
Hero Super Splendor Stand Out Features

The chrome detailing on the headlight gives the bike a bit of a premium appeal

‘Super Splendor’ written on the tank with chrome letters and the stylish graphics makes the bike look good

240mm disc at the front on the disc variant gives good bite and feedback, also inspires confidence when braking hard
Hero Super Splendor Specifications
| Mileage (ARAI) | 83.1 Kmpl |
| Displacement | 124.7 cc |
| Engine Type | Air Cooled, 4 - Stroke Single Cylinder OHC |
| Max Power | 9 bhp @ 7000 rpm |
| Max Torque | 10.35 Nm @ 4000 rpm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel Capacity | 13 Ltrs |
| Fuel Type | Petrol |
Hero Super Splendor Features
| ABS | No |
| Mobile Connectivity | No |
| Service Due Indicator | No |
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Analogue |
| Fuel gauge | Yes |
| Transmission | Manual |
| Kerb Weight | 121 Kgs |
| Fuel Tank | 13 Ltrs |
| Seat Height | 785 mm |
Hero Super Splendor Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Air Cooled, 4 - Stroke Single Cylinder OHC |
| Displacement | 124.7 cc |
| Max Torque | 10.35 Nm @ 4000 rpm |
| Cooling System | Air Cooled |
| Starting | Kick and self Start |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Clutch | Multi Plate Wet |
| Ignition | Advanced Micro Processor Ignition (AMI) System |
| Gear Box | 4 Speed Constant Mesh |
| Bore | 52.4 mm |
| Stroke | 57.8 mm |
| Compression Ratio | 9.1: 1 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue |
| Connectivity | No |
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Analogue |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Standard |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Service Due Indicator | No |
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Analogue |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| ARAI Mileage | 83.1 Kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 735 mm |
| Length | 1995 mm |
| Height | 1095 mm |
| Fuel Capacity | 13 Ltrs |
| Fuel Reserve | 1 Ltrs |
| Ground Clearance | 150 mm |
| Wheelbase | 1265 mm |
| Kerb Weight | 121 Kgs |
| Seat height | 785 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | 35W / 35W – Halogen bulb ( Multifocal Reflector ) |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 130 mm |
| Rear Brake Diameter | 130 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 95 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 9 bhp @ 7000 rpm |
| Battery Type | Lead Acid |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Hydraulic Shock Absorbers |
| Suspension Rear | Swing Arm With 5 Step Adjustable Hydraulic Shock Absorbers |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | No |
| Tyre Size | Front :-2.75 X 18, Rear :-2.75 X 18 |
| Wheel Size | Front :- 18 inch, Rear :- 18 inch |
| Wheels Type | Spoke |
| Frame | Tubular Double Cradle Type |
| Tyre Type | Tube |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Compare Specs of Super Splendor Alternatives
Rs.56,950* Onwards
Rs.56,850* Onwards
Rs.59,477* Onwards
Rs.59,839* Onwards
Rs.61,500* Onwards
Comfort User Reviews of Hero Super Splendor
- All (446)
- Comfort (94)
- Mileage (112)
- Performance (61)
- Looks (53)
- Engine (50)
- Maintenance (38)
- More...
- Latest
- Hero SplendorMy honest review of hero super splendor is very comfortable bike and bike features, safety, mileage was Great.I Am very happy with this bike,bike maintenance cost are very less,in the segment this bike was greater other than bike like honda,tvs etc.My opinion was purchased and let's go for ride.....Read More3
- Best bike love itAwesome design and good looking bike well maintained design good powerful sufficient engine best average on this price what a perfect lovely brilliant design by splendor I love it. having a good proper comfort nice very good colour provide by splendor what a lovely piece that's my friend and family members are purchased good and genuine product.Read More1 1
- I am using this heroI am using this hero super splendor for last one year and I have to say that this is a amazing bike for middle class family who cover small distance because this bike has a excellent mileage and by his comfort i am fully happy. The service is also good and handling is also decent, the brakes are good not so much excellent but in this price range and varient this is good.Read More1 1
- Good MotorcycleNo complaints for the price, also the standing engine made it feel like it had more power. Enjoyed the time having it, just lacks power and comfort. Best city commuter and awesome mileage. The bike help surprisingly well, even at 20,000ft high. Great bike if you can get it single hand used. Go for it.Read More1
- Nice vehicleAfter 2 months use of the bike I must say that it have best mileage with best safety and comfort best design and there tyres are new design best tank all wheel tires is best speed good low service maintenance 5 Star rating with full comfort very good vehicle 2 wheeler is best vehicle splendor is a best vehicle is ke copition mai koi bike nhi hai very good company.Read More
- 100% superThe Hero Super Splendor is a reliable 125cc commuter bike, praised for its excellent mileage (60-65 kmpl), comfort, and low maintenance costs !!Very light bike and comfortable for city ride. You can easily take it to 80-85km/hr and also for short distance travel you can definitely prefer it. I just love it'sRead More
- A glimpse on the Super splendor xtec(Black brown)"Very light bike and comfortable for city ride. You can easily take it to 80-85km/hr and also for short distance travel you can definitely prefer it. I am so much impressed with my bike. It has bluetooth connectivity and also you can access application of hero moto corp to it so that you can track last live location of the bike which is significantly anti-theft in nature(quite impressive feature). Also it has USB charging point.This is an new simple & decent motorbike for middle age and beginners.Read More
- Millage with comfort in priceThat bike is best for this price ,best for millage; it gives millage for long run about more than 65 kmpl.it is comfortable for middle class peoples.I am using that bike from 2021 and still it has not any issue or problem . Service of company is very good. That bike doen not require any type of regular service.Read More1
- Hero Splendor+It's super good bike for everything to use because of that' was so comfortable for the riding and sting to ride a bike with at all home and job for milage was best in this bike to get extraordinary features to use for this bike for normally use and best for medium work human to use at home work and job goingRead More
- It is a very cheap and suitable bike for a good faOverall it is a good bike but lacks in style but is good in comfort and mileage It is a lot of fun to drive it. Whenever you take it out, the overall experience is good. It is very good for big tours. It can also be taken with the family for any picnic and some other things. Many of my family members have it and it is a very good and durable bikeRead More1
- View All Hero Super Splendor Reviews
Hero Super Splendor Colours
Hero Super Splendor is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Hero Super Splendor Questions & answers
A) What is the average of yamaha ray zr 125 fi hiyrid
A) Can I exchange hero super Splendar, Agartala, Tripura 799001
A) The Hero Super Splendor has seat height of 799 mm.
A) As of now there is no official update from the brands end. So, we would request ... Read More
A) TVS Star City Plus offers ground clearance of 172 mm.
Did you find this information helpful?
Popular Hero Two Wheelers
- Bikes
- Scooters
Hero Splendor PlusRs 77,557* Onwards
Hero Xtreme 125RRs 91,500* Onwards
Hero HF DeluxeRs 59,477* Onwards
Hero Glamour X 125Rs 87,767* Onwards
Hero Splendor Plus XTECRs 81,083* Onwards
Hero Destini 125Rs 77,888* Onwards
Hero Pleasure PlusRs 69,766* Onwards
Hero Xoom 125Rs 82,194* Onwards
Hero Xoom 160Rs 1,39,898* Onwards
Hero Xoom 110Rs 74,051* Onwards
Latest Hero Bikes
Hero Xtreme 160R 4VRs 1,33,195* Onwards