39 Images
4 Colours

Hero Xoom 125 ZX
Key Specs & Features of Xoom 125 ZX
| Engine | 124.6 cc |
| Power | 9.92 PS |
| Torque | 10.4 Nm |
| Mileage | 52.8 kmpl |
| Kerb Weight | 121 kg |
| Brakes | Disc |
- Boot Light
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Key Specs
- Top Features
Hero Xoom 125 ZX Latest Updates
Hero Xoom 125 ZX Price: The price of the Hero Xoom 125 ZX in Delhi is Rs 86,725 (Ex-showroom). To know more about the Hero Xoom 125 ZX images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
Hero Xoom 125 ZX mileage : It returns a certified mileage of 52.8 kmpl.
Hero Xoom 125 ZX Colours: This variant is available in 4 colours: Matt Giallo Lime,Vibrant Blue Metalic,Candy Blazing Red,Matt Grey.
Hero Xoom 125 ZX Engine and Transmission: It is powered by 124.6 cc engine and puts a power of 9.92 PS . Torque remains at 10.4 Nm .
Hero Xoom 125 ZX vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Honda Activa STD, which is priced at Rs 89,682, TVS iQube 2.2 kWh, which is priced at Rs 1,20,653 and Suzuki Access 125 Standard Edition, which is priced at Rs 96,990.
Hero Xoom 125 ZX Price
| Ex-Showroom Price | Rs.86,725 |
| RTO | Rs.6,938 |
| Two Wheeler Insurance | Rs.6,391 |
| On-Road Price in delhi | Rs.1,00,054 |
Hero Xoom 125 Colours
Hero Xoom 125 ZX is available in the following colours in India. View all Xoom 125 VX, Xoom 125 ZX images with different colour options on BikeDekho.
Matt Giallo Lime
Vibrant Blue Metalic
Candy Blazing Red
Matt Grey
Hero Xoom 125 Mileage
Hero Xoom 125 ZX gives a mileage of 52.8 kmpl Overall, as tested by our experts.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 52.8 kmpl |
Hero Xoom 125 ZX Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Air Cooled, 4 Stroke, SI Engine |
| Displacement | 124.6 cc |
| Max Torque | 10.4 Nm @ 6000 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Starting | Kick and Self Start |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Dry, Centrifugal |
| Gear Box | CVT |
| Emission Type | BS6.2 |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Navigation | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Carry Hook | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Carry Hook | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 52.8 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Boot Space | Yes |
| Width | 749 mm |
| Length | 1978 mm |
| Height | 1131 mm |
| Fuel Capacity | 5 L |
| Ground Clearance | 164 mm |
| Wheelbase | 1327 mm |
| Kerb Weight | 121 kg |
| Seat height | 777 mm |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grab Rail | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | Bulb |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Tyre Brand | MRF |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 95 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 9.92 PS @ 7250 rpm |
| Drive Type | Belt Drive |
| Battery Capacity | 12V / 4AH |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Hydraulic Shock Absorber |
| Suspension Rear | Single Side Shock Absorber with Adjustor |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Tyre Size | Front :-110/80-14 Rear :-120/70-14 |
| Wheel Size | Front :-355.6 mm,Rear :-355.6 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| 1st Service | 750 Kms/60 Days |
| 2nd Service | 3500 Kms/160 Days |
| 3rd Service | 6500 Kms/260 Days |
| 4th Service | 9500 Kms |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Navigation assist | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| Digital Display Type | LCD |
| No. of Tripmeters | 2 |
| Stand Alarm | Yes |
| High beam indicator | Yes |
| Malfunction Indicator | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- App Features
- Console Features
Compare Variants of Hero Xoom 125
Hero Xoom 125 ZX Images and Videos
- Images
- Videos
New Hero Xoom 125 | Better than the NTorq? | PowerDrift
HERO XOOM 125CC & 160CC | Rs. 86,900 Onwards | Bharat Mobility Expo 2025 | PowerDrift QuickEase
Hero Xoom 125 ZX User Reviews
- All (32)
- Looks (19)
- Comfort (10)
- Mileage (9)
- Wheel (6)
- Price (6)
- Tyres (6)
- More...
