Ducati Multistrada V2
- The Ducati Multistrada V2 is a road biased adventure tourer
- It gets a powerful 890cc V-twin engine, loads of exciting features, and much more
Ducati Multistrada V2 Price
| Multistrada V2 STD 890 cc | ₹18,88,000 | ||
| Multistrada V2 S Storm Green 890 cc | ₹20,99,800 | ||
| Multistrada V2 S Ducati Red 890 cc | ₹20,99,800 |
Ducati Multistrada V2 Key Specs & Features
| Engine | 890 cc |
| Power | 115.56 PS |
| Torque | 92 Nm |
| Kerb Weight | 199 kg |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
- ABS Dual Channel
- DRLs
- Riding Modes Sports,Touring,Urban,Enduro
- Traction Control
- Cruise Control
- Power Modes
- Quick Shifter
- Navigation
- Adjustable Windshield
- Speedometer Digital
| Navigation assist | Yes |

New 890cc V-twin motor

5-inch TFT console

Fully adjustable suspension
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- Stand Out Features
- All Specifications
Expert Review
Overview
Ducati Multistrada V2 Overview
The Ducati Multistrada V2 is a road-biased adventure tourer. It gets styling inspiration from the Multistrada V4 and comes loaded with essential features.

Ducati Multistrada V2 Price
The Ducati Multistrada V2 is available in two variants: V2 and V2 S priced at Rs 18.88 lakh and Rs 20.99 lakh (respectively). The V2 S is priced higher as it offers a quickshifter, and semi active suspension setup.
Ducati Multistrada V2 Colour Options
The Ducati Multistrada V2 is available in a single colour option called the Ducati Red, while the V2 S is available in the Ducati Red paint scheme as well as the Storm Green colour option. We personally like the Ducati Red paint scheme a bit more, as it makes the bike look sportier.
Ducati Multistrada V2 Design
The Ducati Multistrada V2 follows the same design language as the Ducati Multistrada V4. With its sharp and aggressive lines, well-designed fairing and a clean-looking tail-section, the V2 looks quite appealing. From the front it looks tall and bulky thanks to its tall windscreen visor, and signature beak. From the side it looks proportionate and the dual tone paint scheme suits the overall look of this Italian adventure tourer.

Ducati Multistrada V2 Engine
The Ducati Multistrada V2 gets an all new 890cc V-twin motor which makes 115PS at 10,750rpm and 92.1Nm at 8,250rpm. This motor gets a IVT (Intake Variable Timing) system which has a valve clearance check interval of 45,000km. Other than this, the motor is also 9kg lighter than the previous iteration, weighing in at 54.4kg only.
Ducati Multistrada V2 Underpinnings
The Ducati Multistrada V2 uses an all new light weight aluminium frame. It uses a fully adjustable 45mm inverted fork and rear monoshock both offering 170mm of travel. The bike runs on a 19-inch front and a 17-inch rear alloy wheel setup with 120-section front and 170-section rear Pirelli Scorpion Trail 2 tyres. Other than this, the bike comes with an adjustable seat height of 830 to 850mm and the fuel tank capacity is 19 litres. The bike now weighs 202kg (kerb) – that makes it quite light. For reference, the KTM 390 Adventure weighs 182kg kerb.

Ducati Multistrada V2 Features
The Ducati Multistrada V2 comes packed with features including all LED lighting, a 5-inch TFT console, and five riding modes: Sport, Touring, Urban, Enduro, and Wet. It comes equipped with cornering ABS, traction control, wheelie control, engine brake control, and cruise control for enhanced safety and comfort. The V2 S variant also adds Ducati Skyhook semi-active suspension with a seat lowering functionality, along with a bidirectional quickshifter and Ducati Brake Light EVO for emergency braking alerts. Other highlights include keyless ignition, a USB charging port, adjustable seat height, and improved aerodynamics and comfort for long-distance touring. A lot of these features are the same as on the Multistrada V4, which increases the value-for-money quotient of the bike.

