Discontinued on Apr, 2020
BMW G 310 GS BS4
Rs.3,49,000*
Last recorded price in 2020 Delhi
Latest Benelli Bike was launched on May 2025
BMW G 310 GS BS4 Price
The following details are indicative and subject to change.
| BMW G 310 GS BS4 ABS BS4 143 kmph313 cc DISCONTINUED | ₹3,49,000 |
Explore Similar Bikes
Rs.3,05,736* Onwards
Rs.2,45,984* Onwards
Rs.2,80,905* Onwards
Rs.3,43,250* Onwards
Rs.2,89,534* Onwards
Rs.2,75,000* Onwards
Rs.3,97,235* Onwards
Rs.3,78,405* Onwards
BMW G 310 GS BS4 Key Specs & Features
| Engine | 313 cc |
| Power | 33.9 PS |
| Torque | 28 Nm |
| Kerb Weight | 169.5 kg |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
- ABS Dual Channel
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Fuel gauge
- Tachometer Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
View More Specifications
BMW G 310 GS BS4 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Single cylinder, 4-valves, Water-cooled DOHC engine |
| Displacement | 313 cc |
| Max Torque | 28 Nm @ 7500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Mechanically operated multi disc wet clutch |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 80 mm |
| Stroke | 62.1 mm |
| Compression Ratio | 10.9:1 |
| Emission Type | bs4 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Body Graphics | Yes |
| Clock | Yes |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Acceleration (0-100 Kmph) | 7.57s |
| Quarter Mile | 15.72 s @ 133.64 kmph |
| Roll-ons (30-70 kmph) | 4.25s |
| Roll-ons (40-80 kmph) | 5.23s |
| Braking (60-0 Kmph) | 20.02 m |
| Braking (80-0 Kmph) | 33.47 m |
| Braking (100-0 Kmph) | 51.60 m |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Adventure Tourer Bikes |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 880 mm |
| Length | 2075 mm |
| Height | 1230 mm |
| Fuel Capacity | 11 L |
| Fuel Reserve | 1 L |
| Wheelbase | 1420 mm |
| Kerb Weight | 169.5 kg |
| Total Weight | 345 kg |
| Load Carrying Capacity | 175.5 kg |
| Seat height | 835 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Halogen |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Alternator | 308 W |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 300 mm |
| Rear Brake Diameter | 240 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| 0-100 Kmph (sec) | 7.57s |
| Top Speed | 143 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 33.9 PS @ 9500 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Upside Down Fork , Ø 41 mm |
| Suspension Rear | Cast aluminium dual swing arm, central spring strut, spring pre-load adjustable |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-110/80-R19, Rear :- 150/70-R17 |
| Wheel Size | Front :-482.6 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Cast Aluminium |
| Frame | Tubular spaceframe |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Did you find this information helpful?
Trending Benelli Bikes
- Popular
- Upcoming
Benelli TRK 502Rs 6,62,000* Onwards
Benelli 502 CRs 5,80,000* Onwards
Benelli Leoncino 500Rs 5,60,000* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

