
Hero Passion XTEC Stand Out Features

It gets a segment-first LED projector headlight

The colour LCD display comes with Bluetooth connectivity

Looks pretty stylish for a 110cc motorcycle with vibrant colours
Hero Passion XTEC Specifications
| Mileage (Overall) | 75 kmpl |
| Displacement | 109.15 cc |
| Engine Type | Air Cooled, 4 - stroke single cylinder OHC |
| No. of Cylinders | 1 |
| Max Power | 9.5 PS @ 7500 rpm |
| Max Torque | 9 Nm @ 5500 rpm |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Fuel Capacity | 11 L |
| Body Type | Commuter Bikes |
| Fuel Type | Petrol |
Hero Passion XTEC Features
| ABS | No |
| Braking Type | Integrated Braking System |
| Charging Point | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel gauge | Yes |
| Transmission | Manual |
| Kerb Weight | 116 Kg |
| Fuel Tank | 11 L |
Hero Passion XTEC Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Air Cooled, 4 - stroke single cylinder OHC |
| Displacement | 109.15 cc |
| Max Torque | 9 Nm @ 5500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Starting | Kick and Self Start |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Gear Box | 4 Speed |
| Bore | 53 mm |
| Stroke | 49.5 mm |
| Compression Ratio | 10:01 |
| Emission Type | bs4 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| Speedometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Braking Type | Integrated Braking System |
| Charging Point | Yes |
| I3s Technology | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 75 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Commuter Bikes |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 720 mm |
| Length | 1962 mm |
| Height | 1087 mm |
| Fuel Capacity | 11 L |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Wheelbase | 1235 mm |
| Kerb Weight | 116 Kg |
| Seat height | 780 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Halogen |
| Taillight | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 130 mm |
| Rear Brake Diameter | 130 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 25 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 25 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 28 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 32 psi |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 9.5 PS @ 7500 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Type | Lead Acid |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic hydraulic shock absorber |
| Suspension Rear | Swing Arm with 5-Step Adjustable Hydraulic Shock Absorbers |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| ABS | No |
| Tyre Size | Front :-2.75-18 Rear :-3.00-18 |
| Wheel Size | Front :-457.2 mm,Rear :-457.2 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Tubular Double Cradle |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Compare Specs of Passion XTEC Alternatives
Rs.56,950* Onwards
Rs.56,850* Onwards
Rs.72,428* Onwards
Rs.68,711* Onwards
Rs.77,557* Onwards
Rs.59,477* Onwards
Rs.72,620* Onwards
Rs.65,393* Onwards
Comfort User Reviews of Hero Passion XTEC
Based on145 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (145)
- Comfort (44)
- Mileage (58)
- Engine (43)
- Performance (28)
- Looks (27)
- Seat (27)
- More...
- Latest
- Best of my bikeThis is my first bike. Super performance. I will drive daily 50 km. Mileage 55 in Chennai traffic. Very comfortable seating. Almost 3 members seating same time. Bike pickup is good. 0 to 100 within 15 sec. average upto 60 Km vehicle mileage - vibrations is good. I considered best family bike. Thank you 🙏Read More1 1
- Not suitable for long tripsI have used Hero Passion Xtec for more than 2 years, after few years it has some drawbacks like mileage issues and engine issues, this bike is not suitable for long road trips. It is very comfortable with great mileage, it is a very good bike for lifetime and all the colour options are appealing.Read More4 1
- ComfortableLow price and very comfortable bike of this segment I have purchased this product, I will surely of this bike.1
- For college purposeBest bike for college purpose as a student I will prefer this bike.. For daily up and down...this bike holds a great amount of milage and the comfort level is excellent while drivingRead More