Ducati Multistrada V2 Competition
The Ducati Multistrada V2 competes with the Triumph Tiger 900 GT and the KTM 890 Adventure R, both of which are significantly more affordable than the Ducati Multristrada V2.
Pros & Cons
Good Things
- Looks similar to the bigger Multistrada V4
- Customisable seat height
- Semi-active suspension
Could Be Better
- Significantly more expensive than the competition
Ducati Multistrada V2 comparison with similar Bikes
Ducati Multistrada V2 Rs.18,88,000* Onwards | Rs.22,73,900* Onwards 4 Reviews | Rs.14,40,000* Onwards 7 Reviews | Rs.19,39,000* Onwards 4 Reviews | Rs.23,25,000* Onwards 5 Reviews | Rs.24,56,300* Onwards 2 Reviews | Rs.18,85,000* Onwards | Rs.12,95,800* Onwards 3 Reviews | Rs.17,23,600* Onwards |
| Mileage- | Mileage17.54 kmpl | Mileage21.27 kmpl | Mileage18.8 kmpl | Mileage20.83 kmpl | Mileage15.4 kmpl | Mileage20 kmpl | Mileage- | Mileage- |
| Engine890 cc | Engine1301 cc | Engine888 cc | Engine1160 cc | Engine1300 cc | Engine1158 cc | Engine659 cc | Engine349.7 cc | Engine449.6 cc |
| Power115.56 PS @ 10750 rpm | Power160.43 PS @ 9000 rpm | Power108 PS @ 9500 rpm | Power150 PS @ 9000 rpm | Power145.48 PS @ 7750 rpm | Power169.9 PS @ 10500 rpm | Power80.21 PS @ 9250 rpm | Power45 PS @ 9500 rpm | Power63.49 PS @ 9400 rpm |
| Top Speed- | Top Speed230 kmph | Top Speed202 kmph | Top Speed220 kmph | Top Speed225 kmph | Top Speed180 kmph | Top Speed198 kmph | Top Speed- | Top Speed- |
| Torque92 Nm @ 8250 rpm | Torque138 Nm @ 6500 rpm | Torque90 Nm @ 6850 rpm | Torque130 Nm @ 7000 rpm | Torque149 Nm @ 6500 rpm | Torque125 Nm @ 8750 rpm | Torque70 Nm @ 6500 rpm | Torque36 Nm @ 7000 rpm | Torque53.5 Nm @ 7500 rpm |
| Weight199 kg | Weight250 kg | Weight219 kg | Weight246 kg | Weight237 kg | Weight240 kg | Weight204 kg | Weight- | Weight- |
| Currently Viewing | Multistrada V2 vs 1290 Super Adventure S | Multistrada V2 vs Tiger 900 | Multistrada V2 vs Tiger 1200 | Multistrada V2 vs R 1300 GS | Multistrada V2 vs Multistrada V4 | Multistrada V2 vs Tuareg 660 | Multistrada V2 vs 350 EXC-F | Multistrada V2 vs Desmo450 MX |
Ducati Multistrada V2 News & Updates
Ducati Multistrada V2 Colours
Ducati Multistrada V2 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Ducati Red
Storm Green
Ducati Multistrada V2 Gallery
Ducati Multistrada V2 has 25 images, view picture gallery of Multistrada V2 .
Ask anything & get answer in 48 hours
Ducati Multistrada V2 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | 90° V2, 4 Valves Per Cylinder, Intake Variable Valves Timing System, Liquid Cooled |
| Displacement | 890 cc |
| Max Torque | 92 Nm @ 8250 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Hydraulically Controlled Slipper And Self-servo Wet Multiplate |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 96 mm |
| Stroke | 61.5 mm |
| Compression Ratio | 13.1:1 |
| Emission Type | BS6.2 |
| Caliper - Front | 4 Piston |
| Caliper - Rear | 2 Piston |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Navigation | Yes |
| Roadside Assistance | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Pass Switch | Yes |
| Riding Modes | Sports,Touring,Urban,Enduro |
| Traction Control | Yes |
| Power Modes | Yes |
| Quick Shifter | Yes |
| Windscreen | Yes |
| Additional Features | Wheelie Control, Engine Brake Control, Ducati Multimedia System |
| Passenger Footrest | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Adventure Tourer Bikes, Off Road Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Fuel Capacity | 19 L |
| Wheelbase | 1572.5 mm |
| Kerb Weight | 199 kg |
| Seat height | 830 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 265 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 115.56 PS @ 10750 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Type | Li-ion |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | 45 mm Fully Adjustable Mechanical Fork, Compression And Rebound Damping Manual Adjustment, Travel - 170 mm |
| Suspension Rear | Fully Adjustable Monoshock, Remote Spring Preload Adjustment, Aluminium Double-sided Swingarm, Travel - 170 mm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-120/70 ZR19, Rear :-170/60 ZR17 |
| Wheel Size | Front :-482.6 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Aluminium monocoque frame |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 2 Years |
| Roadside Assistance | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Navigation assist | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| Display Size | 5 Inch |
| Digital Display Type | TFT |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
- Console Features
Ducati Multistrada V2 Questions & answers
Ducati Multistrada V2 Latest Updates
The 2025 Ducati Multistada V2 is the new and updated version of their iconic sports-tourer. For the 2025 update, the bike has been completely reworked, with a new engine and chaisis. It is offered in 2 variants: the Multistrada V2 and the Multistrada V2 S
The Ducati Multistrada V2 and V2 S is powered by a new 890cc liquid-cooled V-twin engine which outputs 115. 5PS and 92. 1Nm.
The bike also gets a new redesigned chassis, which has reduced the bike’s weight by 18kg compared to the previous model. The bike is built on a new aluminium monocoque frame. The suspension setup consists of a 45mm inverted fork at the front and a monoshock.
On the base Multistrada V2, the suspension is mechanically adjustable, whereas on the V2 S it is electronically adjustable. Braking setup consists of a dual-320mm disc at the front and a 260mm disc at the rear, both featuring Brembo callipers.
The bike has electronic riding aids on offer such as, a traction control system, riding modes, wheelie control and the option to change the level of ABS intervention.
The Ducati Multistrada V2 is currently sold at a starting price of Rs 16,35,700 (ex-showroom). We expect the 2025 Multistrada V2 to be offered at a similar price range and is expected to be launched in February 2025.
Similar Bikes Like Ducati Multistrada V2
Rs.15,80,000* Onwards
Rs.19,59,200* Onwards
Rs.15,50,000* Onwards
Rs.15,40,000* Onwards
Ducati Multistrada V2 Price in India
- Nearby
- Popular
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Sahibabad | Rs.21,22,151* |
| Ghaziabad | Rs.21,22,151* |
| New Delhi | Rs.20,84,391* |
| Noida | Rs.21,22,151* |
| Muradnagar | Rs.21,22,151* |
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Bangalore | Rs.23,12,690* |
| Mumbai | Rs.21,62,028* |
| Pune | Rs.21,62,028* |
| Hyderabad | Rs.21,62,028* |
| Chennai | Rs.21,62,028* |
Trending Ducati Bikes
- Popular
- Upcoming
Ducati Panigale V4Rs 32,05,100* Onwards
Ducati Streetfighter V4Rs 28,68,600* Onwards
Ducati Scrambler 800Rs 10,65,200* Onwards
Ducati MonsterRs 12,95,000* Onwards
Ducati Multistrada V4Rs 24,56,300* Onwards


