
View All Images
AMO Electric Jaunty L
Rs.54,577
Ex-showroom price in Delhi
EMI starts from ₹1,668
Don't miss out on the best offers this April
AMO Electric Jaunty L Price
The price of AMO Electric Jaunty L in India starts at Rs. 54,577 . AMO Electric Jaunty L comes with 1 variants.
| Jaunty L STD 55-60 km/charge3-4 Hr | ₹54,577 |
AMO Electric Jaunty L Key Specs & Features
| Range | 55-60 km/charge |
| Kerb Weight | 58 kg |
| Motor | BLDC |
| Brakes | Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
| Console | Digital |
- DRLs
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
| Anti theft alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- All Specifications
View More Specifications
AMO Electric Jaunty L comparison with similar Scooters
AMO Electric Jaunty L Rs.54,577* Onwards | Rs.44,990* Onwards 151 Reviews | Rs.49,999* Onwards 103 Reviews | Rs.34,999* Onwards 192 Reviews | Rs.59,999* Onwards 41 Reviews | Rs.35,280* Onwards 5 Reviews | Rs.69,990* Onwards 75 Reviews | Rs.55,555* Onwards 54 Reviews | Rs.50,000* Onwards 4 Reviews |
| Riding Range55-60 km/charge | Riding Range92 km/charge | Riding Range108 km/charge | Riding Range60 km/charge | Riding Range146 km/charge | Riding Range55 km/charge | Riding Range110 km/charge | Riding Range68 km/charge | Riding Range80 km/charge |
| Battery Capacity- | Battery Capacity2.2 Kwh | Battery Capacity2 Kwh | Battery Capacity1.63 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity- | Battery Capacity2.3 Kwh | Battery Capacity0.98 Kwh | Battery Capacity1.92 Kwh |
| Power- | Power- | Power7 kW | Power- | Power3 kW | Power250 W | Power2.2 kW | Power250 W | Power- |
| Charging Time3-4 Hr | Charging Time3.53 Hr | Charging Time- | Charging Time4-5 Hr | Charging Time- | Charging Time6-8 Hr | Charging Time5 Hr | Charging Time- | Charging Time- |
| Top Speed- | Top Speed70 km/Hr | Top Speed101 km/Hr | Top Speed60 km/Hr | Top Speed70 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed50 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed- |
| Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- |
| Motor TypeBLDC | Motor TypePMSM | Motor TypeMid Drive IPM | Motor TypeBLDC | Motor Type- | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC |
| Weight58 kg | Weight- | Weight105 kg | Weight- | Weight- | Weight- | Weight96 kg | Weight- | Weight80 kg |
| Currently Viewing | Jaunty L vs VX2 | Jaunty L vs S1 X | Jaunty L vs X One | Jaunty L vs S1 Z | Jaunty L vs Rubie | Jaunty L vs E Luna | Jaunty L vs Wynn | Jaunty L vs Eeva |
AMO Electric Jaunty L Colours
AMO Electric Jaunty L is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Cherry Red
Shining Grey
Diamond Blue
Forest Green
Fantasy Blue
Valcano Purple
AMO Electric Jaunty L Gallery
AMO Electric Jaunty L has 8 images, view picture gallery of Jaunty L .
Test Rides Available
- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

AMO Electric Jaunty L Range
The ARAI claimed range of AMO Electric Jaunty L is 55-60 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 55-60 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
AMO Electric Jaunty L Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | Hazard Switch, Electronic Assisted Braking System, Speed Control Switch, Day Time Running Light |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Gradeability | 18° |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features | Hazard Switch, Electronic Assisted Braking System, Speed Control Switch, Day Time Running Light |
| Passenger Footrest | Yes |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Ground Clearance | 160 mm |
| Kerb Weight | 58 kg |
| Additional Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| DRLs | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Tyre Brand | TVS |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | low |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 55-60 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Fork |
| Suspension Rear | Spring Loaded Gas |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Drum |
| Tyre Size | Front :-3.00-10 Rear :-3.00-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm, Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | HSS |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- App Features
AMO Electric Jaunty L Questions & answers
Q) Does AMO Electric Jaunty L need a license?
A) Yes, it is required to have a driving license to drive AMO Electric Jaunty L.
Q) What is the range offered by AMO Electric Jaunty L on a full charge?
A) AMO Electric Jaunty L offers range of 55-60 km/charge.
Q) How much time AMO Electric Jaunty L will take to charge?
A) AMO Electric Jaunty L will take total 3-4 Hr to charge from 0-100 percent.
Q) What is the battery capacity of AMO Electric Jaunty L?
A) Battery Capacity of AMO Electric Jaunty L is Kwh.
Q) What is the weight of AMO Electric Jaunty L?
A) The weight of AMO Electric Jaunty L is 58 kg.
Q) When will the AMO Electric Jaunty L launch?
A) The AMO Electric Jaunty L was launched on Apr, 2025
Q) What will be the lowest down payment for AMO Electric Jaunty L?
A) The lenders generally finance 90% of the value of the . Some customers might be eligible for 100...
Best Electric Scooters
- Popular
- Upcoming
AMO Electric Jaunty L Summary
The AMO Electric Jaunty L is an electric scooter, available in 1 variant, at a starting price of Rs 54,577. The weight of the Jaunty L is 58 kg.The Jaunty L comes with a Disc brake up front and Drum brake at the rear. You can buy the Jaunty L in 6 colours - Cherry Red, Shining Grey, Diamond Blue, Forest Green, Fantasy Blue, Valcano Purple.
Similar Scooters Like AMO Electric Jaunty L
Rs.55,000* Onwards
Rs.55,999* Onwards
Rs.41,222* Onwards
Rs.56,000* Onwards
Rs.59,999* Onwards
Rs.49,500* Onwards
Rs.60,073* Onwards
Rs.65,000* Onwards
Rs.64,360* Onwards
Rs.64,990* Onwards
Did you find this information helpful?
Calculate EMI
Your monthly EMI
₹1,668Edit EMI
Interest calculated at 9.7% for 36 months
AMO Electric Jaunty L Brochure
Download the Jaunty L brochure for comprehensive details on technical specifications, features, variants, and available colours.
AMO Electric Jaunty L Price in India
Trending AMO Electric Scooters
AMO Electric Jaunty-3WRs 81,669* Onwards
AMO Electric JauntyRs 56,852* Onwards
AMO Electric Jaunty SRs 50,609* Onwards
AMO Electric Jaunty I-ProRs 98,736* Onwards
AMO Electric BriskRs 62,913* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience