39 Images
3 Colours

Hero Karizma XMR Top
Key Specs & Features of Karizma XMR Top
| Engine | 210 cc |
| Power | 25.5 PS |
| Torque | 20.4 Nm |
| Mileage | 41.55 kmpl |
| Kerb Weight | 163.5 kg |
| Brakes | Double Disc |
- ABS Dual Channel
- DRLs
- Mobile Connectivity Bluetooth
- Navigation
- Adjustable Windshield
- LED Tail Light
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Tachometer Digital
| Navigation assist | Yes |

Segment-first tool-less adjustable windshield

Comes in the iconic yellow colour as the OG Karizma

Ambient light controlled automatic LED projector headlights
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- Stand Out Features
Hero Karizma XMR Top Latest Updates
Hero Karizma XMR Top Price: The price of the Hero Karizma XMR Top in Delhi is Rs 1,84,144 (Ex-showroom). To know more about the Hero Karizma XMR Top images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
Hero Karizma XMR Top mileage : It returns a certified mileage of 41.55 kmpl.
Hero Karizma XMR Top Colours: This variant is available in 3 colours: Iconic Yellow,Turbo Red,Phantom Black.
Hero Karizma XMR Top Engine and Transmission: It is powered by 210 cc engine and puts a power of 25.5 PS . Torque remains at 20.4 Nm .
Hero Karizma XMR Top vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Yamaha R15 V4 Intensity White Without Quickshifter, which is priced at Rs 1,93,673, Bajaj Pulsar NS200 Single Channel, which is priced at Rs 1,60,913 and Yamaha MT 15 Version 2.0 Metallic Black, which is priced at Rs 1,85,709.
Hero Karizma XMR Top Price
| Ex-Showroom Price | Rs.1,84,144 |
| RTO | Rs.14,731 |
| Bike Insurance | Rs.11,787 |
| On-Road Price in delhi | Rs.2,10,662 |
Hero Karizma XMR Colours
Hero Karizma XMR Top is available in the following colours in India. View all Karizma XMR Top, Karizma XMR Combat Edition images with different colour options on BikeDekho.
Iconic Yellow
Turbo Red
Phantom Black
Hero Karizma XMR Mileage
Hero Karizma XMR Top gives a mileage of 41.55 kmpl Overall, as tested by our experts.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 41.55 kmpl |
Hero Karizma XMR Top Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | 4-Stroke, 4 Valve, Single Cylinder Liquid Cooled, DOHC |
| Displacement | 210 cc |
| Max Torque | 20.4 Nm @ 7250 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet type Slip & Assist |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 73 mm |
| Stroke | 50 mm |
| Compression Ratio | 12:01 |
| Emission Type | bs6-2.0 |
| Gear Shifting Pattern | 1 Down 5 Up |
| Caliper - Front | 2 Piston |
| Caliper - Rear | 1 Piston |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Bluetooth Connectivity | Bluetooth |
| Navigation | Yes |
| Call/SMS Alerts | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Music Control | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Body Graphics | Yes |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Adjustable Windscreen | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Display | Yes |
| Saree Guard | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 41.55 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Sports Bikes |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 760 mm |
| Length | 2068 mm |
| Height | 1110 mm |
| Fuel Capacity | 11 L |
| Saddle Height | 810 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Wheelbase | 1351 mm |
| Kerb Weight | 163.5 kg |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grab Rail | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| LED Taillights | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 300 mm |
| Rear Brake Diameter | 230 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 130 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 25.5 PS @ 9250 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Capacity | 12V / 6AH |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Dia 37 mm, Telescopic Front Forks with Anti Friction Bush |
| Suspension Rear | Gas Charged Mono Shock, 6 Step Preload Adjustable |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-100/80-17,Rear :-140/70-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Steel Trellis Frame |
| Tyre Type | Tubeless |
| 1st Service | 750 Kms/60 Days |
| 2nd Service | 6500 Kms/240 Days |
| 3rd Service | 12500 Kms/420 Days |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Calls & Messaging | Yes |
| Navigation assist | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| Display Size | 4.2 inch |
| Digital Display Type | TFT |
| Brightness Control | Yes |
| No. of Tripmeters | 2 |
| Stand Alarm | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| High Beam Indicator | Yes |
| Engine Temperature Indicator | Yes |
| Malfunction Indicator | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- App Features
- Console Features
Compare Variants of Hero Karizma XMR
Hero Karizma XMR Top Images and Videos
- Images
- Videos
Hero’s got a hot new naked motorcycle in the works! |2.5R Xtunt First Look| EICMA 2023 on PowerDrift
