Joy e-bike Mihos
Joy e-bike Mihos Price
| Mihos STD 65 km/Hr130 km/charge5 Hr | ₹1,07,619 |
Joy e-bike Mihos Key Specs & Features
| Range | 130 km/charge |
| Battery Capacity | 2.88 Kwh |
| Kerb Weight | 110 kg |
| Top Speed | 65 km/Hr |
| Motor Power | 1.5 kW |
| Motor | BLDC |
- Navigation
- Braking Type Combi Brake System
- Charging Point
- Mobile Connectivity Bluetooth,WiFi
- Clock Digital
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
| Mobile Application | Yes |
| Geo-fencing | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Navigation assist | Yes |
| Low battery alert | Yes |

Build quality
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
- App Features
- Stand Out Features
- All Specifications
Pros & Cons
Good Things
- Solid build quality
- Smooth power delivery
- Capable handling
Could Be Better
- Derivative looks
- Lacklustre fit and finish
- Ergos not suited for tall riders
Joy e-bike Mihos comparison with similar Scooters
Joy e-bike Mihos Rs.1,07,619* Onwards 6 Reviews | Rs.1,15,322* Onwards 483 Reviews | Rs.91,550* Onwards 5 Reviews | Rs.1,07,606* Onwards 140 Reviews | Rs.96,504* Onwards 2 Reviews | Rs.1,17,047* Onwards 82 Reviews | Rs.1,18,147* Onwards 95 Reviews | Rs.99,490* Onwards 152 Reviews | Rs.1,16,881* Onwards 69 Reviews |
| Riding Range130 km/charge | Riding Range94 km/charge | Riding Range86 km/charge | Riding Range127 km/charge | Riding Range113 km/charge | Riding Range123 km/charge | Riding Range102 km/charge | Riding Range92 km/charge | Riding Range176 km/charge |
| Battery Capacity2.88 Kwh | Battery Capacity2.2 Kwh | Battery Capacity1.8 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2.5 Kwh | Battery Capacity2.9 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2.2 Kwh | Battery Capacity3 Kwh |
| Power1.5 kW | Power4.4 kW | Power1.8 kW | Power- | Power- | Power4.3 kW | Power6 kW | Power6 kW | Power5.5 kW |
| Charging Time5 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time3.45 Hr | Charging Time5.45 Hr | Charging Time- | Charging Time3.53 Hr | Charging Time- |
| Top Speed65 km/Hr | Top Speed75 km/Hr | Top Speed68 km/Hr | Top Speed63 km/Hr | Top Speed55 km/Hr | Top Speed80 km/Hr | Top Speed80 km/Hr | Top Speed70 km/Hr | Top Speed117 km/Hr |
| Torque Motor95 Nm | Torque Motor33 Nm | Torque Motor30 Nm | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor22 Nm | Torque Motor22 Nm | Torque Motor25 Nm | Torque Motor- |
| Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeHub Motor | Motor TypePMSM | Motor TypePMSM | Motor TypePMSM | Motor TypeMid Drive IPM |
| Weight110 kg | Weight110 kg | Weight101 kg | Weight- | Weight107 kg | Weight125 kg | Weight118 kg | Weight106 kg | Weight109 kg |
| Currently Viewing | Mihos vs iQube | Mihos vs Orbiter | Mihos vs Chetak | Mihos vs Chetak C2501 | Mihos vs Rizta | Mihos vs Activa e | Mihos vs VX2 | Mihos vs S1 Pro |
Joy e-bike Mihos Videos
00:04:58Joy E-Bike Mihos First Ride Review | Premium electric scooter space ka ‘unbreakable’ daavedaar!Mar 09, 20231.03k ViewsBy BikeDekho
- Running CostRs. / kms
- Saving per monthRs.
Joy e-bike Mihos Colours
Joy e-bike Mihos is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Solid Black Glossy
Metallic Blue
Pearl White
Solid Yellow Glossy
Joy e-bike Mihos Gallery
Joy e-bike Mihos has 10 images, view picture gallery of Mihos .
Joy e-bike Mihos User Reviews
- All (6)
- Experience (3)
- Speed (3)
- Comfort (2)
- Price (2)
- Service (2)
- Performance (2)
- More...