- Passion Xtec is a trustworthy companionMy everyday rides have been much enhanced by the Hero Passion Xtec. Ideal for city commuting, the 110cc engine provides a nice mix of power and fuel economy. Frequently riding with me, my younger sister finds it safe and comforting. Even on choppy roads, she appreciates the smooth ride. Practical as he is, my father appreciates its cheap maintenance and fuel economy. Every ride on the bike is made fun by its contemporary style and cutting-edge technologies like the i3S technology and touchscreen console. For me, the Passion Xtec is a trustworthy companion that makes my everyday journey easy and fashionable, not simply a bike.Read More
- Passion Xtec creating a good impressionThe stylish and reliable Hero Passion Xtec suits my love of creating an impression. Colorful and fashionable clothes will catch attention. Smooth and efficient 110cc engine is ideal for short trips and regular commutes.My countryside journey with friends will always be remembered. The Passion Xtec's comfortable seats and cutting-edge technologies like Bluetooth and a touchscreen display made the ride enjoyable and practical. My friends like the bike's adaptability and effectiveness on various terrains. Hero's excellent service network keeps my bike in top shape. For a stylish, tech-savvy, and affordable bike, choose the Hero Passion Xtec.Read More
- Hero Passion Xtec my best bikeThis is the best bike in the segment. This bike is new and improved and comes with semi digital instrument cluster. The seats are very comfortable and good enough for the city as well as the highways. It also gives good mileage.Read More
- Passion Xtec for college commutesHero Passion Xtec for college commutes and leisurely rides with friends has been a pleasure. Its classic and elegant design adds a touch of sophistication to my travels around campus. The bike's fuel efficiency is impressive, allowing me to stretch my budget further as a college student. The comfortable seating ensures a relaxed ride, whether I'm navigating through city traffic or cruising on the highway. With the Hero Passion Xtec, every journey is a comfortable and enjoyable experience, making my college life more convenient and enjoyable.Read More
- Efficiency, comfort, and dependabilityI am writing my honest experience From Delhi, I'm Deepak. I purchased my Hero Passion Xtec from the Karol Bagh dealership, and it has been my go-to vehicle for weekend trips and daily commuting. At about 70,000 on the road, it's a wonderful deal for the money. This bike's fuel-efficient engine and comfortable ride are the major reasons I chose it. Each journey is delightful because of the snappy handling, comfy seating, and smooth suspension. Its appeal is increased by its sophisticated features, such as i3S technology, and elegant appearance. Strongly advised for travelers looking for efficiency, comfort, and dependability all in oneRead More
- bike is very comfortableThis bike has a very attractive appearance, and it is quite stable. The mileage of the bike is very good, and it is comfortable for long rides.
- View All Hero Passion XTEC Reviews
Hero Passion XTEC Colours
Hero Passion XTEC is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Hero Passion XTEC Questions & answers
Q) What are the standout design elements of the Hero Passion XTec?
By Bikedekho Experts on 16 Aug 2024
A) The standout design elements of the Hero Passion XTec are segment-first LED ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) How many gears does Hero Passion Xtec have?
By Bikedekho Experts on 10 Jun 2024
A) There are 4 Speed Constant Mesh gears available in Hero Passion XTEC.
Reply on this answerView all Answer
Q) What is the start type of Hero Passion XTec?
By Bikedekho Experts on 16 Apr 2024
A) The start type of the Hero Passion XTec includes both Kick Start and Self Start ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) What is the tyre type of Hero Passion XTec?
By Bikedekho Experts on 10 Apr 2024
A) The tyre type of Hero Passion XTec is Tubeless.
Reply on this answerView all Answer
Q) How many gears does Hero Passion Xtec have?
By Bikedekho Experts on 15 Feb 2024
A) There are 4 Speed Constant Mesh gears available in Hero Passion XTEC.
Reply on this answerView all Answer
Did you find this information helpful?
Hero Passion XTEC Brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Popular Hero Two Wheelers
- Bikes
- Scooters
Hero Splendor PlusRs 77,557* Onwards
Hero Xtreme 125RRs 91,500* Onwards
Hero HF DeluxeRs 59,477* Onwards
Hero Glamour X 125Rs 87,767* Onwards
Hero Splendor Plus XTECRs 81,083* Onwards
Hero Destini 125Rs 77,888* Onwards
Hero Pleasure PlusRs 69,766* Onwards
Hero Xoom 125Rs 82,194* Onwards
Hero Xoom 160Rs 1,39,898* Onwards
Hero Xoom 110Rs 74,051* Onwards
Latest Hero Bikes
Hero Xtreme 160R 4VRs 1,33,195* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience