Odysse Electric V2
Odysse Electric V2 Price
| V2 STD 25 km/Hr75 km/charge3.5 Hr | ₹77,250 | ||
| V2 Plus 25 km/Hr150 km/charge3.5 Hr | ₹1,00,450 |
Odysse Electric V2 Key Specs & Features
| Range | 75 km/charge |
| Battery Capacity | 1.3 Kwh |
| Kerb Weight | 75 kg |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Motor Power | 250 W |
| Brakes | Double Disc |
- Speedometer Digital
- Tripmeter Digital
| Anti theft alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- All Specifications
Odysse Electric V2 comparison with similar Scooters
Odysse Electric V2 Rs.77,250* Onwards 1 Reviews | Rs.88,250* Onwards 5 Reviews | Rs.91,399* Onwards 2 Reviews | Rs.84,999* Onwards 103 Reviews | Rs.59,999* Onwards 41 Reviews | Rs.69,990* Onwards 75 Reviews | Rs.81,669* Onwards 10 Reviews | Rs.83,300* Onwards 129 Reviews | Rs.89,999* Onwards 4 Reviews |
| Riding Range75 km/charge | Riding Range86 km/charge | Riding Range113 km/charge | Riding Range108 km/charge | Riding Range146 km/charge | Riding Range110 km/charge | Riding Range75-100 km/charge | Riding Range89 km/charge | Riding Range85 km/charge |
| Battery Capacity1.3 Kwh | Battery Capacity1.8 Kwh | Battery Capacity2.5 Kwh | Battery Capacity2 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2.3 Kwh | Battery Capacity1.56 Kwh | Battery Capacity2 Kwh | Battery Capacity2.3 Kwh |
| Power250 W | Power1.8 kW | Power- | Power7 kW | Power3 kW | Power2.2 kW | Power249 W | Power1.2 kW | Power2.4 kW |
| Charging Time3.5 Hr | Charging Time- | Charging Time3.45 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time5 Hr | Charging Time6 Hr | Charging Time4.5 Hr | Charging Time6 Hr |
| Top Speed25 km/Hr | Top Speed68 km/Hr | Top Speed55 km/Hr | Top Speed101 km/Hr | Top Speed70 km/Hr | Top Speed50 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed48 km/Hr | Top Speed65 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- |
| Motor Type- | Motor TypeBLDC | Motor TypeHub Motor | Motor TypeMid Drive IPM | Motor Type- | Motor TypeBLDC | Motor TypeBrushless DC | Motor TypeBLDC | Motor Type- |
| Weight75 kg | Weight101 kg | Weight107 kg | Weight105 kg | Weight- | Weight96 kg | Weight62 kg | Weight93 kg | Weight108 Kg |
| Currently Viewing | V2 vs Orbiter | V2 vs Chetak C2501 | V2 vs S1 X | V2 vs S1 Z | V2 vs E Luna | V2 vs Jaunty-3W | V2 vs Optima | V2 vs Magnus Grand |
- Running CostRs. /kms
- Saving per monthRs.
Odysse Electric V2 Colours
Odysse Electric V2 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Pearl White
Radiant Red
Carbon Black
Sapphire Blue
Pista
Pastel Peach
Odysse Electric V2 Gallery
Odysse Electric V2 has 9 images, view picture gallery of V2 .
Test Rides Available
- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

Odysse Electric V2 User Reviews
- All (1)
- Maintenance (1)
- Mileage (1)
- Seat (1)
- Comfort (1)
- Latest
- Great VehicleThe vehicle operates extremely smoothly, equipped with intelligent features that I adore. While the seating comfort fell slightly short of my expectations, the mileage is impressive. Charging takes approximately 3 hours and 45 to 50 minutes. The standout features include an anti-theft system and the scooter's connectivity through a mobile app. I truly appreciate the ability to remotely manage the scooter for safe and responsible usage, which ultimately reduces maintenance costs.Read More
- View All Odysse Electric V2 Reviews
Odysse Electric V2 Range
The ARAI claimed range of Odysse Electric V2 is 75 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 75 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
Odysse Electric V2 Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 2 |
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Seat Type | Single |
| Underseat storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 700 mm |
| Length | 1820 mm |
| Height | 1130 mm |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Wheelbase | 1340 mm |
| Kerb Weight | 75 kg |
| Load Carrying Capacity | 150 Kg |
| Additional Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 1.3 Kwh |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 75 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Heavy Spring loaded |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Tyre Size | Front :-90/90 -12, Rear :-3.00 -10 |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm,Rear :-254 mminch |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
- App Features
Odysse Electric V2 Questions & answers
Best Electric Scooters
- Popular
- Upcoming
Odysse Electric V2 Latest Updates
Odysse has launched two new electric scooters, the V2 and the V2+ for the Indian market.
Both the scooters get a 250 Watt motor, propelling them to a claimed top speed of 25kmph. This means they will not require a license to ride.
While the V2 has a claimed range of 75km between charges, the V2+ claims a range of 150km per charge. That said, both the scooters get a 3. 5 hour charging time. The main difference between the V2 and V2+ is that the V2 gets a 1. 3kWh battery capacity while the V2+ gets a 2. 6kWh unit.
The other features include a keyless operation, LED lighting all around and a reverse mode. The ground clearance is a healthy 180mm and the kerb weight is a very manageable 75kg.
Disc brakes take care of the braking duties at the front while there’s a drum brake at the rear. Both the scooters come shod with a 12-inch wheel at the front and a 10-incher at the rear and they both are available in a total of six colours.
The V2 has been priced at Rs 75,000 whereas the V2+ retails at Rs 97,500 (ex-showroom Delhi). Meanwhile online bookings for the scooters have already commenced for Rs 2,000.
Similar Scooters Like Odysse Electric V2
Rs.86,999* Onwards
Rs.84,443* Onwards
Rs.69,499* Onwards
Rs.59,999* Onwards
Rs.60,073* Onwards
Rs.64,360* Onwards
Rs.74,999* Onwards
Rs.64,993* Onwards
Rs.60,888* Onwards
Rs.64,888* Onwards
Odysse Electric V2 Brochure
Odysse Electric V2 Price in India
Trending Odysse Electric Scooters
Odysse Electric Racer NeoRs 52,000* Onwards
Odysse Electric SnapRs 79,999* Onwards
Odysse Electric TrotRs 99,999* Onwards
Odysse Electric E2GoRs 71,100* Onwards
Odysse Electric HawkRs 99,400* Onwards

