
Joy e-bike Wolf Plus All Specifications & Features
The Joy e-bike Wolf Plus is powered by 1.5 kW Brushless DC Motor. The Joy e-bike Wolf Plus takes 4-5 Hr to get fully charged its 2.12 Kwh battery . The Price of Joy e-bike Wolf Plus starts at Rs 71,099 It is available in one variants, STD.
Shortlist
Rs.71,099*
EMI starts from ₹2,178
Joy e-bike Wolf Plus Specifications
| Range | 100 km/charge |
| Motor Power | 1.5 kW |
| Motor Type | Brushless DC |
| Charging Time | 4-5 Hr |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Body Type | Electric Scooters |
| Fuel Type | Electric |
Joy e-bike Wolf Plus Features
| Charging Point | Yes |
| Mobile Connectivity | Bluetooth |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Transmission | Automatic |
| Kerb Weight | 85 kg |
What’s Included with Joy e-bike Wolf Plus
| Mobile Application | Yes |
Joy e-bike Wolf Plus App Features
| Geo-fencing | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
Joy e-bike Wolf Plus Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 1.5 kW |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Bluetooth Connectivity | Bluetooth |
| Geo Fencing | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Additional Features Of Variant | Motor Controller - 3-speed, Turning Radius - 1.6 m, IoT Enabled, Smart Cluster, Trip planing |
| Seat Type | Single |
| Underseat storage | Yes |
| Charger Output | 10 Amp |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Mobile Application | Yes |
| Gradeability | 7° |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Riding Modes | Sports,Yes |
| Additional Features | Motor Controller - 3-speed, Turning Radius - 1.6 m, IoT Enabled, Smart Cluster, Trip planing |
| Display | Colour LCD Display |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 720 mm |
| Length | 1830 mm |
| Height | 1115 mm |
| Saddle Height | 730 mm |
| Ground Clearance | 185 mm |
| Wheelbase | 1305 mm |
| Kerb Weight | 85 kg |
| Load Carrying Capacity | 150 kg |
| Additional Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 55 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | Brushless DC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 2.12 Kwh |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 100 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Hydraulic |
| Suspension Rear | Hydraulic |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Tyre Size | Front :-300-10 Rear :-3.00-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Mobile Application | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Geo-fencing | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
- What’s Included
- App Features
Compare Specs of Wolf Plus Alternatives


- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE





Comfort User Reviews of Joy e-bike Wolf Plus
Based on1 User Review
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (1)
- Latest
- Ride with joyOsm bike I loved it is has gps tracking vary helpful in my case because I have a restaurant and I can track delivery boy.
- View All Joy e-bike Wolf Plus Reviews
Popular Electric Scooters
Rs.1,11,422* Onwards
Rs.1,07,400* Onwards
Rs.1,47,999* Onwards
Rs.1,19,546* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards
Joy e-bike Wolf Plus Colours
Joy e-bike Wolf Plus is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Joy e-bike Wolf Plus Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
Q) What is the max speed of Joy e-bike Wolf Plus?
A) The max speed of Joy e-bike Wolf Plus is 55 km/Hr.
Q) What is the driving range of Joy e-bike Wolf Plus?
A) The driving range of Joy e-bike Wolf Plus is 100 km/charge.
Q) What is the Curb weight of Joy e-bike Wolf Plus?
A) The curb weight of Wolf Plusis 85 kg.
Q) What is the battery type of Joy e-bike Wolf Plus?
A) Joy e-bike Wolf Plus uses the best Lithium-ion battery.
Q) What are the Color options of Joy e-bike Wolf Plus?
A) Joy e-bike Wolf Plus comes with 3 color options - Matte Black, Stardust (Grey), Deep Wine.
Q) Which type of battery is used in the Joy e-bike Wolf Plus?
By Bikedekho Experts on 4 Sep 2022
A) The Joy e-bike Wolf uses a 1500W brushless DC motor, coupled with a portable 60V... Read More
Reply on this answerView all Answer
Did you find this information helpful?
Joy e-bike Wolf Plus Brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Popular Joy e-bike Two Wheelers
- Scooters
- Bikes
Joy e-bike Gen Next NanuRs 53,999* Onwards
Joy e-bike WolfRs 54,999* Onwards
Joy e-bike MihosRs 1,07,619* Onwards
Joy e-bike Gen Next Nanu PlusRs 70,099* Onwards
Joy e-bike Wolf PlusRs 71,099* Onwards
Joy e-bike BeastRs 2,42,000* Onwards
Joy e-bike ThunderboltRs 2,33,000* Onwards
Joy e-bike HurricaneRs 2,33,000* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience