13 Images
1 Colours
BMW F 450 GS STD
Key Specs & Features of F 450 GS STD
| Engine | 420 cc |
| Power | 47.58 PS |
| Torque | 43 Nm |
| Kerb Weight | 178 kg |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
- ABS Dual Channel
- Switchable ABS
- DRLs
- Mobile Connectivity Bluetooth
- Riding Modes Rain,Road,Enduro
- Traction Control
- Navigation
- Service Due Indicator
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
| Navigation assist | Yes |

The Racing Blue Metallic colour looks properly premium

Easy Ride Clutch in the top variant should make it easier to control at low speeds

Heated grips are standard
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- Stand Out Features
BMW F 450 GS STD Latest Updates
BMW F 450 GS STD Price: The price of the BMW F 450 GS STD in Delhi is Rs 4,70,000 (Ex-showroom). To know more about the BMW F 450 GS STD images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
BMW F 450 GS STD Colours: This variant is available in 1 colours: Cosmic Black.
BMW F 450 GS STD Engine and Transmission: It is powered by 420 cc engine and puts a power of 47.58 PS . Torque remains at 43 Nm .
BMW F 450 GS STD vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Royal Enfield Himalayan 450 Base, which is priced at Rs 3,55,401, KTM 390 Adventure X STD, which is priced at Rs 3,94,608 and Honda NX500 Standard, which is priced at Rs 7,10,899.
BMW F 450 GS STD Price
| Ex-Showroom Price | Rs.4,70,000 |
| RTO | Rs.37,600 |
| Bike Insurance | Rs.25,214 |
| On-Road Price in delhi | Rs.5,32,814 |
BMW F 450 GS Colours
BMW F 450 GS STD is available in the following colours in India. View all F 450 GS STD, F 450 GS Exclusive, F 450 GS Trophy images with different colour options on BikeDekho.
Cosmic Black
BMW F 450 GS STD Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | 2-Cylinder Inline, DOHC, Liquid-cooled Engine |
| Displacement | 420 cc |
| Max Torque | 43 Nm @ 6750 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Slipper Clutch |
| Gear Box | 6 Speed |
| Emission Type | BS6.2 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Connectivity | Bluetooth |
| Navigation | Yes |
| Call/SMS Alerts | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Body Graphics | Yes |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Switchable ABS | Yes |
| Service Due Indicator | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Riding Modes | Rain,Road,Enduro |
| Traction Control | Yes |
| Additional Features | Dynamic Engine Brake Control, On-Board Computer, Cornering ABS |
| Passenger Footrest | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Real Time Mileage Indicator | Yes |
| Exhaust Heat Shield | Yes |
| Hazard Lights | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Adventure Tourer Bikes |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 869 mm |
| Length | 2161 mm |
| Height | 1210 mm |
| Fuel Capacity | 14 L |
| Fuel Reserve | 2.5 L |
| Wheelbase | 1465 mm |
| Kerb Weight | 178 kg |
| Seat height | 845 mm |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grab Rail | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Projector Headlights | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 310 mm |
| Rear Brake Diameter | 240 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 165 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 47.58 PS @ 8750 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Capacity | 12V / 8AH |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Upside Down Fork |
| Suspension Rear | Monoshock With Travel-Dependent Damping (WAD), Rebond and Pre-load Adjustable |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-100/90-19,Rear :-130/80-17 |
| Wheel Size | Front :-482.6 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Steel tube frame with load-bearing engine, steel tube sub-frame |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 3 Years |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Calls & Messaging | Yes |
| Navigation assist | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| Display Size | 6.5 Inch |
| Digital Display Type | TFT |
| Gear Indicator | Yes |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| High beam indicator | Yes |
| Malfunction Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
- Console Features
Compare Variants of BMW F 450 GS
BMW F 450 GS STD Images and Videos
- Images
- Videos
BMW F 450 GS Revealed! Vs Himalayan 450 vs KTM 390 Adventure | EICMA 2025
BMW F 450 GS STD User Reviews
- All (6)
- Power (3)
- Looks (3)
- Torque (2)
- Price (2)
- Color (1)
- Engine (1)
- More...
- Latest
- Most Helpful
- good vehicle high waiting periodI went to the BMW Bengaluru showroom, they are not even accepting booking and the vehicle already has 8 months waiting period which is very high for a made in India bike other than that very good looking and stylish bike with ERC clutch. Very easy to maintain in the city and bumper to bumper traffic conditions.Read More3 6
- BMw F 450 Gs is best in segmentBMW F 450 Gs is amazing bike. I mean spaciously trophy variant is amazing. I just booked it (BMW F 450 gs). I think this is best bike under 10 lakh. Power, road presence, torque every thing is just wow. Of road capabilities are promising. BMW know for their tech and engineering. In short this is one of the finest offer .Read More6 4
- Excited for the bike to be launchedI am desperately waiting for the bike the headlight looks very interesting. I got chills when I saw the bike's introduction video. the color scheme is perfect. the TFT display makes it look more futuristic. the power output of the bike will be crazy, especially on the trails, I hope the bike has good low-end torque which can help in the trails. although this bike is a big competitor of the Himalayan the BMW F 450 GS will be priced aggressively, at the end of the day it is a BMW. At the end of the day I'm just waiting for the bike to be launched and I get to see the bike in person.Read More14 4
- Adventure Bike/Touring bikeBest adventure bike in 450 categories bike Love to see this bike in India soon More Power and and better comfort sone4 4
- I feel thrilled with the design & looksI feel thrilled with the view of F 450 GS. I am eagerly awaiting the launch as it would be my dream bike that I can book on day one of launch!! 😄5 1
- The craziest look for 450ccThe craziest look for 450cc category adventure bike, Waiting for its launch in india. Hope it's price will be below 5 lakh.7
Top 10 Bikes in India
Royal Enfield Hunter 350Rs1,59,558* Onwards
Royal Enfield Continental GT 650Rs4,03,511* Onwards
Royal Enfield Bullet 350Rs1,92,223* Onwards
Royal Enfield Classic 350Rs2,12,064* Onwards
TVS RaiderRs95,611* Onwards
TVS Apache RTR 160Rs1,35,336* Onwards
Honda SP 125Rs1,04,055* Onwards
Yamaha R15 V4Rs1,96,355* Onwards
Hero Splendor PlusRs89,957* Onwards
TVS RoninRs1,48,742* Onwards
BMW F 450 GS Competitors
Rs.3,05,736* Onwards
Rs.3,43,250* Onwards
Rs.6,33,180* Onwards
Rs.3,97,235* Onwards
Rs.3,78,405* Onwards
BMW F 450 GS News
BMW Showrooms in Delhi
- Lutyens Motorrad
10-A, Ring Road, Lajpat Nagar-IV, Delhi, 110024
- Lutyens BMW Motorrad-Okhla Phase 1
F 2/10, Pocket F, Okhla Phase I, Okhla Industrial Estate, Delhi, 110020
- Lutyens BMW Motorrad-Industrial Area Phase-2
A-21/19, Block A, Nariana Industrial Area Phase-2, Delhi, 110028
Users Also Viewed
- BMW F 450 GS
- Specifications
- User Reviews
- Bikes Loan EMI
- Dealers
More Bike Options to Consider
Trending BMW Bikes
- Popular
- Upcoming