- Latest
- Very Good with fuel cost saving.Scooter is very good with range-`126 KM/charge (charging time-0-100% in 6 hrs approx). Has 3 mode of speed and a large boot space. Buy just 1 year (18th Feb 2025) and nearly no maintenance only break pad change after 5000 km. No issue with charging or related to this. And service centre availability is very good. Rest all are good.Read More
- Real Joy of riding Joy Mihos🛵I am using Joy Mihos latest version since last six +w months.I purchsed it during festival with on road offer price of Rs.1.17 lacs. It's worth for price as compared to other brands. Performance is the best as per my riding experience. I rode Joy Mihos on eco mode and got 125 km run,sports mode 110 and hyper mode 102 on full battery charge.It takes 5 hours to get battery fully charged. Any electric brand scooter one must take care in terms of battery charging crateria to maintain good health of battery & charger.Tilely service at dealer point is utmost important under warranty. I recommend joy Mihos which priced less then other brands and efficient electric scooter🛵Read More2
- Such a great experienceI have bought Mihos in April 2024, and after using it for months , i am experiencing this. The look is something everybody would love, it's a head Turner for sure, i mean, anywhere i go, people ask me about this EV, and also they have complemented me for choosing such a nice, elegant design. I have selected Gold Matte colour. About performance, till now I have got the best performance, the battery backup is great, i have even tried to test if it's true that it'll go 130 in 1 full charge at the normal mode speed. But yeah, it did cover the long distance of 102km in 1 charge, where I have rested for 2 hours too, and I'm talking about the kind of roads, Pott hole and instant break and everything included. Sensors are working fine, the break sensors and gps, anti theft, light under the seat. Overall it's a good experience.Read More2 2
- Good ExperienceI've had a good experience with it. It's enjoyable to drive, saves petrol and time. There's a good limit to drive, and it also excels in terms of security.2
- Perfect ScooterI am so happy to buy this scooty because its speed, average, and comfort are amazing, its engine is so powerful, and the price is only 150000 I love this scooty.2
- blind faithIt's fantastic! All the features are good, and it's comfortable for driving. The attractive colors make it stand out, and the mileage is superb.2
- View All Joy e-bike Mihos Reviews
Joy e-bike Mihos Range
The ARAI claimed range of Joy e-bike Mihos is 130 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 130 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
Joy e-bike Mihos Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 1.5 kW |
| Starting | Remote Start,Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Connectivity | Bluetooth,WiFi |
| Navigation | Yes |
| Geo Fencing | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Clock | Digital |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Braking Type | Combi Brake System |
| Charging Point | Yes |
| Internet Connectivity | Yes |
| Mobile Application | Yes |
| Gradeability | 10.3° |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Digital |
| EBS | Yes |
| Additional Features | GPS, Vehicle Tracking |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 700 mm |
| Length | 1864 mm |
| Height | 1178 mm |
| Ground Clearance | 189 mm |
| Kerb Weight | 110 kg |
| Seat height | 750 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| 0-40 Kmph (sec) | 7s |
| Top Speed | 65 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Torque (Motor) | 95 Nm |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 2.88 Kwh |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 130 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Fork Suspension |
| Suspension Rear | Dual shock absorber |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Tyre Size | Front :-90/90-12, Rear :-90/90-12 |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm,Rear :-304.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Tubular Underbone |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Mobile Application | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Geo-fencing | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Navigation assist | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
Joy e-bike Mihos Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) The ARAI claimed range of Joy e-bike Mihos is 130 km/charge.
Best Electric Scooters
- Popular
- Upcoming
Joy e-bike Mihos Latest Updates
Joy e-bike Mihos is a high speed electric scooter by the Indian EV maker priced at Rs 1,49,000 (ex-showroom). With a retro-style design, the Mihos comes powered by a 1. 5kW motor producing 95Nm at the wheel and claims a top speed of 95kmph. The motor is paired to a 2. 5kWh Li-ion battery pack claiming a range of around 100km.
It comes packed with a bunch of interesting features including smartphone connectivity, geo-fencing, anti-theft alert, regenerative braking, keyless operation and a reverse mode.
The Mihos rivals the TVS iQube, Ather 450 Plus, Bajaj Chetak and Hero Vida V1 Plus.
Similar Scooters Like Joy e-bike Mihos
Rs.1,20,300* Onwards
Rs.89,999* Onwards
Rs.83,300* Onwards
Rs.1,23,889* Onwards
Rs.84,900* Onwards
Rs.1,19,900* Onwards
Rs.1,04,740* Onwards
Rs.1,11,499* Onwards
Rs.1,15,605* Onwards
Rs.97,999* Onwards
Joy e-bike Mihos Brochure
Joy e-bike Mihos Price in India
- Nearby
- Popular
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Sahibabad | Rs.1,11,970* |
| Ghaziabad | Rs.1,11,970* |
| New Delhi | Rs.1,11,970* |
| Noida | Rs.1,11,970* |
| Muradnagar | Rs.1,11,970* |
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Bangalore | Rs.1,11,970* |
| Mumbai | Rs.1,11,970* |
| Pune | Rs.1,11,970* |
| Hyderabad | Rs.1,11,970* |
| Chennai | Rs.1,12,006* |
Trending Joy e-bike Scooters
Joy e-bike Gen Next NanuRs 53,999* Onwards
Joy e-bike WolfRs 54,999* Onwards
Joy e-bike Gen Next Nanu PlusRs 70,099* Onwards
Joy e-bike Wolf PlusRs 71,099* Onwards
Joy e-bike GlobRs 70,000* Onwards

