Odysse Electric E2Go
Odysse Electric E2Go Price
| E2Go Lite 25 km/Hr60 km/charge3.5-4 Hr | ₹71,100 | ||
| E2Go Plus 25 km/Hr100 km/charge4 Hr | ₹81,400 | ||
| E2Go Pro 25 km/Hr130 km/charge4 Hr | ₹94,100 |
Odysse Electric E2Go Key Specs & Features
| Range | 60 km/charge |
| Battery Capacity | 1.68 Kwh |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Motor Power | 250 W |
| Motor | BLDC |
| Brakes | Disc |
- Charging Point
- Keyless Ignition
- Clock Digital
- Speedometer Digital
- Tripmeter Digital
| Anti theft alarm | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- All Specifications
Odysse Electric E2Go comparison with similar Scooters
Odysse Electric E2Go Rs.71,100* Onwards 2 Reviews | Rs.88,250* Onwards 5 Reviews | Rs.91,399* Onwards 2 Reviews | Rs.84,999* Onwards 103 Reviews | Rs.59,999* Onwards 41 Reviews | Rs.69,990* Onwards 75 Reviews | Rs.81,669* Onwards 10 Reviews | Rs.83,300* Onwards 129 Reviews | Rs.89,999* Onwards 4 Reviews |
| Riding Range60 km/charge | Riding Range86 km/charge | Riding Range113 km/charge | Riding Range108 km/charge | Riding Range146 km/charge | Riding Range110 km/charge | Riding Range75-100 km/charge | Riding Range89 km/charge | Riding Range85 km/charge |
| Battery Capacity1.68 Kwh | Battery Capacity1.8 Kwh | Battery Capacity2.5 Kwh | Battery Capacity2 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2.3 Kwh | Battery Capacity1.56 Kwh | Battery Capacity2 Kwh | Battery Capacity2.3 Kwh |
| Power250 W | Power1.8 kW | Power- | Power7 kW | Power3 kW | Power2.2 kW | Power249 W | Power1.2 kW | Power2.4 kW |
| Charging Time3.5-4 Hr | Charging Time- | Charging Time3.45 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time5 Hr | Charging Time6 Hr | Charging Time4.5 Hr | Charging Time6 Hr |
| Top Speed25 km/Hr | Top Speed68 km/Hr | Top Speed55 km/Hr | Top Speed101 km/Hr | Top Speed70 km/Hr | Top Speed50 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed48 km/Hr | Top Speed65 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- |
| Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeHub Motor | Motor TypeMid Drive IPM | Motor Type- | Motor TypeBLDC | Motor TypeBrushless DC | Motor TypeBLDC | Motor Type- |
| Weight- | Weight101 kg | Weight107 kg | Weight105 kg | Weight- | Weight96 kg | Weight62 kg | Weight93 kg | Weight108 Kg |
| Currently Viewing | E2Go vs Orbiter | E2Go vs Chetak C2501 | E2Go vs S1 X | E2Go vs S1 Z | E2Go vs E Luna | E2Go vs Jaunty-3W | E2Go vs Optima | E2Go vs Magnus Grand |
- Running CostRs. /kms
- Saving per monthRs.
Odysse Electric E2Go Colours
Odysse Electric E2Go is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Combat Red
Scarlet Red
Azure Blue
Scarlet Red
Teal Green
Combat Blue
Matte Black
Yellow
Odysse Electric E2Go Gallery
Odysse Electric E2Go has 11 images, view picture gallery of E2Go .
Test Rides Available
- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

Odysse Electric E2Go User Reviews
- All (2)
- Speed (1)
- Comfort (1)
- Price (1)
- Mileage (1)
- Latest
- My Odysse e2go plus!I have brought it last month I'm using it daily for about 30 km depending upon my observation it worth to by at this price. Since I brought there is no issues about digital meter body panel comfort. Initially I faced some range issue because digital meter and actual range is vary so that rider cannot get the actual range and he has pull the bike. But someone told me that ev has to complete charge and discharge fully atlist 5 to 6 times to regulate the controller and now there is no issues at all. Happy with it.Read More
- Good for students and old peopleOverall it's good for students and old age people it's top speed is 48km/h and mileage is 60 km and nice
- View All Odysse Electric E2Go Reviews
Odysse Electric E2Go Range
The ARAI claimed range of Odysse Electric E2Go is 60 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 60 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
Odysse Electric E2Go Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Keyless Ignition | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Additional Features Of Variant | Reverse gear |
| Seat Type | Single |
| Clock | Digital |
| Underseat storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Clock | Digital |
| Riding Modes | Yes |
| Additional Features | Reverse gear |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Additional Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 1.68 Kwh |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 60 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Spring Hydraulic |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Drum |
| Tyre Size | " Front :-3.00-10, Rear :-3.00-10" |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Vehicle Warranty | 3 Years |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What’s Included
- App Features
Odysse Electric E2Go Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) You may click on the link and select your city accordingly for dealership ... Read More
A) The price which is shown on the website from different cities give an ... Read More
A) The E2Go scooters offer a top speed of 25kmph.
A) For this, we would suggest you to get in touch with the brand directly or visit ... Read More
Best Electric Scooters
- Popular
- Upcoming
Odysse Electric E2Go Latest Updates
Odysse Electric Motors has launched two new low-speed scooters: E2Go and the E2Go Lite. The E2Go has a lead acid battery whereas the E2Go Lite uses a lithium-ion battery. Odysse Electric wants to serve the youth and women based customer group with the two new scooters.
Odysse E2Go Price
Pricing for the E2Go is set to Rs 52,999 with the E2Go Lite retailing at Rs 63,999 (ex-showroom, Delhi). Both e-scooters are available across 9 Odysse dealerships in India.
Odysse E2Go Features
Feature-wise, the E2Go e-scooters are loaded. You get three riding modes, reverse function, keyless ignition, anti-theft motor lock, and USB charging. The E2Go also gets an LCD instrument console. The scooter also features an LED headlight with DRLs, and handlebar-mounted turn indicators.
Odysse E2Go Motor
The Odysse E2Go and E2Go Lite are powered by a 250 watt, 60V BLDC motor with a top speed of 25kmph. The E2Go is powered by a 28AH lead acid battery that takes five hours to charge whereas the E2Go Lite gets a 25AH lithium-ion battery that can be charged to 100% in four hours. Moreover, the E2Go’s lithium-ion battery is portable and gets 3 years of warranty.
Odysse E2Go Suspension and Brakes
The E2Go and E2Go Lite get telescopic forks and dual-spring hydraulic shocks at the rear. Braking is done by a disc brake at the front and a drum brake at the rear.
Odysse E2Go Competitors
The Odysse E2Go rivals the Eeve Ahava, Eeve Atreo and Hero Electric Dash. Price-wise, the E2Go also goes against the petrol-powered Bajaj CT 100 and the Scooty Pep Plus.
Odysse Electric E2Go Brochure
Odysse Electric E2Go Price in India
Trending Odysse Electric Scooters
Odysse Electric Racer NeoRs 52,000* Onwards
Odysse Electric SnapRs 79,999* Onwards
Odysse Electric TrotRs 99,999* Onwards
Odysse Electric V2Rs 77,250* Onwards
Odysse Electric HawkRs 99,400* Onwards

