18 Images
2 Colours
Yamaha FZS-FI V3 Matte Red And Matte Grey
Key Specs & Features of FZS-FI V3 Matte Red And Matte Grey
| Engine | 149 cc |
| Power | 12.4 PS |
| Torque | 13.3 Nm |
| Mileage | 49.31 kmpl |
| Kerb Weight | 134 kg |
| Brakes | Double Disc |
- ABS Single Channel
- DRLs
- Mobile Connectivity Bluetooth
- LED Tail Light
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Tachometer Digital

LCD instrument console that gives good visibility in all lighting conditions

Smooth engine that provides great mileage

Large and comfortable single piece seat that can accommodate riders of all sizes
- Key Specs
- Top Features
- Stand Out Features
Yamaha FZS-FI V3 Matte Red And Matte Grey Latest Updates
Yamaha FZS-FI V3 Matte Red And Matte Grey Price: The price of the Yamaha FZS-FI V3 Matte Red And Matte Grey in Delhi is Rs 1,12,693 (Ex-showroom). To know more about the Yamaha FZS-FI V3 Matte Red And Matte Grey images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
Yamaha FZS-FI V3 Matte Red And Matte Grey mileage : It returns a certified mileage of 49.31 kmpl.
Yamaha FZS-FI V3 Matte Red And Matte Grey Colours: This variant is available in 2 colours: Matte Red ,Matte Grey.
Yamaha FZS-FI V3 Matte Red And Matte Grey Engine and Transmission: It is powered by 149 cc engine and puts a power of 12.4 PS . Torque remains at 13.3 Nm .
Yamaha FZS-FI V3 Matte Red And Matte Grey vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Bajaj Pulsar N160 Single Channel Single Seat, which is priced at Rs 1,36,076, Bajaj Pulsar NS200 Single Channel, which is priced at Rs 1,60,913 and Hero Xtreme 125R IBS, which is priced at Rs 1,06,724.
Yamaha FZS-FI V3 Matte Red And Matte Grey Price
| Ex-Showroom Price | Rs.1,12,693 |
| RTO | Rs.9,015 |
| Bike Insurance | Rs.6,691 |
| On-Road Price in delhi | Rs.1,28,399 |
Yamaha FZS-FI V3 Colours
Yamaha FZS-FI V3 Matte Red And Matte Grey is available in the following colours in India. View all FZS-FI V3 Matte Red And Matte Grey, FZS-FI V3 Dark Knight images with different colour options on BikeDekho.
Matte Red
Matte Grey
Yamaha FZS-FI V3 Mileage
Yamaha FZS-FI V3 Matte Red And Matte Grey gives a mileage of 55.42 kmpl in highway, as tested by our experts.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 49.31 kmpl |
Yamaha FZS-FI V3 Matte Red And Matte Grey Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Air cooled, 4-stroke, SOHC, 2-valve |
| Displacement | 149 cc |
| Max Torque | 13.3 Nm @ 5500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet, multi-disc |
| Gear Box | 5 Speed |
| Bore | 57.3 mm |
| Stroke | 57.9 mm |
| Compression Ratio | 9.6 : 1 |
| Emission Type | bs6-2.0 |
| Gear Shifting Pattern | 1 Down 4 Up |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Caliper - Front | 2 Piston |
| Caliper - Rear | 1 Piston |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Bluetooth Connectivity | Bluetooth |
| Call/SMS Alerts | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | ECO Indicator, Side Stand Engine Cut Off Switch |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Additional Features | ECO Indicator, Side Stand Engine Cut Off Switch |
| Passenger Footrest | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Display | Yes |
| Saree Guard | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| City Mileage | 49.31 kmpl |
| Highway Mileage | 55.42 kmpl |
| Overall Mileage | 49.31 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Sports Bikes |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 780 mm |
| Length | 1990 mm |
| Height | 1080 mm |
| Fuel Capacity | 13 L |
| Fuel Reserve | 2 L |
| Saddle Height | 790 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Wheelbase | 1330 mm |
| Kerb Weight | 134 kg |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grab Rail | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| DRLs | Yes |
| LED Taillights | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 282 mm |
| Rear Brake Diameter | 220 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 28 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 28 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 28 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 28 psi |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 115 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 12.4 PS @ 7250 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic fork |
