
PURE EV EcoDryft All Specifications & Features
The PURE EV EcoDryft is powered by 3 kW Motor. The PURE EV EcoDryft takes 4-6 Hr to get fully charged its 3.5 Kwh battery . The Price of PURE EV EcoDryft starts at Rs 1,18,699 and goes up to Rs 1,27,999 (ex-showroom, Delhi). It is available in two variants, STD and 350.
PURE EV EcoDryft Specifications
| Range | 106-151 km/charge |
| Motor Power | 3 kW |
| Charging Time | 6 Hr |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Body Type | Electric Bikes |
| Fuel Type | Electric |
PURE EV EcoDryft Features
| Riding Modes | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Transmission | Automatic |
| Kerb Weight | 95 kg |
What’s Included with PURE EV EcoDryft
| Vehicle Warranty | 5 Years or 60,000 Km |
PURE EV EcoDryft App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
PURE EV EcoDryft Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Continuous Power | 2.0 kW (Nominal) |
| Motor Power | 3 kW |
| Starting | Remote Start,Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Hill Hold | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Seat Type | Single |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Charger Output | 600 W |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Gradeability | 12 Degrees |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Clock | Yes |
| Riding Modes | Yes |
| Central Locking | Yes |
| EBS | Yes |
| Additional Features | Riding Modes - Drive I CrossOver I Thrill, Parking Assist |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 760 mm |
| Length | 1870 mm |
| Height | 1115 mm |
| Ground Clearance | 200 mm |
| Wheelbase | 1235 mm |
| Kerb Weight | 95 kg |
| Total Weight | 251 kg |
| Load Carrying Capacity | 150 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 220 mm |
| Rear Brake Diameter | 130 mm |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 33 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 35 psi |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| 0-40 Kmph (sec) | 5s |
| Top Speed | 80 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Continious Power | 2.0 kW (Nominal) |
| Torque (Motor) | 40 Nm |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 3 Kwh |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 106-151 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Charging Time(0-80%) | 3 Hours (20% - 80%) |
| Charging Time(0-100%) | 6 Hours |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Dual Suspension |
| Suspension Rear | Coiled Spring Dual Suspension |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Tyre Size | Front :-80/100-18, Rear :- 80/100-17 |
| Wheel Size | Front :-457.2 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 5 Years or 60,000 Km |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
Compare Specs of EcoDryft Alternatives
Comfort User Reviews of PURE EV EcoDryft
- All (4)
- Comfort (2)
- Speed (2)
- Mileage (1)
- Power (1)
- Seat (1)
- Latest
- Awesome bikeThe best in ev, taking charging time Comfort for both rider and non rider, mileage also good. Especially speed awesome.. nice bike3 1
- very good bike and overall features is bestA very good bike with comfortable seating and easy-to-drive features. It fits well within a low budget and offers a range of features. We appreciate this type of e-bike.3 1
- View All PURE EV EcoDryft Reviews
Popular Electric Bikes
Rs.1,15,322* Onwards
Rs.1,10,006* Onwards
Rs.1,17,047* Onwards
Rs.1,50,546* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards
PURE EV EcoDryft Colours
PURE EV EcoDryft is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
PURE EV EcoDryft Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) For this, Follow the link and select your desired city for [dealership@click ... Read More
A) Exchange of a vehicle would depend on certain factors such as kilometres driven... Read More
A) For the availability, we would suggest you to please connect with the nearest ... Read More
A) If you are planning to buy a new bike on finance, then generally, 10 to 30 ... Read More
A) No, PURE EV EcoDryft does not feature Bluetooth connectivity.
Did you find this information helpful?
Popular PURE EV Two Wheelers
- Bikes
- Scooters
PURE EV EcoDryftRs 1,18,699* Onwards
PURE EV eTryst 350Rs 1,49,999* Onwards
PURE EV Epluto 7G MaxRs 1,17,699* Onwards
PURE EV ETrance NeoRs 79,699* Onwards
PURE EV Epluto 7GRs 80,799* Onwards