Hop Electric LEO
Hop Electric LEO Price
| LEO LS 25 km/Hr95 km/charge3.3 Hr | ₹84,360 | ||
| LEO HS 52 km/Hr120 km/charge3.15 Hr | ₹97,504 | ||
| LEO V3 70 km/Hr110 km/charge3.15 Hr | ₹1,05,000 |
Hop Electric LEO Key Specs & Features
| Charging Time(0-80%) | 3 Hrs |
| Range | 95 km/charge |
| Battery Capacity | 1.44 Kwh |
| Kerb Weight | 77 kg |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Battery Warranty | 3 Years or 30,000 Km |
- Navigation
- Charging Point
- DRLs
- Clock
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
| Battery Warranty | 3 Years or 30,000 Km |
| Navigation assist | Yes |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
- App Features
- All Specifications
Hop Electric LEO comparison with similar Scooters
Hop Electric LEO Rs.84,360* Onwards 8 Reviews | Rs.88,250* Onwards 5 Reviews | Rs.1,07,400* Onwards 140 Reviews | Rs.91,399* Onwards 2 Reviews | Rs.84,999* Onwards 103 Reviews | Rs.59,999* Onwards 41 Reviews | Rs.69,990* Onwards 75 Reviews | Rs.81,669* Onwards 10 Reviews | Rs.83,300* Onwards 129 Reviews |
| Riding Range95 km/charge | Riding Range86 km/charge | Riding Range127 km/charge | Riding Range113 km/charge | Riding Range108 km/charge | Riding Range146 km/charge | Riding Range110 km/charge | Riding Range75-100 km/charge | Riding Range89 km/charge |
| Battery Capacity1.44 Kwh | Battery Capacity1.8 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2.5 Kwh | Battery Capacity2 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2.3 Kwh | Battery Capacity1.56 Kwh | Battery Capacity2 Kwh |
| Power250 W | Power1.8 kW | Power- | Power- | Power7 kW | Power3 kW | Power2.2 kW | Power249 W | Power1.2 kW |
| Charging Time3.3 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time3.45 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time5 Hr | Charging Time6 Hr | Charging Time4.5 Hr |
| Top Speed25 km/Hr | Top Speed68 km/Hr | Top Speed63 km/Hr | Top Speed55 km/Hr | Top Speed101 km/Hr | Top Speed70 km/Hr | Top Speed50 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed48 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- |
| Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeHub Motor | Motor TypeMid Drive IPM | Motor Type- | Motor TypeBLDC | Motor TypeBrushless DC | Motor TypeBLDC |
| Weight77 kg | Weight101 kg | Weight- | Weight107 kg | Weight105 kg | Weight- | Weight96 kg | Weight62 kg | Weight93 kg |
| Currently Viewing | LEO vs Orbiter | LEO vs Chetak | LEO vs Chetak C2501 | LEO vs S1 X | LEO vs S1 Z | LEO vs E Luna | LEO vs Jaunty-3W | LEO vs Optima |
- Running CostRs. /kms
- Saving per monthRs.
Hop Electric LEO Colours
Hop Electric LEO is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Dark Edition Black
Pure Silver
Hot Red
Pearl Blue
White
Bold Black
Red Gloss
Aqua Green
Hop Electric LEO Gallery
Hop Electric LEO has 24 images, view picture gallery of LEO which includes 360 view of Scooters.
Test Rides Available
- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

Hop Electric LEO User Reviews
- All (8)
- Comfort (2)
- Looks (1)
- Entertainment (1)
- Wheel (1)
- Torque (1)
- Parts (1)
- More...
- Latest
- best electric scooterbetter performance ,with top speed of 70 kmph with 135 nm of wheel torque can climb a flyover with carrying 160 kg of weight ,72v BLDC HUB MOTORS with IP67 rating2
- Never buy this , else u regretDon't buy , poor quality, milage is haf of the promising , after buying they will not entertain u service is worst.
- Waste of moneyVery bad experience.. Ek saal me bike ki saare parts badal gaye.. Yaha tak battery bhi. Battery guarantee me hone per bhi repairing ker de rahe hain.
