36 Images
2 Colours

Royal Enfield Classic 650 Hotrod
Key Specs & Features of Classic 650 Hotrod
| Engine | 647.95 cc |
| Power | 47.04 PS |
| Torque | 52.3 Nm |
| Mileage | 31 kmpl |
| Kerb Weight | 243 kg |
| Brakes | Double Disc |
- ABS Dual Channel
- DRLs
- Mobile Connectivity Bluetooth
- Navigation
- Service Due Indicator
- Speedometer Analogue
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Tachometer Digital
| Navigation assist | Yes |

Retains the iconic design from the Classic 350

Tripper navigation (turn-by-turn navigation) is standard on all variants

An upright riding posture with forward set footpegs for comfortable laid back riding
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- Stand Out Features
Royal Enfield Classic 650 Hotrod Latest Updates
Royal Enfield Classic 650 Hotrod Price: The price of the Royal Enfield Classic 650 Hotrod in Delhi is Rs 3,64,856 (Ex-showroom). To know more about the Royal Enfield Classic 650 Hotrod images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
Royal Enfield Classic 650 Hotrod mileage : It returns a certified mileage of 31 kmpl.
Royal Enfield Classic 650 Hotrod Colours: This variant is available in 2 colours: Bruntingthorpe Blue,Vallam Red.
Royal Enfield Classic 650 Hotrod Engine and Transmission: It is powered by 647.95 cc engine and puts a power of 47.04 PS . Torque remains at 52.3 Nm .
Royal Enfield Classic 650 Hotrod vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Royal Enfield Guerrilla 450 Dash Twilight Blue, which is priced at Rs 2,90,303, Royal Enfield Super Meteor 650 Astral, which is priced at Rs 4,57,832 and Harley-Davidson X440 Vivid, which is priced at Rs 2,74,778.
Royal Enfield Classic 650 Hotrod Price
| Ex-Showroom Price | Rs.3,64,856 |
| RTO | Rs.30,388 |
| Bike Insurance | Rs.22,064 |
| Others Basic Accessories KitRs.2,500 | Rs.2,500 |
| Optional Extended WarrantyRs.3,599Accessories KitRs.4,190 | Rs.7,789 |
| On-Road Price in delhi | Rs.4,19,808 |
Royal Enfield Classic 650 Colours
Royal Enfield Classic 650 Hotrod is available in the following colours in India. View all Classic 650 Hotrod, Classic 650 Classic, Classic 650 Chrome, Classic 650 125th Year Anniversary Special Edition images with different colour options on BikeDekho.
Bruntingthorpe Blue
Vallam Red