And the best entry level sportsbike is…… | Hero Karizma vs Yamaha R15 | PowerDrift
Upcoming Bikes: August 2023 | RE Bullet 350, Hero Karizma XMR 210, Ather 450S & A Lot More
Hero Karizma XMR First Ride Review | Sportiness aur comfort ka perfect balance | BikeDekho
The Karizma Is Back | PowerDrift
Hero Karizma XMR Top User Reviews
- All (77)
- Performance (25)
- Looks (25)
- Comfort (23)
- Power (19)
- Engine (18)
- Style (18)
- More...
- Latest
- Xmr 200 topBestest bikeeee ever in thi segment Killer looks , budget friendly , xtreme performance Best for city use nd easy to rideee Comfartableee forr long ridessss Better than others bike of this rangeee. Best bike fromm heroo Average is alsoo good Not good its awesome with thiisss performance Suggest everyone to buy thisssRead More1
- It's very good and speedy.It's very good and speedy. Very good colors combo and also the combat edition is very very good I had a lot of fun riding this bike and it goes upto 100 km per hour in seconds. Amazing design. It's the oldest and fastest of them all. It is very awesome and budget friendly and the balance is also very good. 5 starsRead More1
- Bike rivewIt's the best bike that i have rided, the pick up is to fast it's comfortable and milage is also good. I can truly say it's value for money and the experience that you get is also truly premium. You should try this bike it's amazing loved the bike 7 on 10 . Performance for me. Loved the bike hero very niceRead More1
- Bast and stylishOne of best bike vary stylish and best bike this bike is like 2 in one because I can use as a sports bike and also as a riding bike it is like in hindi ek teer se do nisana in this price range it's the best bike that I seen first and also I trust this company hero and also I like to say that I seen this fantastic bike.Read More1 1
- The Most stylish and fancy sports BIKEWhen I first saw the hero karizma xmr combat edition in the Roadies I was amazed by the looks of the karizma , the charm and aura the bike hold is incredible , when I imagine myself riding this bike I feel like captain america of the Avengers feeling dashing and amazing it is a fantastic beast in design and looksRead More1
- Hero's New journey of bikesThe bike is decent in looks and style it gives another level of sports look.. It's mileage is good enough with a powerful engine. It's one of the best sports bike in 2lakh range. I like riding it as it is comfortable and gives me confidence. The braking system the handling is very perfect.. The curves of bike and it's sharp look gives it a fabulous lookRead More1
- ComfortableTo be honest it's a Value for money bike and yes the Ride quality is good doesn't give much pressure on the back and I mean it. The riding posture is absolutely Good specially for tall people like me and definitely is easy to ride on in bad road gives out good Mileage and about looks it looks sharp and amazing.Read More
- The LegendKarizma xmr give feel on road . Pickup or brake controlling are great and exhaust sound too good. Great feature or led light look more beautiful and Stylish forever karizma xmr . Its comfortable for long ride and talk about this bike average . Karizma gave me 38 km per litre mileage at highway road .Read More
- Bike performanceNice road grip and stylish look and engine is very smooth , specially exhaust sound was good overall bike hero bike new comeback with karizma xmr 210 cc colour combination also good looking and attractive road presence exalent one thing disappointed me fuel capacity 11 ltrs only 14 or 15 ltrs betterRead More
- Zoom it onIt's very good and speedy. Very good colors combo and also the combat edition is very very good I had a lot of fun riding this bike and it goes upto 100 km per hour in seconds. Amazing design. It's the oldest and fastest of them all. It is very awesome and budget friendly and the balance is also very good. 5 starsRead More
Top 10 Bikes in India
Royal Enfield Continental GT 650Rs4,03,511* Onwards
Royal Enfield Hunter 350Rs1,59,558* Onwards
Royal Enfield Bullet 350Rs1,88,726* Onwards
Royal Enfield Classic 350Rs2,12,537* Onwards
TVS RaiderRs94,666* Onwards
Honda SP 125Rs1,04,055* Onwards
Hero Splendor PlusRs90,570* Onwards
TVS Apache RTR 160Rs1,34,841* Onwards
Yamaha R15 V4Rs1,93,673* Onwards
Bajaj Pulsar N160Rs1,36,076* Onwards
Karizma XMR Competitors
Rs.1,66,200* Onwards
Rs.1,32,962* Onwards
Rs.1,59,000* Onwards
Rs.1,22,779* Onwards
Rs.2,17,400* Onwards
Hero Karizma XMR News
Hero Showrooms in Delhi
- R.K. Automobiles
PN 2, Main GT RdShahdara Near Dilshad Garden Metro St, Delhi, 110095
- M/S. HIMGIRI HERO AUTOMOBILES PVT LTD
B-28, East Jyothi Nagar, Durgapuri, Shadara., Delhi, 110093
- Upper India Trading Co P Ltd
1/1663, Lothian RdKashmere Gate, Delhi, 110006
- Ess Aay Agencies (I) Pvt Ltd.
T 2336, Faiz RdKarol Bagh, Delhi, 110005
- Rudraksh Motors - Burari
Khasra No 848, Main Road Burari, Delhi, 110084
Users Also Viewed
More Bike Options to Consider
Trending Hero Bikes
- Popular
- Upcoming