- Good ScooterThe scooter is a practical and convenient mode of transportation for short commutes in busy cities. It's battery-efficient and easy to maneuver through traffic. However, it may not be the best choice for longer journeys as it lacks the power and comfort of a larger motorcycle. Overall, the scooter is a great option for those looking for an affordable and efficient means of transportation in urban areas.Read More1
- Best ScooterHop Leo bahut hi shandar hai aur chalne par bhi bahut achi hai.1 1
- Totally Satisfied with leo electric scoter.I totally agree with Leo scoter and this is amazing, look-wise is also good and riding is also comfortable.2
- I'm using the hop leoI'm using the Hop Leo model and fully satisfied with the hop team and the features are good .1 1
- Fully satisfiedI'm using the Hop Leo model and I'm fully satisfied with the vehicle.1 1
- View All Hop Electric LEO Reviews
Hop Electric LEO Range
The ARAI claimed range of Hop Electric LEO is 95 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 95 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
Hop Electric LEO Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 250 W |
| Range (Eco Mode) | 95 km/charge |
| Range (Normal Mode) | 75 km/charge |
| Range (Sport Mode) | 60 km/charge |
| Starting | Push Button Start |
| Motor IP Rating | IP66 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Navigation | Yes |
| Regenerative Braking | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | Riding Modes - Eco | Power | Sport, Controller - Sinusoidal FOC Vector Control, Off-board charger |
| Seat Type | Single |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat storage | Yes |
| Charger Output | 550 W |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Gradeability | 12° |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Clock | Yes |
| Riding Modes | Yes |
| EBS | Yes |
| Additional Features | Riding Modes - Eco | Power | Sport, Controller - Sinusoidal FOC Vector Control, Off-board charger |
| Passenger Footrest | Yes |
| Display | LCD Display With IP65 Rating |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 720 mm |
| Length | 1940 mm |
| Height | 1180 mm |
| Saddle Height | 800 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Kerb Weight | 77 kg |
| Load Carrying Capacity | 160 kg |
| Additional Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | low |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Torque (Wheel) | 90 Nm |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 1.44 Kwh |
| Battery Warranty | 3 Years or 30,000 Km |
| Water Proof Rating | IP65 (Controller), IP67 (Battery) |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 95 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Charging Time(0-80%) | 3 Hrs |
| Charging Time(0-100%) | 3.30 Hrs |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Upright Telescopic Forks |
| Suspension Rear | Shock Absorber |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Tyre Size | Front :-90/90-10,Rear :-90/90-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Under Bone Tubular frame |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Battery Warranty | 3 Years or 30,000 Km |
| Vehicle Warranty | 3 Years |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Navigation assist | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What’s Included
- App Features
Hop Electric LEO Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) You need no license or registration in India for scooters that have their top ... Read More
A) Offers and discounts are provided by the brand or the dealership and may vary ... Read More
A) For this, you may click on the given link and select your city accordingly for ... Read More
A) For this, we'd suggest you please visit the nearest authorized service centre as... Read More
A) To get the nearest authorized service center, you may click on the given link ... Read More
Best Electric Scooters
- Popular
- Upcoming
Hop Electric LEO Latest Updates
The Hop Leo electric scooter is claimed to be the company’s best selling product. The brand has launched a new high-speed variant of the Leo.
Hop Electric Mobility has announced special discounts for all its models.
Price:
The Hop Leo is available in two variants – Basic (low speed) and Standard (high power, low speed). The former is priced at Rs 81,999, while the latter costs Rs 95,999 (both prices ex-showroom without any subsidies)
Features:
The Hop Leo comes loaded with features, particularly for an electric scooter in its price point. It gets all LED lighting, a LCD instrument cluster, remote keyless ignition, regenerative braking and four riding modes – Eco, Power, Sport and Reverse.
It also offers smartphone connectivity via an app, which provides a whole range of connectivity features like alerts for tow, theft, rash riding, speeding and low battery, along with vehicle tracking and geo fencing.
Engine:
The Hop Leo Standard gets an IP67 rated BLDC hub electric motor that produces a peak of 2. 2kW, while the torque at wheel is 90Nm. This motor draws power from a 2. 4kWh battery pack, which offers a claimed range of 120km. 0-80 percent charging time is claimed to be 2. 5 hours, via a 850W smart charger.
The Hop Leo Basic gets a hub electric motor that produces a peak of 250W, while the torque at wheel is 55Nm. This motor draws power from a 2. 4kWh battery pack, which offers a claimed range of 75km. 0-80 percent charging time is claimed to be 2 hours 45 minutes.
Suspension & Brakes:
The Hop Leo is underpinned by a telescopic fork and hydraulic spring-loaded rear shock absorber. Braking setup includes disc brakes at both ends, with the safety net of combination braking system. Underpinnings remain the same for both variants.
Rivals:
The Hop Leo takes on the likes of the Okinawa Okhi-90, Ola S1 Air and the dual-battery variant of the Hero Electric Optima CX in terms of pricing. You can also look at the TVS Raider, Bajaj Pulsar NS125 or the Yamaha RayZR Street Rally 125 in the same price bracket.
Similar Scooters Like Hop Electric LEO
Rs.89,999* Onwards
Rs.74,999* Onwards
Rs.1,04,740* Onwards
Rs.86,999* Onwards
Rs.84,443* Onwards
Rs.69,499* Onwards
Rs.79,990* Onwards
Rs.77,690* Onwards
Rs.65,000* Onwards
Rs.71,990* Onwards

