9 Images
1 Colours
Pure EV EcoDryft 350
Key Specs & Features of EcoDryft 350
| Charging Time(0-80%) | 3 Hours (20% - 80%) |
| Range | 131-171 km/charge |
| Battery Capacity | 3.5 Kwh |
| Kerb Weight | 110 kg |
| Top Speed | 80 km/Hr |
| Acceleration(0-60) | 10s |
- Riding Modes
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
Pure EV EcoDryft 350 Latest Updates
Pure EV EcoDryft 350 Price: The price of the Pure EV EcoDryft 350 in Delhi is Rs 1,27,999 (Ex-showroom). To know more about the Pure EV EcoDryft 350 images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
Pure EV EcoDryft 350 Colours: This variant is available in 1 colours: Red.
Pure EV EcoDryft 350 vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider TVS iQube 2.2 kWh, which is priced at Rs 1,20,653, Bajaj Chetak 3001, which is priced at Rs 1,11,785 and Ather Rizta S (IDC 123 Km) Mono, which is priced at Rs 1,24,472.
Pure EV EcoDryft 350 Price
| Ex-Showroom Price | Rs.1,27,999 |
| Bike Insurance | Rs.5,557 |
| On-Road Price in delhi | Rs.1,33,556 |
PURE EV EcoDryft Colours
Pure EV EcoDryft 350 is available in the following colours in India. View all EcoDryft STD, EcoDryft 350 images with different colour options on BikeDekho.
Red
PURE EV EcoDryft Mileage
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Electric | 131-171 km/charge |
Pure EV EcoDryft 350 Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Continuous Power | 2.0 kW (Nominal) |
| Motor Power | 3 kW |
| Starting | Remote Start,Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Hill Hold | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Seat Type | Single |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Charger Output | 672 W |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Gradeability | 12 Degrees |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Clock | Yes |
| Riding Modes | Yes |
| Central Locking | Yes |
| EBS | Yes |
| Additional Features | Riding Modes - Drive I CrossOver I Thrill, Parking Assist |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 760 mm |
| Length | 1870 mm |
| Height | 1115 mm |
| Ground Clearance | 200 mm |
| Wheelbase | 1235 mm |
| Kerb Weight | 110 kg |
| Total Weight | 251 kg |
| Load Carrying Capacity | 150 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 220 mm |
| Rear Brake Diameter | 130 mm |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 33 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 35 psi |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| 0-40 Kmph (sec) | 5s |
| Top Speed | 80 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Continious Power | 2.0 kW (Nominal) |
| Torque (Motor) | 40 Nm |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 3.5 Kwh |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 131-171 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Charging Time(0-80%) | 3 Hours (20% - 80%) |
| Charging Time(0-100%) | 6 Hours |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Dual Suspension |
| Suspension Rear | Coiled Spring Dual Suspension |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Tyre Size | Front :-80/100-18, Rear :- 80/100-17 |
| Wheel Size | Front :-457.2 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 5 Years or 60,000 Km |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
Compare Variants of PURE EV EcoDryft
Pure EV EcoDryft 350 Images
Pure EV EcoDryft 350 User Reviews
- All (4)
- Speed (2)
- Comfort (2)
- Power (1)
- Seat (1)
- Mileage (1)
- Latest
- Awesome bikeThe best in ev, taking charging time Comfort for both rider and non rider, mileage also good. Especially speed awesome.. nice bike3 1
- bekar gadi hai please koi bhi is gadi ko mat karbekar gadi hai iska kabhi break Kam nahin Karta uska lock set locking system bhi achcha nahin hai main is gadi ko 6 mahine se use kar raha hun main company se kahana chahta hun mera Paisa wapas kar dijiye 1 lakh 35000 please main kisi ko bhi yah gadi lene ke liye suggest nahin karunga aur please apna paisa bachayen isase achcha Activa le lenaRead More2
- very good bike and overall features is bestA very good bike with comfortable seating and easy-to-drive features. It fits well within a low budget and offers a range of features. We appreciate this type of e-bike.3 1
- New and interestingPure EV equipped the e-motorcycle with a 3kWh battery and a 3kW motor (peak power). The ecoDryft has a top speed of 75kmph and a maximum range of 130km. According to Pure EV, the load capacity of this electric motorbike is roughly 140kg. waiting to take a test drive soonRead More6 5
Top 10 Electric Bikes in India
- Electric
Ultraviolette F77Rs3,27,364* Onwards - Electric
Revolt RV400Rs1,45,721* Onwards - Electric
Ola RoadsterRs1,13,133* Onwards - Electric
Royal Enfield Flying Flea C6Rs2,90,240* Onwards - Electric
Ultraviolette X47 CrossoverRs2,66,293* Onwards - Electric
Oben Rorr EvoRs1,14,633* Onwards - Electric
Komaki RangerRs1,35,592* Onwards - Electric
Ola Roadster XRs96,219* Onwards - Electric
Ola Roadster X+Rs1,06,398* Onwards - Electric
Ola Roadster ProRs2,16,418* Onwards
PURE EV EcoDryft Competitors
Rs.1,15,322* Onwards
Rs.1,07,606* Onwards
Rs.1,17,047* Onwards
Rs.1,50,546* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards
PURE EV Showrooms in Delhi
- NexGen eDrive - Geeta Colony
11/51, Block 11, Geeta Colony, Delhi, 110031
- Annapurna Electrowheel-Okhla Phase-1
Shop No- A-125, Okhla Phase-1, Gola Kuan, Delhi, 110020