| Suspension Rear | 7-Step Adjustable Monocross Suspension |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Single Channel |
| Tyre Size | Front :-100/80-17 Rear :-140/60-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Diamond Type |
| Tyre Type | Tubeless |
| 1st Service | 1000 Kms/30 Days |
| 2nd Service | 4000 Kms/150 Days |
| 3rd Service | 7000 Kms/270 Days |
| 4th Service | 10000 Kms |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Vehicle Warranty | 2 Years or 30,000 Km |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Calls & Messaging | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| Digital Display Type | LCD Connectivity |
| No. of Tripmeters | 2 |
| Stand Alarm | Yes |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| High Beam Indicator | Yes |
| Malfunction Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- What’s Included
- App Features
- Console Features
Compare Variants of Yamaha FZS-FI V3
Yamaha FZS-FI V3 Matte Red And Matte Grey Images and Videos
- Images
- Videos
Yamaha FZ-S FI Version 4.0, FZ-X, R15 V4 And MT-15 V2 Update Launched | Traction Control, TFT Screen
Yamaha FZS-FI V3 Matte Red And Matte Grey User Reviews
- All (217)
- Comfort (86)
- Mileage (84)
- Performance (80)
- Looks (70)
- Engine (50)
- Experience (41)
- More...
- Latest
- Best performance and good mileage,Best performance and good mileage, comfortable bike in the segment & looking vise very stylish bike Sporty look bike , very premium bike , performance is very good and powerful engine so it reach quickly archived top Speed and value for the money in this bike, design also very nice great look sensor option superRead More1
- PerformanceBest bike in the world. Best milege best performance and good aerodynamic design Mileage average 45 kilometer per hour.. But co pilot not comfortable in this vehicle yamaha engine long life durable.. Yamaha is trust.. Top speed 155 kilometer 155 cc Liquid cool engine Service cost affordable easy maintenanceRead More
- 5 Star rating BikeIts really to good and milage wise condition wise next level and its very comfortable for married couple. In 2024 the best bike is FZ S V3. And MaMaintenance wise also its very nice and even there is no high coast for maintenance so its better to choose Fz s v3 bike. And its very comfortable to ride in hard road's also.Read More
- Yamaha FZ S v3I bought this bike in 2021 it give mileage upto 50 km per litre, and it's maintenance cost is very low wonderful and comfortable ,it comes with powerful head light along with yellow light is placed under the low beam light suspension is good if you bend your bike to 90 degree it will off for safety purpose.Read More
- Good friendThis is my first bike i bought initial time i was have some bad feeling but once i travel along with bkie it was my best comfort and good soul..best way to express my touch with this bike it was wonderful memories i had along with my bike...when being with my bike it was wonderful feeling..i have short name to bike was mbros...Read More
- Bike colour and performanceBike colour and performance was good and also looking was good and it's part easy to available in market.
Top 10 Bikes in India
Royal Enfield Continental GT 650Rs4,03,511* Onwards
Royal Enfield Hunter 350Rs1,59,558* Onwards
Royal Enfield Bullet 350Rs1,88,726* Onwards
Royal Enfield Classic 350Rs2,12,537* Onwards
TVS RaiderRs94,666* Onwards
Honda SP 125Rs1,04,055* Onwards
Hero Splendor PlusRs90,570* Onwards
TVS Apache RTR 160Rs1,34,841* Onwards
Yamaha R15 V4Rs1,93,673* Onwards
TVS RoninRs1,47,645* Onwards
FZS-FI V3 Competitors
Rs.1,16,142* Onwards
Rs.1,32,962* Onwards
Rs.90,800* Onwards
Rs.94,188* Onwards
Rs.1,10,896* Onwards
Yamaha FZS-FI V3 News
Yamaha Showrooms in Delhi
- Shyam Sunder Babbar-Shahdara
488/12, Damodar Park, Dilshad Garden0 Shahdara, Delhi, 110095
- Shiva Motors - Jyoti Nagar
E-11, Main 100 Feet Road,West Jyoti Nagar, Shahdara, Delhi, 110094
- Prime Automation-East Krishna Nagar
Block E C-42,Swami Dayanand Marg,East Krishna Nagar, Delhi, 110051
- Asco Motors-Patparganj
Plot No-492,Patparganj Industrial Area,Patparganj , Delhi, 110092
- Shiva Motors
Plot No F-671, Main Wazirabad Road, Khajuri Khas, Delhi., 110094
Yamaha FZS-FI V3 is Featured in
Users Also Viewed
More Bike Options to Consider
Trending Yamaha Bikes
- Popular
- Upcoming
