![Honda SP160 [2023-2024] All Specifications & Features Honda SP160 [2023-2024] All Specifications & Features](https://cdn.bikedekho.com/upload/modellogo/64d1f115e2a1a.jpg?tr=w-230)
Honda SP160 [2023-2024] Specifications
| Mileage (Overall) | 65 kmpl |
| Displacement | 162.71 cc |
| Engine Type | 4 Stroke, SI Engine |
| No. of Cylinders | 1 |
| Max Power | 13.46 PS @ 7500 rpm |
| Max Torque | 14.58 Nm @ 5500 rpm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Fuel Capacity | 12 L |
| Body Type | Commuter Bikes |
| Fuel Type | Petrol |
Honda SP160 [2023-2024] Features
| ABS | Single Channel |
| Service Due Indicator | Yes |
| LED Tail Light | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Transmission | Manual |
| Kerb Weight | 139 kg |
| Fuel Tank | 12 L |
What’s Included with Honda SP160 [2023-2024]
| Vehicle Warranty | 3 Years |
Honda SP160 [2023-2024] Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | 4 Stroke, SI Engine |
| Displacement | 162.71 cc |
| Max Torque | 14.58 Nm @ 5500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Starting | Kick and Self Start |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Multiplate Wet Clutch |
| Gear Box | 5 |
| Bore | 57.3 mm |
| Stroke | 63.096 mm |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Emission Type | bs6-2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | Hazard Switch, Seat Length - 594 mm, Gear Position Indicator |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Service Due Indicator | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Additional Features | Hazard Switch, Seat Length - 594 mm, Gear Position Indicator |
| Passenger Footrest | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 65 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Commuter Bikes |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 786 mm |
| Length | 2061 mm |
| Height | 1113 mm |
| Fuel Capacity | 12 L |
| Saddle Height | 796 mm |
| Ground Clearance | 177 mm |
| Wheelbase | 1347 mm |
| Kerb Weight | 139 kg |
| Seat height | 769 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| LED Taillights | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 276 mm |
| Rear Brake Diameter | 130 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 110 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 13.46 PS @ 7500 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Capacity | 12V / 4AH |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Monoshock |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Drum |
| ABS | Single Channel |
| Tyre Size | Front :- 80/100-17, Rear :- 130/70-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Diamond |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Vehicle Warranty | 3 Years |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- What’s Included
Compare Specs of SP160 [2023-2024] Alternatives
Rs.82,000* Onwards
Rs.1,12,190* Onwards
Rs.87,255* Onwards
Rs.1,10,896* Onwards
Rs.88,528* Onwards
Rs.81,502* Onwards
Rs.86,567* Onwards
Rs.79,703* Onwards
Comfort User Reviews of Honda SP160 [2023-2024]
Based on48 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (48)
- Comfort (16)
- Mileage (16)
- Engine (14)
- Looks (11)
- Experience (10)
- Performance (9)
- More...
- Latest
- SELL AS OF VERY LESS USEi HAVE A VERY GUD EXPERIENCE AS THIS BIKE HAS GUD MILEAGE AND GUD PICKUP. NICE HANDLING LOOKS GREAT. HAVING GREAT BALANCE AND COMFORT. I DRIVE THIS AROUND 5300 KM ONLY. ITS BEEN VERY GUD EXPERIENCE WITH THE HONDA ALREADY. NO COMPROMISE WITH BIKE HANDLING BRAKES AND LOOKS. DRIVE U CAN AS LONG AS U MUCH.Read More1
- Best in this price SegmentHonda bikes never disappoint it's customers I ma using this bike since last year and it's best bike available in this price Segment Things which I love about SP160 is it's performance best pick up and engine performance is top notch in every segment and maintenance cost is also very good And best part is it's riding comfort it's very comfortable to rideRead More6 1
- The Honda SP160 offers smoothThe Honda SP160 offers smooth performance with its refined engine, comfortable handling, and modern features. It's ideal for daily commutes but lacks high-end power.1
