16 Images
1 Colours
Ducati Panigale V4 S
Key Specs & Features of Panigale V4 S
| Engine | 1103 cc |
| Power | 218.99 PS |
| Torque | 120.9 Nm |
| Mileage | 15.38 kmpl |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
- Braking Type Combi Brake System
- DRLs
- Riding Modes
- Traction Control
- Cruise Control
- Launch Control
- Power Modes
- Quick Shifter
- Navigation
- Speedometer Digital
| Navigation assist | Yes |

Carbon fibre wheels and Öhlins suspension on the V4 S

187kg kerb weight of the V4 S

Display is quite crisp and easy to read
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- Stand Out Features
Ducati Panigale V4 S Latest Updates
Ducati Panigale V4 S Price: The price of the Ducati Panigale V4 S in Delhi is Rs 39,00,800 (Ex-showroom). To know more about the Ducati Panigale V4 S images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
Ducati Panigale V4 S mileage : It returns a certified mileage of 15.38 kmpl.
Ducati Panigale V4 S Colours: This variant is available in 1 colours: Ducati Red.
Ducati Panigale V4 S Engine and Transmission: It is powered by 1103 cc engine and puts a power of 218.99 PS . Torque remains at 120.9 Nm .
Ducati Panigale V4 S vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Kawasaki Ninja ZX-10R STD, which is priced at Rs 23,66,368, BMW S 1000 RR STD, which is priced at Rs 25,65,326 and Honda Gold Wing Tour, which is priced at Rs 47,47,745.
Ducati Panigale V4 S Price
| Ex-Showroom Price | Rs.39,00,800 |
| RTO | Rs.3,12,064 |
| Bike Insurance | Rs.79,057 |
| On-Road Price in delhi | Rs.42,91,921 |
Ducati Panigale V4 Colours
Ducati Panigale V4 S is available in the following colours in India. View all Panigale V4 STD, Panigale V4 S, Panigale V4 Tricolore, Panigale V4 R images with different colour options on BikeDekho.
Ducati Red
Ducati Panigale V4 Mileage
Ducati Panigale V4 S gives a mileage of 15.38 kmpl Overall, as tested by our experts.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 15.38 kmpl |
Ducati Panigale V4 S Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Desmosedici Stradale 90° V4, Counter-rotating Crankshaft Desmodromic Timing, 4 Valves Per Cylinder, Liquid Cooled |
| Displacement | 1103 cc |
| Max Torque | 120.9 Nm @ 11250 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Hydraulically Controlled Slipper and Self-Servo Wet Multiplate Clutch. Self Bleeding Master Cylinder. |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 81 mm |
| Stroke | 53.5 mm |
| Compression Ratio | 14.0:1 |
| Emission Type | bs6-2.0 |
| Caliper - Front | 4 - Piston |
| Caliper - Rear | 2 - Piston |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Navigation | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Keyless Ignition | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | Ducati Wheelie Contral (DWC) DVO, Ducati Slide Control (DSC), Ducati Vehicle Observer (DVO), Engine Brake Control (EBC), Sachs Steering Damper, Ducati Multimedia System (DMS), Pit Limiter, Auto Off Indicator, Ducati Data Logger (DDL), Tyre Pressure Monitoring System (TMPS) |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Braking Type | Combi Brake System |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Riding Modes | Yes |
| Traction Control | Yes |
| Power Modes | Yes |
| Launch Control | Yes |
| Quick Shifter | Yes |
| Additional Features | Ducati Wheelie Contral (DWC) DVO, Ducati Slide Control (DSC), Ducati Vehicle Observer (DVO), Engine Brake Control (EBC), Sachs Steering Damper, Ducati Multimedia System (DMS), Pit Limiter, Auto Off Indicator, Ducati Data Logger (DDL), Tyre Pressure Monitoring System (TMPS) |
| Passenger Footrest | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 15.38 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Super Bikes, Sports Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Fuel Capacity | 17 L |
| Saddle Height | 850 mm |
| Wheelbase | 1485 mm |
| Dry Weight | 187 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 330 mm |
| Rear Brake Diameter | 245 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 299 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 218.99 PS @ 13500 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Type | Li-ion |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Ohlins NPX 25/30 (SV) S-EC 3.0 Pressurized 43 mm Fully Adjustable Fork With Tin Treatment. Electronic Compression And Rebound Damping Adjustment With Ohlins Smart Ec 3.0 Event-based Mode,Travel-125 mm |
| Suspension Rear | Fully Adjustable Ohlins TTX36 (SV) S-EC 3.0 Unit. Electronic Compression And Rebound Damping Adjustment With Ohlins Smart EC 3.0 event-based mode. aluminium hollow symmetrical swingarm, Travel-130 mm |
| Brakes Front | Double Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Tyre Size | Front :-120/70-17, Rear :-200/60-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Aluminum Alloy Front Frame With Optimized Stiffnesses |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Vehicle Warranty | 2 Years |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Navigation assist | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| Display Size | 6.9 Inch |
| Digital Display Type | TFT |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- What’s Included
- App Features
- Console Features
Compare Variants of Ducati Panigale V4
Ducati Panigale V4 S Images
Ducati Panigale V4 S User Reviews
- All (6)
- Comfort (4)
- Performance (3)
- Speed (2)
- Engine (2)
- Looks (2)
- Parts (1)
- More...
- Latest
- "The art of speed: Ducati panigale V4''The Ducati panigale V4 is a masterpiece of Italian engineering, blending breathtaking design with unmatched performance. It's 1103cc V4 engine delivers explosive power, razor sharp handling and advanced electronics, making it a top-tier superbike for track and street a like It's a unleashing the beast the Ducati panigale V4.Read More6 3
- Thought of ducatiI'm like this bike for 2 policy - high speed good mileage, look is awesome. If you seeing best super bike and comfortable bike i suggest dugati panigale V4 . Mostly the bike use mileage and safety. Cost wise and design wise good bike. The exaust sound beautiful bike lover loving the sound very nice.Read More1
- My dream bike and theMy dream bike and the best super bike i like this bike the bike price is good and good meillage and best confort all bike and this bike is number one best bike price savings bike meintenas is easy. east or west this bike is best and all best performans best balance-sable and comfortable and best control bike.Read More
- Advance featuresExcellent speed and controls advance breaking system is awesome and the capacity of engine is like wowww overall the performance of this bike on road is excellent if your budget is midium to high then preffer this bike awesome bike i like to drive this bike so smooth driving and safe driving excellent bikeRead More
- Goosebumps that ride along every touch.Comfortable, stylish and carries that joy around with itself. Reliable, and on road presence is excellence. The rotor, in transparent is just simply lovely. Can go to 215 and still sit quietly like a child. But trust me it's not a child. Once you sit on it, it becomes one of your body parts. It grooves along the road with you, and operates smoothly enough to get tired. Pillion may be a bit scared because of the absolute sauce it delivers, but still ride responsibly, and this will give you goosebumps every time you ride it.Read More
- Ride for lifeAwesome feature and looks so great these type of bike is good for long drive if you are a bike rider. Performance is really good for long drive and enough comfortable space for seating in the bike their grip is also good when you are holding their handle it feels comfortable and make you feel good for driving.Read More
Top 10 Bikes in India
Royal Enfield Continental GT 650Rs4,03,511* Onwards
Royal Enfield Hunter 350Rs1,59,558* Onwards
Royal Enfield Bullet 350Rs1,88,726* Onwards
Royal Enfield Classic 350Rs2,12,537* Onwards
Honda SP 125Rs1,04,055* Onwards
TVS RaiderRs94,666* Onwards
Hero Splendor PlusRs90,570* Onwards
TVS Apache RTR 160Rs1,34,841* Onwards
Yamaha R15 V4Rs1,93,673* Onwards
TVS RoninRs1,47,645* Onwards
Panigale V4 Competitors
Rs.20,79,000* Onwards
Rs.23,25,000* Onwards
Rs.42,82,114* Onwards
Rs.22,95,800* Onwards
Rs.28,68,600* Onwards
Ducati Panigale V4 News
Ducati Showrooms in Delhi
- North Star Automotive
A-21/12 Phase II, Naraina Industrial Area, Delhi, 110028
- Ducati Chandigarh
A21/12, Phase -2 Naraina Industrial Area, Delhi, 110026
Users Also Viewed
More Bike Options to Consider
Trending Ducati Bikes
- Popular
- Upcoming
