23 Images
1 Colours
Ducati SuperSport 950 S Pure White
Key Specs & Features of SuperSport 950 S Pure White
| Engine | 937 cc |
| Power | 110.1 PS |
| Torque | 93 Nm |
| Mileage | 17 kmpl |
| Kerb Weight | 210 kg |
| Brakes | Double Disc |
- ABS Dual Channel
- DRLs
- Riding Modes
- Traction Control
- Power Modes
- Adjustable Windshield
- LED Tail Light
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Key Specs
- Top Features
Ducati SuperSport 950 S Pure White Latest Updates
Ducati SuperSport 950 S Pure White Price: The price of the Ducati SuperSport 950 S Pure White in Delhi is Rs 19,97,500 (Ex-showroom). To know more about the Ducati SuperSport 950 S Pure White images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
Ducati SuperSport 950 S Pure White mileage : It returns a certified mileage of 17 kmpl.
Ducati SuperSport 950 S Pure White Colours: This variant is available in 1 colours: White.
Ducati SuperSport 950 S Pure White Engine and Transmission: It is powered by 937 cc engine and puts a power of 110.1 PS . Torque remains at 93 Nm .
Ducati SuperSport 950 S Pure White vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Kawasaki Ninja ZX-10R STD, which is priced at Rs 23,66,368, Suzuki Hayabusa STD, which is priced at Rs 19,96,778 and Kawasaki Ninja ZX-6R STD, which is priced at Rs 14,38,640.
Ducati SuperSport 950 S Pure White Price
| Ex-Showroom Price | Rs.19,97,500 |
| RTO | Rs.1,59,800 |
| Bike Insurance | Rs.49,186 |
| On-Road Price in delhi | Rs.22,06,486 |
Ducati SuperSport 950 Colours
Ducati SuperSport 950 S Pure White is available in the following colours in India. View all SuperSport 950 STD, SuperSport 950 S Pure White, SuperSport 950 S Ducati Red images with different colour options on BikeDekho.
White
Ducati SuperSport 950 Mileage
Ducati SuperSport 950 S Pure White gives a mileage of 17 kmpl Overall, as tested by our experts.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 17 kmpl |
Ducati SuperSport 950 S Pure White Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Testastretta 11°, L-Twin cylinder, 4 valve per cylinder, Desmodromic, liquid cooled |
| Displacement | 937 cc |
| Max Torque | 93 Nm @ 6500 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Slipper and self-servo wet multiplate clutch with hydraulic control. Self bleeding master cylinder. |
| Gear Box | 6 speed |
| Bore | 94 mm |
| Stroke | 67.5 mm |
| Compression Ratio | 12,6± 0.5 :1 |
| Emission Type | bs6-2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | Wheelie Control, Ducati Multimedia System, Passenger seat cowl |
| Seat Type | Split |
| Clock | Digital |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Digital |
| Riding Modes | Yes |
| Traction Control | Yes |
| Power Modes | Yes |
| Adjustable Windscreen | Yes |
| Additional Features | Wheelie Control, Ducati Multimedia System, Passenger seat cowl |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 17 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Sports Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 750 mm |
| Length | 2070 mm |
| Height | 1186 mm |
| Fuel Capacity | 16 L |
| Saddle Height | 810 mm |
| Wheelbase | 1478 mm |
| Dry Weight | 184 kg |
| Kerb Weight | 210 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| LED Taillights | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 245 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Tyre Brand | Pirelli |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 299 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 110.1 PS @ 9000 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Fully adjustable Æ 48 mm usd Öhlins fork with TiN treatment |
| Suspension Rear | Progressive linkage with fully adjustable Öhlins monoshock. Aluminium single-sided swingarm |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-120/70-17 Rear :-180/55-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Tubular steel Trellis frame attached to the chylinders head |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Vehicle Warranty | 2 Years |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- What’s Included
- App Features
Compare Variants of Ducati SuperSport 950
Ducati SuperSport 950 S Pure White Images and Videos
- Images
- Videos
Ducati SuperSport S : The Game Changer : PowerDrift
Ducati SuperSport 950 S Pure White User Reviews
- All (10)
- Mileage (5)
- Performance (4)
- Looks (4)
- Speed (3)
- Style (1)
- Torque (1)
- More...
- Latest
- Good Ducati companyNice bike good riding bike rider used bike I like Ducati company nice speed good average good like me I'm2
- About bikeThe genius of the SuperSport 950 S is that it distills elements of Ducati DNA into a package that riders from across the spectrum can enjoy. Fun-loving power on tap, stable handling, high-level electronics, plus touring and sport accessories—the SuperSport 950 can take it all in stride.Read More1
- I have rode this bike it's good and good performaIt's nice in looking wise but the mileage and safety is little bit less but the performance is good.
- It is great sporting bikeIt is great sporting bike which is meant for speed and exhaust system which blows everyone mind in the thing of mileage it is better
- best bike LovelyDucati 950 is the most magnificent bike l ever enjoyed riding ever since and far much odds out most bike models available, the comfortability, speed, and balance as long as robustness, l consider this model better.Read More
- The Crowd PullerIn terms of looks and overall performance, there is no one close to Ducati, the mileage is great and decent if compared with its other rivals, This bike is a crowd puller.1
- A Good BikeI have seen one with a friend of mine, and this bike is exactly what it looks like – both in terms of style and overall everything.
- Excellent BikeThis bike is packed with advanced features and delivers outstanding performance on the track. In terms of mileage, it is impressive for a bike of its kind.
- Fantastic Making And Great Mileage.The making of this vehicle is Fantastic. Performance is outstanding. Looking is similar to Jaguar look. The mileage is very satisfactory.1
- A Worth Beast When It comes for a Ducati SelectionA perfect Ducati with 4 valves (2020) and 2 cylinders, it has got 110 ps at 9000RMP. And a great torque but when it comes with Ducati the beast is worth it...10 2
Top 10 Bikes in India
Royal Enfield Continental GT 650Rs4,03,511* Onwards
Royal Enfield Hunter 350Rs1,59,558* Onwards
Royal Enfield Bullet 350Rs1,88,726* Onwards
Royal Enfield Classic 350Rs2,12,537* Onwards
TVS RaiderRs94,666* Onwards
Honda SP 125Rs1,04,055* Onwards
Hero Splendor PlusRs90,570* Onwards
TVS Apache RTR 160Rs1,34,841* Onwards
Yamaha R15 V4Rs1,93,673* Onwards
Bajaj Pulsar N160Rs1,36,076* Onwards
SuperSport 950 Competitors
Rs.20,79,000* Onwards
Rs.18,06,107* Onwards
Rs.12,49,000* Onwards
Rs.22,95,800* Onwards
Rs.14,42,000* Onwards
Ducati Showrooms in Delhi
- North Star Automotive
A-21/12 Phase II, Naraina Industrial Area, Delhi, 110028
- Ducati Chandigarh
A21/12, Phase -2 Naraina Industrial Area, Delhi, 110026
Users Also Viewed
More Bike Options to Consider
Trending Ducati Bikes
- Popular
- Upcoming
