| Mobile Application | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- What’s Included
Compare Variants of Vespa S
Vespa S 150 Single Tone Images
Vespa S 150 Single Tone User Reviews
- All (1)
- Price (1)
- Service (1)
- Spare (1)
- Latest
- Stylish scootyGood but very expensive and milage also not good just it can be used for occussionaly not good for daily use because of the milage and maintanance cost of vehicle ane spares also very expensive and service also not up to mark in my region. Over all the vehicle is good price is very high but vehicle is niceRead More1 3
Top 10 Scooters in India
Honda Activa 6GRs89,682* Onwards
Suzuki Access 125Rs95,800* Onwards- Electric
TVS iQubeRs1,18,068* Onwards
TVS NTORQ 125Rs93,842* Onwards
TVS JupiterRs85,214* Onwards- Electric
Bajaj ChetakRs1,15,886* Onwards
TVS XL100Rs52,616* Onwards- Facelift
Suzuki Burgman StreetRs1,16,585* Onwards
Yamaha RayZR 125 Fi HybridRs86,928* Onwards- Electric
Ather 450XRs1,52,866* Onwards
S Competitors
Rs.78,984* Onwards
Rs.1,11,422* Onwards
Rs.1,07,400* Onwards
Rs.1,01,944* Onwards
Rs.1,47,999* Onwards
Vespa Showrooms in Delhi
- Bhawani Realtech Pvt. Ltd. - Arjun Nagar
C-1 Arjun Nagar, Opp. Metro Pillar No.68, Near Krishna Nagar Metro Station, Delhi, 110051
- Bhawani Auto
A-3/31/1 ,Radheypuri Ext,Main Road,Jagatpuri, Delhi, 110051
- Hujo International - Wazirpur
House No. 9/2 Block-A, Wazirpur Ind. Area, Delhi, 110052
- Bhawani Realtech Pvt Ltd - Okhla Phase II
S3, Pocket S, Okhla Phase II, Okhla Industrial Estate, Delhi, 110020
Users Also Viewed
More Scooter Options to Consider
Trending Vespa Scooters
- Popular
- Upcoming

Vespa GTSNot yet confirmed Expected Launch
Vespa PrimaveraNot yet confirmed Expected Launch