- Latest
- Good performance , mileage and performancePerfect for city driving, good pick up, power is good. My wife like it verymuch, peppy drive, good ergonomic , but space constraints is there, after sales service is good, the people from customer listen, delivery good service quality, no problem found till now.. clock 5000 kms, good going hero, niceRead More1
- Best BrandTyre size is big and stable.. its fantastic. Comfortable in long ride. Color combination is also good, the disc is very reliable.. you can ride more then 300 km a day and believe be will never tired.. it's suitable for the person whose height is in between 5"2 to 6"5. 50 mileage is also good.. overall worth it.. you can go for it...Read More4 2
- A overall good commuterIt is good scooter. For daily commute it is one of the better in the same segment. Looks are also decent but not upto the mark. Engine is also good and refined as compared to other bike from hero. New features are also good and reliable. One thing they need to update is software issues. They need to update the servicing team.Read More1
- Reason why to buyGood scooty, Super milage, Stylish look, Good seat very comfortable, Milage is the one thing I will talk 45 decent at this price. Pricing is also one of the good in sagement got it at 93k. Also the main thing is the look, I am 100% sure if you buy this scooty and ride it 10 out of 8 people will look again.Read More2 5
- My opinion a out the xoom 125.Love the xoom 125. I feel confident on the road. So far so good. This was my first scooter and I'm loving it. If you are planning to buy one but you're not really sure. My suggestion is going for it because it is the best in the segment. You could as well customise the scooter for better look. I hope this info helps you decide better.Read More1 1
- Features mileageIt's good , but mileage kitna dega pata nehi dikh ne main accha hain , hero ne features bhar bhar ke diye hain. Lekin Hazzard switch de deta to maza aa jata and break rest. Baki badhiya company hain . warrenty bhi lag bhag acha milega. Engine bhi accha banaya hain over all dekha Jaye to sabse achha hain iska wheel size.Read More4
- FIRST CHOICE IS THE BEST CHOICEGood and smooth engine performed and most reliable at same time safety vehicle design vise excellent look and also riding pickup excellent. Feature like fully digital instrumentation like Google map bluetooth calling like mobile connecting is good. Price is also affordable one. Especially front and rear tyre size very good.Read More1 2
Top 10 Scooters in India
Honda ActivaRs89,682* Onwards- Electric
TVS iQubeRs1,20,653* Onwards
Suzuki Access 125Rs96,990* Onwards
TVS NTORQ 125Rs94,392* Onwards- Electric
Bajaj ChetakRs1,11,785* Onwards
TVS JupiterRs85,379* Onwards
Yamaha RayZR 125 Fi HybridRs89,126* Onwards
TVS XL100Rs53,479* Onwards- Facelift
Suzuki Burgman StreetRs1,20,990* Onwards - Electric
Ather RiztaRs1,24,472* Onwards
Hero Xoom 125 Competitors
Rs.74,369* Onwards
Rs.1,15,322* Onwards
Rs.79,885* Onwards
Rs.81,750* Onwards
Rs.1,07,606* Onwards
Hero Showrooms in Delhi
- R.K. Automobiles
PN 2, Main GT RdShahdara Near Dilshad Garden Metro St, Delhi, 110095
- M/S. HIMGIRI HERO AUTOMOBILES PVT LTD
B-28, East Jyothi Nagar, Durgapuri, Shadara., Delhi, 110093
- Upper India Trading Co P Ltd
1/1663, Lothian RdKashmere Gate, Delhi, 110006
- Ess Aay Agencies (I) Pvt Ltd.
T 2336, Faiz RdKarol Bagh, Delhi, 110005
- Rudraksh Motors - Burari
Khasra No 848, Main Road Burari, Delhi, 110084
Users Also Viewed
More Scooter Options to Consider

Trending Hero Scooters
- Popular
- Upcoming
