Hero Splendor iSmart
Hero Splendor iSmart Price
The following details are indicative and subject to change.
| Splendor iSmart Drum 113.2 cc DISCONTINUED | ₹70,390 | |
| Splendor iSmart Disc 113.2 cc DISCONTINUED | ₹73,090 |
Explore Similar Bikes
TVS RaiderRs.82,000* Onwards
TVS SportRs.55,500* Onwards
Bajaj Pulsar 125Rs.87,255* Onwards
Bajaj Pulsar NS 125Rs.94,188* Onwards
Honda SP 125Rs.88,528* Onwards
Hero Splendor PlusRs.76,177* Onwards
Hero Xtreme 125RRs.90,800* Onwards
Hero HF DeluxeRs.58,977* Onwards
Hero Splendor iSmart Key Specs & Features
| Engine | 113.2 cc |
| Power | 9.15 PS |
| Torque | 9.89 Nm |
| Kerb Weight | 116 kg |
| Brakes | Drum |
| Tyre Type | Tubeless |
- Speedometer Analogue
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Fuel gauge
- Tachometer Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
Pros & Cons
Good Things
- Start-stop system is a novel and useful feature.
- Gets a disc brake as standard fitment.
- Refined and fuel-efficient motor.
Could Be Better
- Looks understated
- Is expensive!
Hero Splendor iSmart Colours
Hero Splendor iSmart is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Red
Blue
Grey
Hero Splendor iSmart Gallery
Hero Splendor iSmart has 7 images, view picture gallery of Splendor iSmart which includes 360 view of Bikes.
Hero Splendor iSmart User Reviews
- All (21)
- Mileage (8)
- Comfort (8)
- Looks (6)
- Engine (5)
- Price (3)
- Parts (2)
- More...
- Latest
- My Experience with hero splendor ismart 2015I have raiding this bike last 10 years it is very good comfortable and pokect Friendly bike. I have purchased it about 60 thousand its prices deserve this bike but why hero company stop manufacturing this bike i am absolutely shocked. Becouse i want to buy this in 2025 again. I request to company make this type model again thank you।Read More1 1
- Best in segmentGood motorcycle . looks are very attractive . Millage of the bike is also good. It is fastest bike in segment. It is very comfortable. It is god for long drives . It's rear look is very aggressive. Fall in love with this motorcycle. It comes with very good alloys. It suspension is very good and attractiveRead More1
- Review for ismart bikeI have been using this bike for nearly 1yr it was an amazing bike for zomato uber and so on The hero splendor ismart is a fuel efficient commuter bike with a smooth ride and easy handling. It's great for city commutes but lacks power for highways. With affordable it has an some basic features and some build quality concerns.Read More
- Excellent PerformanceThe Hero Splendor iSmart +110cc disc delivers exceptional mileage, making it a perfect companion for long rides or daily commutes. With its efficient engine and smart fuel management, you can go the distance without worrying about frequent refueling stops. Comfort is another highlight of this bike. The seat is designed to provide excellent support, ensuring a comfortable ride even on rough terrains. The riding posture is ergonomic, reducing fatigue and allowing you to enjoy the journey to the fullest.Read More
- Best Bike EverThe iSmart has the best look, and the mileage is also powerful at 75. This is the most underrated bike I've seen. It has a good look.
- Value For MoneyThis is a good bike for daily usage, offering the best mileage, good performance in all conditions, and requiring less maintenance. Suitable for all users.
- Value For Money BikeThis is a good bike in this segment, it gives great mileage, and its performance is also good. It is good for the daily commute. Overall, this is a value for money.
- Love ItMy bike is so comfortable, within budget, and has good mileage. All of my family and relatives use Hero bikes. Love it.
- Waste Of MoneyThis is the worst bike, it has a lot of problems engine, frame body and electrical parts like self start as well.1
- Company ko is bike ki problem solve karni chahiyeThis bike engine creates problems every time. So many problems, Duniya ki Sabse bekaar bike Hero iSmart 110.8 3
- View All Hero Splendor iSmart Reviews
Ask anything & get answer in 48 hours
Hero Splendor iSmart Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Air cooled, 4-stroke, Single cylinder, OHC |
| Displacement | 113.2 cc |
| Max Torque | 9.89 Nm @ 5500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Starting | Kick and Self Start |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet Multi Plate |
| Gear Box | 4 Speed |
| Bore | 50 mm |
| Stroke | 57.8 mm |
| Emission Type | bs6 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| Speedometer | Analogue |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | Xsens, Air-Temperature Sensing, Engine Temperature Control |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| I3s Technology | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Additional Features | Xsens, Air-Temperature Sensing, Engine Temperature Control |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Commuter Bikes |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 726 mm |
| Length | 2048 mm |
| Height | 1110 mm |
| Fuel Capacity | 9.5 L |
| Saddle Height | 799 mm |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Wheelbase | 1270 mm |
| Kerb Weight | 116 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Halogen |
| Taillight | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 130 mm |
| Rear Brake Diameter | 130 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 9.15 PS @ 7500 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Hydraulic Shock Absorbers |
| Suspension Rear | 5-step Adjustable Hydraulic Shock Absorbers |
| Brakes Front | Drum |
| Brakes Rear | Drum |
| Tyre Size | Front :-80/100-18 Rear :-80/100-18 |
| Wheel Size | Front :-457.2 mm,Rear :-457.2 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Tubular Diamond |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Underpinnings
Hero Splendor iSmart Questions & answers
A) For that, we'd suggest you to please visit the nearest authorized service center... Read More
A) स्प्लेंडर आई स्मार्ट में चौक कहां पर रहती हूं पर नीचे... Read More
A) For this, we would suggest you to exchange words with the nearest authorized ... Read More
A) Hero Splendor iSmart is not available with a choke valve.
A) High Octane fuel is used for the high end sports bike for the performance and ... Read More
Hero Splendor iSmart Latest Updates
Hero MotoCorp has hiked prices for its motorcycles and scooters once again. Its most affordable bike now gets the most bump in premium.
The Splendor iSmart BS6 uses a new 113. 2cc engine which is Hero's first fuel-injected motor to get i3S stop-start technology. Torque has been increased by 10% throughout the rev range and final output now stands at 9PS and 9. 89Nm. The diamond-type frame is also all-new and has resulted in a 36mm longer wheelbase. Ground clearance has increased by 15mm to 180mm without increasing seat height, while forward suspension travel is also up by 15mm.
Hero has also equipped the BS6 Splendor with a brighter headlight to aid night riding. The bike rolls on 18-inch alloy wheels front and rear and gets a 240mm front disc brake as well. The engine is mated to a 4-speed gearbox and suspension duties are handled by a conventional front fork and twin shocks. The Hero Splendor iSmart BS6 competes with the upcoming TVS Victor BS6. For the same price as the Hero Splendor iSmart 110, you can also get the Hero Passion Pro.
Trending Hero Bikes
- Popular
- Upcoming
- Series
Hero Splendor PlusRs 76,177* Onwards
Hero Xtreme 125RRs 90,800* Onwards
Hero HF DeluxeRs 58,977* Onwards
Hero Glamour X 125Rs 86,567* Onwards
Hero Splendor Plus XTECRs 79,703* Onwards
Hero Splendor PlusRs 76,177* Onwards
Hero Splendor Plus XTECRs 79,703* Onwards
Hero Super Splendor XTECRs 84,448* Onwards