- I have purchased Sp 160 Pearl Ignious BlackI have purchased Pearl Ignious Black colour Honda Sp 160 Dual disc brake motorcycle on August 2024 ADVANTAGES OF THIS MOTORCYCLE 1) It is very good for Riding and feels Less vibration. 2) Engine sound is low at Speed between 60-90 kmph Speed. 3) i am getting Mileage 48 kmpl. (Speed is Between (50 to 60 kmph) 4) Looks Bulky and Feels Sporty 5) Having Front Wheel (Single channel) ABS 6) Rear Tyre Size is Good 130/70 -17 7) Digital meter , Hazard light & Led headlight/Tail light 8) Gets Both Wheel Disc brakes 9) Having Single seat better for Riding with pillion, family members/Old age persons. 10) Mono suspension at rear is Good feels less Jerks. 11) Feels comfortable for long ride upto 350 to 400 kms/ Day DISADVANTAGES OF THIS MOTORCYCLE ARE :- 1) It is overpriced with its competitors 2) While Kick starting You have to Make side Rider foot rest 3) Plastic Quality is not good 4) Front Tyre size is 80/100 -17 looks Thinner atleast have 90/90-17 or 100/80 -17 Tyre at front. 5) Missing Bluetooth & USB charging. Turn by turn Navigation 6) Utility box / Not haveing space for keeping personal belongings 7) Led Headlight visibility is not good at night 8) Dual channel ABS missing due to this Some times Rear wheel Skids. 9) Front Suspension Is 31mm atleast have 37 mm Suspension For better Ride At higher speeds. 10) Seat Quality/ Cushion Feels Harder Riding on pothels/ Speed breaker.Read More26 1
- Best Innovation Of Honda.In Love with this bike.. it feels more comfort & smoothness everyday....A bike with perfect mileage, perfect style, perfect shape, good control & most comfortable ride.Thank you HondaRead More1 2
- Perfect bike for the middlePerfect bike for the middle class family .the bike is full featuristic and comfortable for the user to ride the bike.1
- Good bike with great things very happy to have itI'm a owner, this bike is value for money with adequate features good comfort, 55 kmpl and speed 121 kmpl . Simply I love1
- Overall experience."Riding the Honda SP 160 was exhilarating! Its lightweight frame and responsive engine made navigating city streets a breeze. The bike's smooth acceleration and agile handling delivered a thrilling experience, with a comfortable ride and confident stability. A few moments of twisting the throttle and I was grinning from ear to ear!"Read More
- Good ExperienceThe Honda 160 is a fantastic bike, featuring a stunning design and environmentally friendly engine performance. It is a top choice for young bike enthusiasts, offering great comfort for three people. With Honda's reputation for excellence, I have high hopes for its fuel efficiency in these times of rising fuel prices.Read More3 1
- Best Bike For 160ccThis bike is awesome and a standard choice. It has a very good look and is comfortable, especially for a 160cc bike. A tough and reliable bike.5 1
- View All Honda SP160 [2023-2024] Reviews
Honda SP160 [2023-2024] Colours
Honda SP160 [2023-2024] is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Honda SP160 [2023-2024] Questions & answers
Q) What is the price of the spare part?
By Bikedekho Experts on 22 Oct 2023
A) For this, we'd suggest you please visit the nearest authorized service centre as... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) What is the on-road price in Howrah?
By Bikedekho Experts on 18 Sep 2023
A) The Honda SP160 is priced from INR 1.18 - 1.22 Lakh (Ex-showroom Price in Howrah... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) What is the mileage of the Honda SP160?
By Bikedekho Experts on 18 Sep 2023
A) As of now, there is no official update available from the brand's end. We would ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) What is the price?
By Dillip on 13 Sep 2023
A) The Honda SP160 is priced from INR 1.18 - 1.22 Lakh (Ex-showroom Price in New ... Read More
Reply on this answerView all Answers (2)
Q) What are the features of the Honda SP160?
By Bikedekho Experts on 10 Sep 2023
A) The Honda SP160 gets an LED headlight. The instrument console is an LCD unit ... Read More
Reply on this answerView all Answers (2)
Did you find this information helpful?
Honda SP160 [2023-2024] Brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Popular Honda Two Wheelers
- Bikes
- Scooters
Honda SP125Rs 88,528* Onwards
Honda ShineRs 81,502* Onwards
Honda CB350 H'nessRs 1,92,700* Onwards
Honda UnicornRs 1,13,605* Onwards
Honda CB350RSRs 1,97,500* Onwards
Honda Activa 6GRs 75,583* Onwards
Honda Activa 125Rs 89,406* Onwards
Honda Activa eRs 1,18,147* Onwards
Honda Dio 125Rs 87,258* Onwards
Honda DioRs 70,309* Onwards
Upcoming Honda Bikes & Scooters
- Bikes
- Scooters
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience