
BMW F 900 GS All Specifications & Features
The BMW F 900 GS is powered by a 895 cc Liquid Cooled engine which produces 104.69 PS @ 8500 rpm of power. It has a fuel tank of 23 L and a claimed mileage of 22 kmpl. The BMW F 900 GS starts at Rs 15,50,000 Rs (ex-showroom, Delhi). It is available in two variants.
Shortlist
Rs.15,50,000* onwards
EMI starts from ₹46,976
BMW F 900 GS Specifications
| Mileage (Overall) | 22 kmpl |
| Displacement | 895 cc |
| Engine Type | Water-Cooled, 2-Cylinder, Four-Stroke Engine With Four Cam-Operated Valves Per Cylinder, Two Overhead Camshafts And Dry-Sump Lubrication |
| No. of Cylinders | 2 |
| Max Power | 104.6 PS @ 8500 rpm |
| Max Torque | 93 Nm @ 6750 rpm |
| Front Brake | Double Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel Capacity | 14.5 L |
| Body Type | Sports Tourer Bikes, Off Road Bikes |
| Fuel Type | Petrol |
BMW F 900 GS Features
| ABS | Dual Channel |
| DRLs | Yes |
| Mobile Connectivity | Bluetooth |
| Riding Modes | Rain,Road |
| Traction Control | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Quick Shifter | Yes |
| Navigation | Yes |
| Adjustable Windshield | Yes |
| Service Due Indicator | Yes |
What’s Included with BMW F 900 GS
| Vehicle Warranty | 3 Years |
BMW F 900 GS App Features
| Calls & Messaging | Yes |
| Navigation assist | Yes |
| Low battery alert | Yes |
BMW F 900 GS Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Water-Cooled, 2-Cylinder, Four-Stroke Engine With Four Cam-Operated Valves Per Cylinder, Two Overhead Camshafts And Dry-Sump Lubrication |
| Displacement | 895 cc |
| Max Torque | 93 Nm @ 6750 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Clutch | Multiplate clutch in oil bath, anti-hopping clutch |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 86 mm |
| Stroke | 77 mm |
| Compression Ratio | 13.1 : 1 |
| Emission Type | bs6-2.0 |
| Gear Shifting Pattern | 1 Down 5 Up |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Caliper - Front | 2 Piston |
| Caliper - Rear | 1 Piston |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers this April
Features
| Instrument Console | Digital |
| Bluetooth Connectivity | Bluetooth |
| Navigation | Yes |
| Call/SMS Alerts | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Keyless Ignition | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | ABS Pro, Multi Controller, On Board Computer, Tyre Pressure Control |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Service Due Indicator | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Riding Modes | Rain,Road |
| Traction Control | Yes |
| Quick Shifter | Yes |
| Adjustable Windscreen | Yes |
| Additional Features | ABS Pro, Multi Controller, On Board Computer, Tyre Pressure Control |
| Passenger Footrest | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Display | Yes |
| Saree Guard | Yes |
| Hazard Warning Lights | Yes |
| Shift Light | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 22 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Sports Tourer Bikes, Off Road Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 943 mm |
| Length | 2270 mm |
| Height | 1393 mm |
| Fuel Capacity | 14.5 L |
| Fuel Reserve | 4 L |
| Saddle Height | 870 mm |
| Kerb Weight | 226 kg |
| Total Weight | 445 kg |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grab Rail | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| LED Taillights | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Alternator | Permanent magnet alternator with 416 W |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 305 mm |
| Rear Brake Diameter | 265 mm |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 32 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 36 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 36 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 42 psi |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 200 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 104.6 PS @ 8500 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Capacity | 12V / 9AH |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | USD Forks |
| Suspension Rear | Monoshock |
| Brakes Front | Double Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-90/90 R21 Rear :-150/70 R17 |
| Wheel Size | Front :-533.4 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Spoke |
| Frame | Bridge-type frame, steel shell construction |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Vehicle Warranty | 3 Years |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Calls & Messaging | Yes |
| Navigation assist | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| Display Size | 6.5 Inch |
| Digital Display Type | TFT |
| No. of Tripmeters | 2 |
| Stand Alarm | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| High Beam Indicator | Yes |
| Engine Temperature Indicator | Yes |
| Malfunction Indicator | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- What’s Included
- App Features
- Console Features
Compare Specs of F 900 GS Alternatives
Comfort User Reviews of BMW F 900 GS
Based on2 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (2)
- Comfort (1)
- Experience (1)
- Looks (1)
- Maintenance (1)
- Power (1)
- Latest
- Best bike to purchaseGreat experience and very good comfort and good in off road .Its road presence and look also very good if you take this to off road trips its was very perfect and comfortable bike to go with i feel if there bmw make the best off road bikes and whit good maintenanceRead More1
- View All BMW F 900 GS Reviews
BMW F 900 GS Colours
BMW F 900 GS is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
BMW F 900 GS Questions & answers
Q) What is the Ex-Showroom Price of BMW F 900 GS?
A) The Ex-Showroom price of F 900 GS in Delhi is 15,50,000.
Q) What is the Fuel economy of BMW F 900 GS?
A) The fuel economy/Mileage of F 900 GS is 22 kmpl.
Q) What is the fuel tank capacity of BMW F 900 GS?
A) The fuel tank capacity of F 900 GS is 14.5 L.
Q) What is the Curb weight of BMW F 900 GS?
A) The curb weight of F 900 GSis 226 kg.
Q) What is the Body style of BMW F 900 GS?
A) The Body Style of F 900 GS is sports-tourer,off-road.
Q) What are the Color options of BMW F 900 GS?
A) BMW F 900 GS comes with 4 color options - Ride Pro, Blackstorm Metallic, Passion, GS Trophy.
Did you find this information helpful?
BMW F 900 GS Brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Popular BMW Two Wheelers
- Bikes
- Scooters
BMW S 1000 RRRs 23,25,000* Onwards
BMW G 310 RRRs 2,85,000* Onwards
BMW R 1300 GS AdventureRs 25,75,000* Onwards
BMW R 1300 GSRs 23,25,000* Onwards
BMW M 1000 RRs 33,50,000* Onwards
BMW C 400 GTRs 11,25,000* Onwards
BMW CE 02Rs 4,49,900* Onwards
BMW CE 04Rs 15,25,000* Onwards
Latest BMW Bikes
BMW M 1000 RRs 33,50,000* Onwards
BMW K 1600 GTLRs 35,62,000* Onwards
BMW K 1600 BaggerRs 35,62,000* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience