
Honda CB Unicorn 160 Specifications
| Mileage (ARAI) | 62 Kmpl |
| Displacement | 162.71 cc |
| Engine Type | Air Cooled, 4-Stroke, SI Engine |
| Max Power | 14.5 bhp @ 8000 rpm |
| Max Torque | 14.61 Nm @ 6000 rpm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Fuel Capacity | 12 Ltrs |
| Body Type | Commuter Bikes |
| Fuel Type | Petrol |
Honda CB Unicorn 160 Features
| ABS | No |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel gauge | Yes |
| Tachometer | Digital |
| Kerb Weight | 135 Kgs |
| Fuel Tank | 12 Ltrs |
| Seat Height | 785 mm |
Honda CB Unicorn 160 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Air Cooled, 4-Stroke, SI Engine |
| Displacement | 162.71 cc |
| Max Torque | 14.61 Nm @ 6000 rpm |
| Cooling System | Air Cooled |
| Starting | Kick and Self Start |
| Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Ignition | Digital CDI |
| Gear Box | 5 Speed |
| Bore | 57.3 mm |
| Stroke | 63 mm |
| Compression Ratio | 10:01 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| ARAI Mileage | 62 Kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Commuter Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 757 mm |
| Length | 2045 mm |
| Height | 1060 mm |
| Fuel Capacity | 12 Ltrs |
| Fuel Reserve | 1.3 Ltrs |
| Ground Clearance | 150 mm |
| Wheelbase | 1324 mm |
| Kerb Weight | 135 Kgs |
| Seat height | 785 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 240 mm |
| Rear Brake Diameter | 130 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 106 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 14.5 bhp @ 8000 rpm |
| Battery Type | Lead Acid |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Spring Loaded Hydraulic Type (Mono Suspension) |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| ABS | No |
| Tyre Size | Front :-80/100- 17, Rear :-110/80- 17 |
| Wheel Size | Front :-17 inch, Rear :-17 inch |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Diamond |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Compare Specs of CB Unicorn 160 Alternatives
Rs.82,860* Onwards
Rs.56,950* Onwards
Rs.87,255* Onwards
Rs.94,188* Onwards
Rs.88,528* Onwards
Rs.76,177* Onwards
Rs.90,800* Onwards
Rs.58,977* Onwards
Comfort User Reviews of Honda CB Unicorn 160
Based on66 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (66)
- Comfort (23)
- Mileage (26)
- Engine (21)
- Looks (19)
- Power (11)
- Suspension (11)
- More...
- Latest
- Unicorn 160 2026 reviewI am a tall guy and this bike fits me. It's smooth to drive. Average is good plus the pick up is good. The speed is great and it feels great to ride this bike. Led panel, self start, ABS are nice feature. Ride so far has been very comfortable and smooth upright seating, soft suspension, and stable handling make city traffic easy. On open roads it is relaxed, though at high speeds it feels less punchy and slightly firm. Buy the Honda Unicorn 160 OBD if you want a reliable, economical commuter with smooth ride, low running cost and comfy ergonomics. Best for daily city use not ideal for aggressive sporty riding. Commuter bike.Read More
- Honda CB unicorn 160 exceeds the expectationsHonda CB unicorn which has better performance, good comfort and reliability. This bike has fuel efficiency as around 40-50 on depends on riders. Which has super build quality and great handling system or super muscular design. Overall the Honda CB unicorn 160 which was more practical and most trustable bike for the daily users…Read More
- All fuechars are goodVerry good comfort and sped picup Verry smooth and low sound no sound and reasonable price so verry good disition of spoty mans and I meen sum people thinks I purchased big bike and small budget so suitable for the bike of this type of people and colour are verry good in this models all fully coloured bike are availableRead More
- Unicorn and its qualitiesOver all good experience and good vehicle. It is comfortable for mainly students to travel a long distance. And it gives a good mileage, pickup also good
- Super love love u unicorn.verySuper love love u unicorn.very good bike and stylish and smart Good meilge good condition and very very good condition speed and comfort bike
- Great BikeWe use honda Unicorn from last-3 year this bike is very good and comfortable for long drive also this bike safety is very good last time my acident it’s happened on my village but we are safeRead More1
- Best PerformanceOutstanding bike choice with minimal maintenance, an excellent braking system, and a remarkably comfortable seat, complemented by a highly powerful engine.1
- It Is The Best BikeIt is the ideal bike for Indian roads. Its 150cc refined engine ensures a smooth and comfortable experience on long journeys.1
- Good Bike With Good mileage and Power.It is a good bike with good power and mileage. It's a stylish look and classic comfort is good.3
- Best in the segment.After I got my job, I always wanted to go for a bike that is stylish, comfortable and trustworthy. For no reason, I've always been a friend of Honda. Then I came across Honda Unicorn 160, this bike was then just launched in and around the beginning of 2015. I loved the red color. I tried my hands on it and just loved it. Without any delay bought this beauty and it turned out to be beast indeed. Most importantly, like most other Honda Bikes, it requires hardly any unwanted servicing provided you take care of it from time to time. I have ridden it from Pune-Mumbai and to hill stations like Lavasa, Lonavala, etc. I use it for my daily commute to the office and then my mom sat behind me and of course my wife too. It suits all generation whether it be Mom, wife or anyone else. The ride is comfortable with less noise. The only thing which bothers me is its mileage which is around 40km to 50km. Otherwise, I've been loving it. Hope my review turned out to be useful.Read More2
- View All Honda CB Unicorn 160 Reviews
Honda CB Unicorn 160 Colours
Honda CB Unicorn 160 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Honda CB Unicorn 160 Questions & answers
Q) I want 150cc bike kerb weight 130.
By Bikedekho Experts on 13 Apr 2021
A) As per your requirement, we have not found any bike but you may go for Yamaha ... Read More
Reply on this answerView all Answers (2)
Q) Does Honda CB Unicorn 160 have dual channel ABS?
By Rushil on 12 Sep 2020
A) No, this one has Single Channel ABS.
Reply on this answerView all Answers (4)
Q) What is the starter motor price of Honda CB Unicorn 160?
By Bikedekho Experts on 6 Apr 2020
A) For this, we would suggest you walk into the nearest authorized service centre ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) How much mileage
By Bikedekho Experts on 11 Feb 2020
A) The ARAI claimed mileage of Honda CB Unicorn 160 is 60 km/l.
Reply on this answerView all Answers (2)
Q) How much engine oil required for unicorn 160?
By Bikedekho Experts on 4 Feb 2020
A) The engine oil capacity of Honda Unicorn 160 is 1-litre.
Reply on this answerView all Answers (4)
Did you find this information helpful?
Honda CB Unicorn 160 Brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Popular Honda Two Wheelers
- Bikes
- Scooters
Honda SP125Rs 88,528* Onwards
Honda ShineRs 81,502* Onwards
Honda CB350 H'nessRs 1,92,700* Onwards
Honda UnicornRs 1,13,605* Onwards
Honda CB350RSRs 1,97,500* Onwards
Honda ActivaRs 75,583* Onwards
Honda Activa eRs 1,18,147* Onwards
Honda Activa 125Rs 89,406* Onwards
Honda Dio 125Rs 87,258* Onwards
Honda DioRs 70,309* Onwards
Upcoming Honda Bikes & Scooters
- Bikes
- Scooters
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience