
Ducati Desmo450 MX All Specifications & Features
The Ducati Desmo450 MX is powered by a 449.6 cc Liquid Cooled engine which produces 63.49 PS @ 9400 rpm of power. It has a fuel tank of 7.2 L and a . The Ducati Desmo450 MX starts at Rs 17,23,600 Rs (ex-showroom, Delhi). It is available in one variants.
Write a ReviewReview and win ₹5000
Shortlist
Rs.17,23,600*
EMI starts from ₹52,185
Ducati Desmo450 MX Specifications
| Mileage | - |
| Displacement | 449.6 cc |
| Engine Type | Single Cylinder, Desmodromic Timing System 4 valves DOHC, Hydraulic Tensioner, Semi Dry Sump, Liquid Cooled |
| No. of Cylinders | 1 |
| Max Power | 63.49 PS @ 9400 rpm |
| Max Torque | 53.5 Nm @ 7500 rpm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Fuel Capacity | 7.2 L |
| Body Type | Dirt Bikes, Off Road Bikes |
| Fuel Type | Petrol |
Ducati Desmo450 MX Features
| Mobile Connectivity | WiFi |
| Riding Modes | Yes |
| Traction Control | Yes |
| Quick Shifter | Yes |
| Transmission | Manual |
| Fuel Tank | 7.2 L |
| Seat Height | 970 mm |
What’s Included with Ducati Desmo450 MX
| Mobile Application | Yes |
Ducati Desmo450 MX Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Single Cylinder, Desmodromic Timing System 4 valves DOHC, Hydraulic Tensioner, Semi Dry Sump, Liquid Cooled |
| Displacement | 449.6 cc |
| Max Torque | 53.5 Nm @ 7500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Multiplate Clutch With Hydraulic Control |
| Gear Box | 5 Speed |
| Bore | 96 mm |
| Stroke | 62.1 mm |
| Compression Ratio | 13.5:1 |
| Emission Type | BS6.2 |
| Caliper - Front | 2 Piston |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers this May
Features
| Connectivity | WiFi |
| Seat Type | Single |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Mobile Application | Yes |
| Riding Modes | Yes |
| Traction Control | Yes |
| Quick Shifter | Yes |
| Additional Features | Ducati Fall Detection |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Dirt Bikes, Off Road Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Fuel Capacity | 7.2 L |
| Wheelbase | 1494 mm |
| Dry Weight | 104.8 kg |
| Seat height | 970 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 260 mm |
| Rear Brake Diameter | 240 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 63.49 PS @ 9400 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Showa Upside Down Front Fork Ø 49 mm Fully Adjustable. Outer Tube With Kashima Coating. Wheel Travel - 310 mm |
| Suspension Rear | Showa Mono Shock, Fully Adjustable, Wheel Travel - 301 mm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Tyre Size | Front :-80/100-21 Rear :-110/90-19 |
| Wheel Size | Front :-533.4 mm,Rear :-482.6 mm |
| Wheels Type | Spoke |
| Frame | Aluminium Welded With Cast, Forged and Extruded Parts |
| Tyre Type | Tube |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Mobile Application | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Underpinnings
- What's Included
Last Updated : 2 months ago
Compare Specs of Desmo450 MX Alternatives
Ducati Desmo450 MX Colours
Ducati Desmo450 MX is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Ducati Desmo450 MX Questions & answers
Q) What is the Ex-Showroom Price of Ducati Desmo450 MX?
A) The Ex-Showroom price of Desmo450 MX in Delhi is 17,23,600.
Q) What is the fuel tank capacity of Ducati Desmo450 MX?
A) The fuel tank capacity of Desmo450 MX is 7.2 L.
Q) What is the Body style of Ducati Desmo450 MX?
A) The Body Style of Desmo450 MX is dirt,off-road.
Q) What are the Color options of Ducati Desmo450 MX?
A) Ducati Desmo450 MX comes with 1 color options - Red.
Did you find this information helpful?
Popular Ducati Two Wheelers
Ducati Panigale V4Rs 32,05,100* Onwards
Ducati Streetfighter V4Rs 28,68,600* Onwards
Ducati Scrambler 800Rs 10,65,200* Onwards
Ducati MonsterRs 12,95,000* Onwards
Ducati Multistrada V4Rs 24,56,300* Onwards
Latest Ducati Bikes
Ducati Desmo450 MXRs 17,23,600* Onwards
Ducati Panigale V4Rs 32,05,100* Onwards
Ducati XDiavel V4Rs 30,88,700* Onwards
Ducati Streetfighter V2Rs 17,50,200* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience