KTM 390 Adventure
KTM 390 Adventure Price
| 390 Adventure STD 349.32 cc | ₹2,80,905 |
KTM 390 Adventure Key Specs & Features
| Engine | 349.32 cc |
| Power | 41.5 PS |
| Torque | 33.5 Nm |
| Kerb Weight | 181 kg |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
- ABS Dual Channel
- Switchable ABS
- DRLs
- Mobile Connectivity Bluetooth
- Riding Modes
- Traction Control
- Cruise Control
- Quick Shifter
- Navigation
- Adjustable Windshield
| Navigation assist | Yes |

Tech Fest: The KTM 390 Adventure comes loaded with a 5-inch TFT console with smartphone connectivity, cruise control, riding modes, cornering ABS, cornering traction control and a bidirectional quickshifter.

Versatile Handler: The 390 Adventure feels engaging in almost every scenario. Whether it’s carving corners, touring on highways, riding through city traffic or going off-road, the bike feels agile, exciting and surprisingly manageable.

Power-packed Performance: The 349cc liquid-cooled engine delivers strong touring performance while also offering improved refinement and fuel efficiency, making it an excellent all-rounder for everyday riding and long-distance travel.
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- Stand Out Features
- All Specifications
KTM 390 Adventure comparison with similar Bikes
KTM 390 Adventure Rs.2,80,905* Onwards | Rs.1,99,000* Onwards 6 Reviews | Rs.3,05,736* Onwards 249 Reviews | Rs.1,99,018* Onwards 25 Reviews | Rs.2,45,984* Onwards 16 Reviews | Rs.1,98,111* Onwards 12 Reviews | Rs.3,43,250* Onwards 9 Reviews | Rs.2,89,534* Onwards 1 Reviews | Rs.2,75,000* Onwards 6 Reviews |
| Mileage- | Mileage32 kmpl | Mileage30 kmpl | Mileage32 kmpl | Mileage38.12 kmpl | Mileage35 kmpl | Mileage30 kmpl | Mileage26.31 kmpl | Mileage23 kmpl |
| Engine349.32 cc | Engine299.1 cc | Engine452 cc | Engine 249 cc | Engine249.07 cc | Engine334 cc | Engine398.63 cc | Engine349 cc | Engine348 cc |
| Power41.5 PS @ 8600 rpm | Power36 PS @ 9000 rpm | Power40.02 PS @ 8000 rpm | Power26.5 PS @ 9300 rpm | Power31 PS @ 9250 rpm | Power29.6 PS @ 8000 rpm | Power46 PS @ 8500 rpm | Power37 PS @ 8500 rpm | Power39.33 PS @ 9500 rpm |
| Top Speed- | Top Speed140 kmph | Top Speed135 kmph | Top Speed140 kmph | Top Speed140 kmph | Top Speed140 kmph | Top Speed160 kmph | Top Speed- | Top Speed140 kmph |
| Torque33.5 Nm @ 7000 rpm | Torque28.5 Nm @ 7000 rpm | Torque40 Nm @ 5500 rpm | Torque22.2 Nm @ 7300 rpm | Torque25 Nm @ 7250 rpm | Torque29.6 Nm @ 5800 rpm | Torque39 Nm @ 6500 rpm | Torque32 Nm @ 7000 rpm | Torque32.8 Nm @ 7500 rpm |
| Weight181 kg | Weight180 kg | Weight196 kg | Weight167 kg | Weight176 kg | Weight187 kg | Weight181 kg | Weight191 kg | Weight196 kg |
| Currently Viewing | 390 Adventure vs Apache RTX 300 | 390 Adventure vs Himalayan 450 | 390 Adventure vs V-Strom SX | 390 Adventure vs 250 Adventure | 390 Adventure vs Adventure | 390 Adventure vs 390 Adventure X | 390 Adventure vs Scrambler 400 XC | 390 Adventure vs 350T |
Expert Review
Design
Features
Riding Posture & Comfort
Engine, Mileage & Performance
Handling & Ride Quality
Should you buy KTM 390 Adventure
Road Test Photos
Good Things
- Much more affordable than the 399cc models
- Offers the same set of features like 5-inch TFT console, multiple ride modes and more ... Read More
- Proper adventure bike styling
Could Be Better
- Makes less power than the 399cc models
KTM 390 Adventure News & Updates
KTM 390 Adventure Colours
KTM 390 Adventure is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Electronic Orange
Ceramic White
KTM 390 Adventure Gallery
KTM 390 Adventure has 89 images, view picture gallery of 390 Adventure .
Ask anything & get answer in 48 hours
KTM 390 Adventure Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | 4 stroke, Single Cylinder, DOHC |
| Displacement | 349.32 cc |
| Max Torque | 33.5 Nm @ 7000 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Slipper Clutch |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 89 mm |
| Stroke | 56.15 mm |
| Emission Type | BS6.2 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Connectivity | Bluetooth |
| Navigation | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Hill Hold | No |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Switchable ABS | Yes |
| Service Due Indicator | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Riding Modes | Yes |
| Traction Control | Yes |
| Quick Shifter | Yes |
| Windscreen | Yes |
| Additional Features | Cornering ABS |
| Passenger Footrest | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Real Time Mileage Indicator | Yes |
| Saree Guard | Yes |
| Exhaust Heat Shield | Yes |
| Hazard Lights | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Adventure Tourer Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Fuel Capacity | 14.5 L |
| Ground Clearance | 228 mm |
| Wheelbase | 1470 mm |
| Kerb Weight | 181 kg |
| Seat height | 825 mm |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grab Rail | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Projector Headlights | LED Projector |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 240 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Tyre Brand | Apollo |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Power to Weight Ratio (PS/tonne) | 230 PS/tonne |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 41.5 PS @ 8600 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | USD - Wheel Travel - 200 mm |
| Suspension Rear | Monoshock - Wheel Travel - 205 mm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :- 100/90-19Rear :-130/80-17 |
| Wheel Size | Front :-482.6 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Trellis Frame |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Navigation assist | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| Display Size | 5 Inch |
| Digital Display Type | TFT |
| Stand Alarm | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| High beam indicator | Yes |
| Engine Temperature Indicator | Yes |
| Malfunction Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- App Features
- Console Features
KTM 390 Adventure Questions & answers
KTM 390 Adventure Latest Updates
April 20, 2026: KTM has launched the 2026 390 Adventure in India with a downsized, 350cc engine. It is priced at Rs 2,80,905 (ex-showroom, Delhi), and makes 41.5PS and 33.5Nm. Overall, this new bike looks exactly similar to the 390 Adventure X, and also gets the same underpinnings and features.
KTM 390 Adventure Price in India
Trending KTM Bikes
- Popular
- Upcoming
KTM 390 DukeRs 2,77,268* Onwards
KTM 250 DukeRs 2,17,401* Onwards
KTM 200 DukeRs 1,98,055* Onwards
KTM 160 DukeRs 1,74,368* Onwards
KTM 1390 Super Duke RRs 22,95,800* Onwards

















