
AMO Electric Jaunty-3W All Specifications & Features
The AMO Electric Jaunty-3W is powered by 249 W Brushless DC Motor. The AMO Electric Jaunty-3W takes 6 Hr to get fully charged its 1.56 Kwh battery . The Price of AMO Electric Jaunty-3W starts at Rs 81,669 It is available in one variants, STD.
AMO Electric Jaunty-3W Specifications
| Range | 75-100 km/charge |
| Motor Power | 249 W |
| Motor Type | Brushless DC |
| Charging Time | 6 Hr |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Body Type | Electric Scooters |
| Fuel Type | Electric |
AMO Electric Jaunty-3W Features
| Charging Point | Yes |
| DRLs | Yes |
| Fast Charging | Yes |
| Clock | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Transmission | Automatic |
| Kerb Weight | 62 kg |
| Seat Height | 730 mm |
What’s Included with AMO Electric Jaunty-3W
| Battery Warranty | 1 Year |
| Vehicle Warranty | 3 Years or 30,000 Km |
AMO Electric Jaunty-3W App Features
| Low battery alert | Yes |
AMO Electric Jaunty-3W Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 249 W |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Clock | Digital |
| Underseat Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Fast Charging | Yes |
| Gradeability | 18° |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Clock | Digital |
| EBS | Yes |
| Additional Features | Speed Control Switch |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 700 mm |
| Length | 1780 mm |
| Height | 1108 mm |
| Ground Clearance | 150 mm |
| Kerb Weight | 62 kg |
| Load Carrying Capacity | 230 kg |
| Seat height | 730 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| DRLs | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | low |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | Brushless DC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Lead Acid |
| Battery Capacity | 1.56 Kwh |
| Battery Warranty | 1 Year |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 75-100 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Charging Time(0-100%) | 6 Hours |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Fork |
| Suspension Rear | Spring Loaded Gas |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Tyre Size | Front :-3.00-10, Rear :-3.00-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | High Rigid Tubular Frame (Steel) |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Battery Warranty | 1 Year |
| Vehicle Warranty | 3 Years or 30,000 Km |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
Compare Specs of Jaunty-3W Alternatives
Comfort User Reviews of AMO Electric Jaunty-3W
- All (10)
- Comfort (2)
- Looks (3)
- Mileage (2)
- Wheel (1)
- Speed (1)
- Experience (1)
- More...
- Latest
- Best in classVery comfortable and best in class electric scooter and chargging ports are also good.very smooth bike to ride.my familys best choice2 2
- Perfect scooty for all classA perfect scooty for my father in his old age, easy to handle. Even my daughter can ride it comfortably. It also offers good mileage.4
- View All AMO Electric Jaunty-3W Reviews
Popular Electric Scooters
Rs.1,15,322* Onwards
Rs.1,10,006* Onwards
Rs.1,17,047* Onwards
Rs.1,50,546* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards
AMO Electric Jaunty-3W Colours
AMO Electric Jaunty-3W is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
AMO Electric Jaunty-3W Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) Currently, there is no showroom available in tirupati. However, you can visit ... Read More
A) The AMO Electric Jaunty-3W is a low-speed electric vehicle with a claimed top ... Read More
A) AMO Electric Jaunty-3W is priced at INR 62,964 (Ex-showroom price in Delhi). You... Read More
A) Where is your dealership in Mumbai and showroom. As soon as received the address... Read More
A) You need no license or registration in India for scooters that have their top ... Read More
Did you find this information helpful?
Popular AMO Electric Two Wheelers
AMO Electric Jaunty-3WRs 81,669* Onwards
AMO Electric JauntyRs 56,852* Onwards
AMO Electric Jaunty LRs 54,577* Onwards
AMO Electric Jaunty SRs 50,609* Onwards
AMO Electric Jaunty I-ProRs 98,736* Onwards