23 Images

Triumph Bonneville T120 Black
Key Specs & Features of Bonneville T120 Black
| Engine | 1200 cc |
| Power | 80 PS |
| Torque | 105 Nm |
| Mileage | 21.27 kmpl |
| Kerb Weight | 236 kg |
| Brakes | Double Disc |
- ABS Dual Channel
- Switchable ABS
- DRLs
- Riding Modes Rain,Road
- Traction Control
- Cruise Control
- Service Due Indicator
- Speedometer Analogue
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital

Low seat height

Very light clutch

Good bottom-end torque
- Key Specs
- Top Features
- Stand Out Features
Triumph Bonneville T120 Black Latest Updates
Triumph Bonneville T120 Black Price: The price of the Triumph Bonneville T120 Black in Delhi is Rs 11,85,000 (Ex-showroom). To know more about the Triumph Bonneville T120 Black images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
Triumph Bonneville T120 Black mileage : It returns a certified mileage of 21.27 kmpl.
Triumph Bonneville T120 Black Engine and Transmission: It is powered by 1200 cc engine and puts a power of 80 PS . Torque remains at 105 Nm .
Triumph Bonneville T120 Black vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Indian Sport Scout Sixty STD, which is priced at Rs 14,72,919, Triumph Scrambler 900 STD, which is priced at Rs 11,40,595 and Kawasaki Vulcan S STD, which is priced at Rs 9,08,637.
Triumph Bonneville T120 Black Price
| Ex-Showroom Price | Rs.11,85,000 |
| RTO | Rs.94,800 |
| Bike Insurance | Rs.36,435 |
| On-Road Price in delhi | Rs.13,16,235 |
Triumph Bonneville T120 Mileage
Triumph Bonneville T120 Black gives a mileage of 21.27 kmpl Overall, as tested by our experts.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 21.27 kmpl |
Triumph Bonneville T120 Black Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Liquid cooled, 8 valve, SOHC, 270° crank angle parallel twin |
| Displacement | 1200 cc |
| Max Torque | 105 Nm @ 3500 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet, multi-plate torque assist clutch |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 97.6 mm |
| Stroke | 80 mm |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Emission Type | BS6.2 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| USB Charging Port | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Switchable ABS | Yes |
| Service Due Indicator | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Riding Modes | Rain,Road |
| Traction Control | Yes |
| Additional Features | System - Multipoint sequential electronic fuel injection, Exhaust - Chromed 2 into 2 exhaust system with twin chrome silencers, Swingarm - Twin sided fabrication, Rake - 25.5º, Trail - 105.2 mm |
| Passenger Footrest | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 21.27 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Cruiser Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 780 mm |
| Length | 2170 mm |
| Height | 1100 mm |
| Fuel Capacity | 14.5 L |
| Wheelbase | 1450 mm |
| Dry Weight | 217 kg |
| Kerb Weight | 236 kg |
| Seat height | 790 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 310 mm |
| Rear Brake Diameter | 255 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 190 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 80 PS @ 6550 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Ø41mm cartridge forks |
| Suspension Rear | Twin RSU’s, with pre-load adjustment |
| Front Brake | Double Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-100/90-18 Rear :-150/70-17 |
| Wheel Size | Front :-457.2 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Spoke |
| Frame | Tubular steel, with twin cradles |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Compare Variants of Triumph Bonneville T120
Triumph Bonneville T120 Black Images and Videos
- Images
- Videos
Triumph Bonneville T120 : First Impressions : PowerDrift
#first2expo | Triumph @ Expo | Launch Video | BikeDekho@AutoExpo2016
Upcoming High-End bikes at #AutoExpo2016
Triumph Bonneville T120 Black User Reviews
- All (14)
- Looks (11)
- Comfort (5)
- Performance (5)
- Engine (3)
- Seat (2)
- Gearbox (2)
- More...
- Latest
- Comfortable In RidingThis bike is comfortable in riding, has no scratches looks like a new one.2
- Best Bonneville T120 ABS BS6I am using this Triumph T120 bike for a few months. It became my best friend because before using this bike whenever I went anywhere I took my friend for chit-chat because I feel bored while bike driving. But when I driving this bike I didn't need anyone. This bike gives me full comfort.Read More4 2
- Awesome Triumph T120I have been used this bike for the last 1 year. it's a complete package of modern features with safety at the core. Amazing bike with stylish looks, perform good mileage, if you are a real bike lover then this bike made for you. I enjoy every bit while driving.Read More2
- Perfect T120 ABS BS6 BikeFirst of all, amazing buying experience from triumph showroom in Mumbai. Awesome customer service. Powerful performance and you can't take your eyes off from this bike. It has good fuel efficiency and adds on it gives an extra facility to reserve. It is Excellent for the ride. I go to the office, weekend-long ride, morning rides, etc. to this bike.Read More
- Comfortable Ride- Triumph Bonneville T120The Bonneville T120 looks greats and it is made for long rides because it is super comfortable and doesn't make you feel low even. If you drive continuous. The seats are very comfortable which makes you ride like a pro on long routes.Read More
- Acceptable BikeThe bike is acceptable yet not worth its cost. There are numerous different alternatives in this value run. I have this bike and I am truly baffled by its presentation. Looks could have been something more. Fumes are the most noticeably terrible thing ever.Read More1
- Great Experience to having This -Bonneville T120It's an iconic bike with stylish looks and a powerful engine. I bought this bike in 2017 and from that day this bike never let me down with the performance. Handling of this bike is incredible even at high speed and the best thing I have not to face any serious issue till now.Read More1
- Outstanding Bike - Bonneville T120It's an excellent bike with outstanding classy looks. Highly impressed with fuel capacity and extra features of fuel reserve of 2L so I can take out this bike for a long ride without any worry. This bike gives me immense joy and so much comfort with its performance on the road.Read More
- Powerful Triumph T120 BikeI am riding the Triumph T120 for last 1 year and I must agree to the fact that this is truly an awesome bike. It has a very decent and classy look which is definitely an eye catcher on the streets. Moreover it has got a very smooth and reliable engine. its looks very retro. I go on bike touring very frequently. And I must say this bike just glides on the highways and rough roads.Read More
- Best Classic Triumph T120 BikeThis bike looks very classic. Whenever I ride this bike it feels I'm the king. Its motor comes mated to a 6-speed gearbox. It has old school looks but modern features like ride by wire, rider modes and traction control. I think Triumph Bonneville is one of the biggest icons in the motorcycling world.Read More
Top 10 Bikes in India
Royal Enfield Hunter 350Rs1,59,558* Onwards
Royal Enfield Continental GT 650Rs4,03,511* Onwards
Royal Enfield Bullet 350Rs1,92,223* Onwards
Royal Enfield Classic 350Rs2,12,064* Onwards
TVS RaiderRs95,611* Onwards
TVS Apache RTR 160Rs1,35,336* Onwards
Honda SP 125Rs1,04,055* Onwards
Yamaha R15 V4Rs1,96,355* Onwards
Hero Splendor PlusRs89,957* Onwards
TVS RoninRs1,48,742* Onwards
Triumph Bonneville T120 Competitors
Rs.13,28,000* Onwards
Rs.10,24,700* Onwards
Rs.8,13,000* Onwards
Rs.15,99,000* Onwards
Rs.10,85,400* Onwards
Users Also Viewed
- Triumph Bonneville T120
- Specifications
- User Reviews
- Bikes Loan EMI
- Dealers
More Bike Options to Consider
Trending Triumph Bikes
- Popular
- Upcoming
