Discontinued on Apr, 2016
Yamaha FZ-S (V 2.0)
Rs.75,993*
Last recorded price in 2016 Delhi
Latest Yamaha Bike was launched on March 2026
Yamaha FZ-S (V 2.0) Price
The following details are indicative and subject to change.
| ย | ||
|---|---|---|
| FZ-S (V 2.0) STD 111 kmph50 Kmpl150 cc DISCONTINUED | โน75,993 | ย |
Explore Similar Bikes
Rs.82,860* Onwards
Rs.56,950* Onwards
Rs.87,255* Onwards
Rs.94,188* Onwards
Rs.88,528* Onwards
Rs.76,177* Onwards
Rs.90,800* Onwards
Rs.58,977* Onwards
Yamaha FZ-S (V 2.0) Key Specs & Features
| Engine | 150 cc |
| Power | 13.8 PS |
| Torque | 13.6 Nm |
| Mileage | 50 Kmpl |
| Kerb Weight | 135 Kgs |
| Brakes | Disc |
- ABS Dual Channel
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Fuel gauge
- Tachometer Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
View More Specifications
Yamaha FZ-S (V 2.0) User Reviews
Based on16 User Reviews
Write a Review & Win โน5000
Popular Mentions
- All (16)
- Mileage (10)
- Performance (5)
- Comfort (5)
- Looks (4)
- Maintenance (4)
- Experience (3)
- More...
- Latest
- My first Yamaha BikeYamaha FZS V2.0 is my first bike and I am quite happy with the overall experience. It is indeed an good looking 150cc bike in its segment. I was satisfied with Yamaha service center as well. Talking about the mileage of the bike I got around 35 km/l and on city rides around 28 km/l. This varies according to your riding style because I ride a little aggressively. Overall I am satisfied with this bike.Read More1
- A Good RideIt's a combination of performance, comfort and design makes it a standout in its category. Whether you are commuting to work or going to a bike trip, this bike is sure to enhance your riding experience. Very low maintenance and a good mileage is the key. All the services were on time and on authorized Yamaha stores.Read More
- Good conditionAfter 7 years also city mileage is 50, regular maintenance, price 60K, I'm relocating to other location so urgent sale.
- Haven't Encountered Any IssuesSince the day I bought this machine, I haven't encountered any issues. I've enjoyed many years of good times with this bike. Its style, mileage, and pickup are among its main unique selling points (USPs).Read More
- Excellent PerformanceThe engine performance of this bike is excellent, complemented by good safety features. It maintains excellent balance even at high speeds and is easy to ride.
- Awesome BikeIt's a special edition bike, its pickup is good and gives great mileage. While riding this bike feels comfortable, overall, it's an awesome bike.
- Yamaha FZ-S V2 Is A Wonderful Bike For RidingThis is a wonderful bike for riding, and the maintenance cost is super. The mileage, performance, and road grip are excellent.
- Amazing bike. Looks very differentAmazing bike. Looks very different, standing against other bikes. Performance isn't excellent and low maintenance. Stylish and masculine.
- This bike is really good.This bike is really good. its safety features are also good and that's the mileage is really awesome. So I say everyone should buy this bike.
- Overall A Complete Package.Overall nice and satisfying bike with good mileage, the speed which is quite enough and also the design of the bike is killer in looks which makes this bike fascinating.
- View All Yamaha FZ-S (V 2.0) Reviews
Yamaha FZ-S (V 2.0) Mileage
The ARAI claimed mileage of Yamaha FZ-S (V 2.0) is 50 Kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 50 Kmpl |
Ask anything & get answer in 48 hours
Yamaha FZ-S (V 2.0) Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | 4 Stroke, Air Cooled, SOHC, 2-Valve |
| Displacement | 150 cc |
| Max Torque | 13.6 Nm @ 6000 rpm |
| Cooling System | Air Cooled |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Clutch | Wet, Multiple-Disc |
| Ignition | CDI |
| Gear Box | 5 Speed |
| Bore | 58 mm |
| Stroke | 57.9 mm |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Standard |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Pass Switch | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| ARAI Mileage | 50 Kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 770 mm |
| Length | 2075 mm |
| Height | 1090 mm |
| Fuel Capacity | 12 Ltrs |
| Fuel Reserve | 1 Ltr |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Wheelbase | 1334 mm |
| Kerb Weight | 135 Kgs |
| Seat height | 790 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | 12 V, 35/35W |
| Taillight | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 111 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 13.8 bhp @ 7500 rpm |
| Battery Type | Lead Acid |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Monocross |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-100/80 - 17, Rear :-140/60 - 17 |
| Wheel Size | Front :-17 inch, Rear :-17 inch |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Diamond |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Yamaha FZ-S (V 2.0) Questions & answers
Q) I need this bike spare parts
By Bikedekho Experts on 5 Oct 2023
A) For that, we'd suggest you to please visit the nearest authorized service center... Read More
Reply on this answerView all Answer
Questions
Did you find this information helpful?
Trending Yamaha Bikes
- Popular
- Upcoming
- Series
Yamaha R15 V4Rs 1,71,100* Onwards
Yamaha XSR 155Rs 1,49,990* Onwards
Yamaha MT 15 Version 2.0Rs 1,62,800* Onwards
Yamaha 2025 FZ-S FiRs 1,28,600* Onwards
Yamaha FZS-FI V3Rs 1,12,693* Onwards
Yamaha FZ-FI Version 3.0Rs 1,10,600* Onwards
Yamaha FZS-FI V3Rs 1,12,693* Onwards
Yamaha FZ XRs 1,23,910* Onwards
Yamaha FZS-FI V4Rs 1,19,846* Onwards
Yamaha 2025 FZ-S FiRs 1,28,600* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
ร
We need your city to customize your experience

