12 Images
2 Colours
Vespa S 125 Dual Tone
Key Specs & Features of S 125 Dual Tone
| Engine | 124.45 cc |
| Power | 9.51 PS |
| Torque | 10.1 Nm |
| Kerb Weight | 115 kg |
| Brakes | Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
- Braking Type Combi Brake System
- DRLs
- Keyless Ignition
- Clock
- Speedometer Analogue
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Key Specs
- Top Features
Vespa S 125 Dual Tone Latest Updates
Vespa S 125 Dual Tone Price: The price of the Vespa S 125 Dual Tone in Delhi is Rs 1,31,732 (Ex-showroom). To know more about the Vespa S 125 Dual Tone images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
Vespa S 125 Dual Tone Colours: This variant is available in 2 colours: Red And White,Black and White.
Vespa S 125 Dual Tone Engine and Transmission: It is powered by 124.45 cc engine and puts a power of 9.51 PS . Torque remains at 10.1 Nm .
Vespa S 125 Dual Tone vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Suzuki Access 125 Standard Edition, which is priced at Rs 95,800, TVS iQube 2.2 kWh, which is priced at Rs 1,18,068 and Bajaj Chetak 3001, which is priced at Rs 1,15,886.
Vespa S 125 Dual Tone Price
| Ex-Showroom Price | Rs.1,31,732 |
| RTO | Rs.10,538 |
| Two Wheeler Insurance | Rs.7,054 |
| On-Road Price in delhi | Rs.1,49,324 |
Vespa S Colours
Vespa S 125 Dual Tone is available in the following colours in India. View all S 125 Single Tone, S 125 Oro, S 125 Dual Tone, S 150 Single Tone, S 150 Oro, S 150 Dual Tone, S Tech 125, S Tech 150 images with different colour options on BikeDekho.
Red And White
Black and White
Vespa S 125 Dual Tone Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Single Cylinder 4 stroke, Air Cooled, SOHC, 3 valves Fl |
| Displacement | 124.45 cc |
| Max Torque | 10.1 Nm @ 5600 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 3 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Electronic Injection |
| Clutch | Self ventilating dry Centrifugal clutch |
| Ignition | Electronics EMS |
| Gear Box | CVT |
| Bore | 52 mm |
| Stroke | 56.6 mm |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Emission Type | bs6-2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| Roadside Assistance | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Keyless Ignition | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Clock | Yes |
| Passenger Backrest | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Carry hook | Yes |
| Underseat storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Braking Type | Combi Brake System |
| Mobile Application | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Clock | Yes |
| Carry Hook | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 690 mm |
| Length | 1770 mm |
| Height | 1140 mm |
| Fuel Capacity | 7.4 L |
| Saddle Height | 770 mm |
| Wheelbase | 1290 mm |
| Kerb Weight | 115 kg |
| Additional Storage | Yes |
| Engine Oil | 700 ml |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| DRLs | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 200 mm |
| Rear Brake Diameter | 140 mm |
| Tyre Brand | MRF And Eurogrip |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 26 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 26 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 29 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 32 psi |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 86 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 9.51 PS @ 7100 rpm |
| Drive Type | Belt Drive |
| Battery Type | Lead Acid |
| Battery Capacity | 12V / 5AH |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Aircraft derived hydralic single side arm from suspension with Anti Dive characteristics |
| Suspension Rear | Dual Effect hydraulic shock absorber with four position adjustable |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Drum |
| Tyre Size | Front :-110/70-11, Rear :-120/70-10 |
| Wheel Size | Front :-279.4 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Monocoque Chassis |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Vehicle Warranty | 5 Years or 60,000 Km |
| Roadside Assistance | Yes |
| Mobile Application | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- What’s Included
Compare Variants of Vespa S
Vespa S 125 Dual Tone Images
Vespa S 125 Dual Tone User Reviews
- All (1)
- Spare (1)
- Service (1)
- Price (1)
- Latest
- Stylish scootyGood but very expensive and milage also not good just it can be used for occussionaly not good for daily use because of the milage and maintanance cost of vehicle ane spares also very expensive and service also not up to mark in my region. Over all the vehicle is good price is very high but vehicle is niceRead More1 3
Top 10 Scooters in India
Honda Activa 6GRs89,682* Onwards
Suzuki Access 125Rs95,800* Onwards- Electric
TVS iQubeRs1,18,068* Onwards
TVS NTORQ 125Rs93,842* Onwards
TVS JupiterRs85,214* Onwards- Electric
Bajaj ChetakRs1,15,886* Onwards
TVS XL100Rs52,616* Onwards- Facelift
Suzuki Burgman StreetRs1,16,585* Onwards
Yamaha RayZR 125 Fi HybridRs86,928* Onwards- Electric
Ather 450XRs1,52,866* Onwards
S Competitors
Rs.78,984* Onwards
Rs.1,11,422* Onwards
Rs.1,07,400* Onwards
Rs.1,01,944* Onwards
Rs.1,47,999* Onwards
Vespa Showrooms in Delhi
- Bhawani Realtech Pvt. Ltd. - Arjun Nagar
C-1 Arjun Nagar, Opp. Metro Pillar No.68, Near Krishna Nagar Metro Station, Delhi, 110051
- Bhawani Auto
A-3/31/1 ,Radheypuri Ext,Main Road,Jagatpuri, Delhi, 110051
- Hujo International - Wazirpur
House No. 9/2 Block-A, Wazirpur Ind. Area, Delhi, 110052
- Bhawani Realtech Pvt Ltd - Okhla Phase II
S3, Pocket S, Okhla Phase II, Okhla Industrial Estate, Delhi, 110020
Users Also Viewed
More Scooter Options to Consider
Trending Vespa Scooters
- Popular
- Upcoming