Royal Enfield Classic 650 Mileage
Royal Enfield Classic 650 Hotrod gives a mileage of 21.45 kmpl in highway, as tested by our experts.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 21.45 kmpl |
Royal Enfield Classic 650 Hotrod Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Inline Twin Cylinder, 4 Stroke, SOHC |
| Displacement | 647.95 cc |
| Max Torque | 52.3 Nm @ 5650 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet Multi Plate |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 78 mm |
| Stroke | 67.8 mm |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Emission Type | bs6-2.0 |
| Gear Shifting Pattern | 1 Down 5 Up |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Caliper - Front | 2 Piston |
| Caliper - Rear | 2 Piston |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| Bluetooth Connectivity | Bluetooth |
| Navigation | Yes |
| Call/SMS Alerts | Yes |
| Roadside Assistance | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | Tripper Navigation |
| Seat Type | Single |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Service Due Indicator | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Additional Features | Tripper Navigation |
| Passenger Footrest | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Display | Yes |
| Saree Guard | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Highway Mileage | 21.45 kmpl |
| Overall Mileage | 31 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Cruiser Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 892 mm |
| Length | 2318 mm |
| Height | 1137 mm |
| Fuel Capacity | 14.8 L |
| Fuel Reserve | 2.9 L |
| Saddle Height | 800 mm |
| Ground Clearance | 154 mm |
| Wheelbase | 1475 mm |
| Kerb Weight | 243 kg |
| Total Weight | 407 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 300 mm |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 32 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 32 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 36 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 42 psi |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 157 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 47.04 PS @ 7250 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Capacity | 12V / 12AH |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Fork 43 mm, 120 mm |
| Suspension Rear | Twin Shock, 90 mm |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-100/90-19, Rear :-140/70-18 |
| Wheel Size | Front :-482.6 mm,Rear :-457.2 mm |
| Wheels Type | Spoke |
| Frame | Steel Tubular Spine Frame |
| Tyre Type | Tube |
| 1st Service | 500 Kms/45 Days |
| 2nd Service | 5000 Kms/180 Days |
| 3rd Service | 10000 Kms/365 Days |
| 4th Service | 15000 Kms |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Vehicle Warranty | 3 Years or 40,000 Km |
| Roadside Assistance | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Calls & Messaging | Yes |
| Navigation assist | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| No. of Tripmeters | 2 |
| Stand Alarm | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| High Beam Indicator | Yes |
| Malfunction Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- What’s Included
- App Features
- Console Features
Compare Variants of Royal Enfield Classic 650
Royal Enfield Classic 650 Hotrod Images and Videos
- Images
- Videos
Royal Enfield Classic 650 Review: Are You Right For The Motorcycle?
Royal Enfield Classic 650 Twin Launched at ₹3.37 Lakh | India First Ride Review | PowerDrift
Royal Enfield Classic 650 Twin | The Thump Got Bigger | PowerDrift
Upcoming Royal Enfield Motorcycles | Himalayan 450, Bullet 650, EV & More | PowerDrift
New Royal Enfield 650cc Bikes Incoming | Classic 650, Bullet 650, Himalayan 650 And More!
Royal Enfield Classic 650 Hotrod User Reviews
- All (44)
- Engine (20)
- Looks (17)
- Performance (16)
- Comfort (16)
- Power (14)
- Price (13)
- More...
- Latest
- Yesterday I bought classic 650 hot rodYesterday I bought classic 650 hot rod variant,bike is awesome look and classic style everyone on the street is looking at the bike bcz of the sound and the classic look with double silencer, bike riding position is different from classic 350 , break is good both abs , only thing is engine heat is heavy while standing in traffic we can feel it very well High compare to classic 350 and another issue in very very disappointed is bike horn 📯 it's sound like peee peee not the bullet roar rather than this issue bike is awesome .Read More
- Looks PromisingDesign is very similar to traditional classic with strong engine capability, waiting for real speed and performance once launched. This bike will be powerful on off road. Since GT 650 is already there in so it will be exciting to see how this classic 650 will perform in compare to GT 650 and How the bike experts will like it.Read More
- Classic 650 : It's time to UpgradeI had Classic 350 from last 10 years, with classic 650 I beleive it is right time to upgrade my bad boy. Specs are looking great. Price point is justified.2 1
- RE makes the best bikesRoyal enfield makes the best bikes in market one should have the RE with at home, above all they are best1
- Give more colours like gt 650The classic 650 is awesome I dint expect this… please give more colours like continental gt 650 thats all otherwise everything okk1
- Superb bikeWow bike, in terms of looks and performance.Eagerly waiting for its delivery. Hope it will break all the records of past1
- The brownstraumThis bike is worth for money.. excellent experience while driving and safety features are amazing. Can reach speed of 100 fast.1
- Royality the royal EnfieldFirst of all .Look like royale.......and long life.road grip... overall i love royal Enfield bike. Modification different types1
- It's very smooth nd energeticIt's very smooth nd energetic bike It's really nice in all Royal enfield bikes It's better than gt650, gureliya450, hunter 350, and also better then classic 3501
- I am eagerly waiting forI am eagerly waiting for the launch of RE Classic 650...its pictures while testing on the roads are often seen on the internet..This superb bike can be based on retro theme..its design can be similar to classic 350 and its price will be around more than 3 lakh.. iss price range mein ye apne segment ki best bike ho sakti hai....Read More1
Top 10 Bikes in India
Royal Enfield Continental GT 650Rs4,03,511* Onwards
Royal Enfield Hunter 350Rs1,59,558* Onwards
Royal Enfield Bullet 350Rs1,88,726* Onwards
Royal Enfield Classic 350Rs2,12,537* Onwards
TVS RaiderRs94,666* Onwards
Honda SP 125Rs1,04,055* Onwards
Hero Splendor PlusRs90,570* Onwards
TVS Apache RTR 160Rs1,34,841* Onwards
Yamaha R15 V4Rs1,93,673* Onwards
TVS RoninRs1,47,645* Onwards
Classic 650 Competitors
Rs.2,49,194* Onwards
Rs.4,02,965* Onwards
Rs.2,34,500* Onwards
Rs.3,98,017* Onwards
Rs.2,79,500* Onwards
Royal Enfield Classic 650 News
Users Also Viewed
More Bike Options to Consider
Trending Royal Enfield Bikes
- Popular
- Upcoming
